^Sta su mu ova creva koja vise preko tocka? Nije valjda sistem za centralnu regulaciju pritiska u pneumaticima? Ako jeste oni jednostavno nisu normalni. :-)
Jeste, to sam vidjao i na civilnim modelima. Mozda je ovo samo da prkaze sta kamion poseduje, neverujem da su toliko blesavi da ostave ovako nezasticeno. Ne bi prezivelo ni 1 km na terenu.
Na fotografijama sa terena , ni na jednom primerku nema ovog spoljasnjeg creva.
Dopuna: 15 Feb 2016 16:14
Ovaj kamion opste namene, konfiguracije 6X6 je razvijen iz modela SBA 111. Razvoje je poceo kasnih 60` na zahtev Svedske vojske. Prvi prototipi su kompletirani 1971. 1974 godine Svedska narucuje 2000 ovih kamiona u konfiguraciji 4X4 i 6X6. Isporuka pocinje dve godine kasnije i zavrsava se 1979. Uz kasnije narudzbine , ukupno je proizvedeno oko 2500 ovih kamiona za vojsku Svedske.
1986. Indija narucuje 660 ovih vozila sa namerom da ih upotrebi kao vucna vozila za haubice Bofors FH-77B. Proizvodnja ovog modela je prekinuta 1989.
Razlika izmedju modela SBAT 111S i SBA 111 je u motoru , ogibljenju i jednoj osovini vise, vecem tovarnom delu i vecoj nosivosti. Preko 90% delova su medjusobno izmenljivi.
SBAT 111S ima maksimalnu nosivost od 9t na putu i 6t van njega. Ovj model moze povuci prikolicu ili artiljerijsko orudje mase do 12t. Postoji i verzija opremljena kranom, namenjena pre svega dopremanju municije za haubice Bofors FH-77A 155mm i obalskih topova KARIN 120mm. U ponudi je bila i srtiljerijska verzija namenjena vuci haubica, koja je bila opremljena produzenom kabinom u kojoj se moze prevesti 10 putnika ,tj cela posluga topa. Ova verzija je bila opremljena i kranom, namenjenim istovaru municije. Neke verzije su sluzile kao platforme za radar Zirafa koji se uparivao sa topovima Bofors RBS 70 i raketnim sistemima RBS 90.
Prednji deo kabine moze prevesti vozaca i dva putnika. Kabina je opremljena i otvorom na krovu.
Kamion je pokretao turbo dizel motor Scania DS11LB27 zapremine 11l i snage 296ks. u standardnoj opremi je vitlo za samoizvlacenje , kao i oprema koja olaksava upotrebu u hladnim klimatskim uslovima (Webasto grejaci motora, grejaci akumulatora, predgrejaci goriva itd.)
U junu 1989. ovaj model je izabran za sledecu generaciju cetvorotonskog kamiona u britanskoj armiji. Pocetna narudzbina je znosila 5350 vozila i pocela je iste godine. Prva vozila su isporucena 1990. Manji broj ovih kamiona je izvezen Bruneia, Indoneziji, Irskoj, Keniji i Maleziji. Kamion je predvidjen da zameni Bedford M series nosivosti 4t.
Vozilo je imalo nosivost od 4t, a 1995. je predstavljena i verzija nosivosti 5t, ali je samo manji broj vozila modernizovan na taj standard. Max. masa prikolice koju moze vuci je 5400kg. Kamion je predvidjen da preveze 20 vojnika ili 3 standardne NATO palete. Napravljeno je vise verzija za potrebe razlicitih jedinica.
Kabina se obarala napred i dizajnirana je na bazi civilnog kamiona Leyland Roadrunner. U kabini se mogu smestiti vozac i dva putnika. Na krovu se nalazi otvor i montaza za mitraljez.
Svaka komponenta je prosla rigorozne testove izdrzljivosti. Osovine su zbog toga posebno razvijene u fabrici Leyland Albion u Glasgovu.
Kamion pokrece dizel motor Leyland DAF 310 zapremine 5.9l i snage 145ks. Pogon se prenosi permanentno na sve tockove. Kao opcija su bili u ponudi kran i vitlo za samoizvlacenje.
Kamion je u Britanskoj vojsci zamenio MAN HX60 nosivosti 6t.
Ja ludih engleza pa kod nas su se za vuču aviona najbolje pokazali baš englezeri-fergusoni ili domaća verzija IMT(ima li mene tamo je kažu skraćenica danas).
Pretpostavljam da je to bilo u periodu 2. sv. rata kad se poletalo sa travnatih pista, mozda su vukli teze masine , bombardere itd. Samo me zanima nasta je ta pista licila posle celodnevnog prevlacenja aviona.
A sto se Engleza tice , osim sto su pokvareni, mislim da njima debelo fali koja daska. Kad se setim samo onih njihovih slavina. Odvojeno topla i hladna, ne mozes da ih pomesas da si Tesla. E sad sam vec duboko otisao u off. Ispricavam se pucanstvu
Samo još malo priče u stranu.
Zumzum, je li to ovaj primer genijalne vodoinstalaterske misli?
Navodno je ovo bila zakonska obaveza do pre par decenija, sada ne. Inače ta voda iz tople slavine po pravilu nije preporučljiva za piće.
Kraj po pitanju skretanja sa teme.