Kos93 ::acatomic ::Na sajtu MO ima zanimljiv snimak izjave Mirka Stojovića koji kaže:
Citat:"Pored ova 32 vozila iz nulte serije ima još 7 vozila koja su razvojnog karaktera i jedno od vozila iz tog tipa kao nosač raketa takođe je urađeno i ono se nalazi danas izloženo"
Tих осам мора да су они камиони усликани у хали без сандука. Штета што нису усликали тај носач ракета.
Samo mala ispravka, sedam je vozila a ne osam.
I jedne recimo tome dobre vesti:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Citat:Sudbina FAP-a briga države
Saradnja pribojskog proizvođača sa kineskim „Dongfengom” sasvim stala, u igru ponovo ulazi „Iveko”
Priboj – Država je, izgleda, čvrsto rešila da, posle svega, u svoje ruke uzme sudbinu pribojskog FAP-a. Nedavna poseta delegacije Vlade Srbije ovoj fabrici, kada su našoj vojsci isporučena 34 kamiona i najavljeno potpisivanje ugovora za još 30 takvih vozila, čule su se reči ohrabrenja. „Rečeno nam je da će FAP ove godine biti prioritet Vlade Srbije”, odahnuo je Mirko Stojović, generalni direktor pribojske kompanije, uveren da predstoje bolji dani za fabriku od koje zavisi život celog pribojskog kraja.
U protekoj deceniji FAP baš nije imao sreće. Kad god je izgledao da će doći do strateškog partnera i privatizacije, nešto se isprečilo. Bilo je interesenata iz Ukrajine i Rusije, potom iz Saudijske Arabije, Indije, pa zatim iz Sirije i Turske.
Na pomolu je pre godinu dana bio dogovor sa kineskom kompanijom „Dongfeng”, koja proizvodi 1,3 miliona vozila godišnje, od toga četvrtina kamioni, a zapošljava 120.000 radnika.
Potpisan je srpsko-kineski memorandum o saradnji „Dongfenga” i FAP-a. Plan je bio da se kineska kompanija isporučuje delove za kamione koji bi se montirali u Priboju, kao „punto” u Kragujevcu. Ali, „Dongfeng” je tražio da FAP ispita tržište i bude odgovoran za prodaju sklopljenih vozila. To bi značilo da pribojska fabrika avansno plaća kamione za koje bi trebalo da nađe kupce. Pribojci na to nisu mogli da pristanu.
Kad smo nedavno u Užicu pitali kineskog ambasadora u Srbiji Vei Đinhua da li je sve oko FAP-a propalo, on nam je kratko odgovorio: „To je još uvek u toku, verovatno ima nekih tehničkih problema, s kineske strane se nije odustalo”.
Za FAP se sada, nezvanično, ponovo interesuje italijanski „Iveko”. Pominje se nastavak nekad početih razgovora o poslovno-tehničkoj saradnji, možda i privatizaciji. Javljaju se i druge firme, šalju pisma o namerama. Pominju se ulaganja FAP-ov u kamionski i autobuski program, naročito za specijalna vojna vozila.
U međuvremenu, od giganta sa nekoliko hiljada zaposlenih, pribojska fabrika je, spala na svega 1.500 radnika. Razmišlja se sada o još jednom socijalnom programu i novom smanjenju broja zaposlenih, s tim što bi, kako kažu u upravi FAP-a, ovog puta nastojali da na mesta onih što iz fabrike odlaze prime mlade ljude.
Branko Pejović
|