ZIL4965 je više od vojnog kamiona ako sam dobro upamtio razvili su ga za prihvat posada koje se vrću iz vasione u curik pa zato ima i amfibijska svojstva...
Da, i neke verzije su pravljene kao nosači Zil 2906, iliti Burgiju
4965 bi se približio koliko god je mogao, a ako se radi baš o nekom užasno nepristupačnom mestu onda bi istovario 2906 pa bi on išao baš do samih astronauta.
Sve u svemu, svašta su Rusi imali i eksperimentisali. Skupljam materijale pa možda jednog dana napravim amaterski dokumentarac o tome.
Dodž je na naše prostore stigao u sijaset modela ,veličina i namena ali ovakav ja ne vidov iz serije kažu WC12 pa još i pickup
WC-21 je uzase u kompletu sistema veze doneo i jednoosovinsku prikolicu iz poznate serije M -100
Prikolica je posle i u nas kopirana u par različitih auto kompanija sa manje ili više uspeha ali se ove M-100 lahko prepoznaju po karakterističnom izgledu sanduka,blatobrana sistema kačenja ručne kočnice i tako..
Još jedna M-100 sa gumi defektom..
Naok slična njojzi je ona iz serije M-416 i pozna se po karakterističnim blatobranima..
Kod nas su obe kopirane i prema obliku blatobrana se vidi koja je klon iz familije M-100 a koja iz vamilije M-416 obe su uz dodževe stigle i ja nisam nigde iste video da su solo u kompletu .Po gašenju dodževa uparivani su kako za AR-55 tako i na FIAT 1107 pa i poneki Pinc veze ih je vukao .
W.O.T. 6, je britanski kamion iz peroda II sv.rata - WOT 6 je skraćenica koja označava War Office Truck. Između 1942. i 1945. godine izrađeno je skoro 30.000 primeraka u standarnoj i različitim specijalnim varijantama.
WOT 6 konfiguracije 4x4 korišćeni su na ratištima u Severnoj Africi, Evropi kao i u Aziji. Ovi kamioni korišćeni su gotovo do sredine 70-tih i bili su inventar mnogih vojski sveta. Pošto se WOT masovno proizvodio, neki od modela dobili su u zavisnosti od verzije i nazive Austin K5, Bedford QL i Karrier K6.
Specifikacije vozila:
Dužina: 6,10 m
Visina: 3,20 m
Širina: 2.30 m
Težina praznog vozila: 5400 kg
Nosivost: 3 tone
Sa punim rezervoarom od 160 litara mogao je da pređe do 450 km.
Ne znam da li je bilo ali ipak. CMP ili Canadian Military Pattern (Kanadski vojni obrazac) linija vozila proizvođenih u Kanadi za Potrebe Britanijje i članica Britanskog komonvelta za vreme drugog svetskog rata. nakon II svetskog rata dugo vremena angažovan u evroskim i svetskim vojskama i angažovan u nizu posleratnih konflikata. Masovna produkcija, proizvedeno je oko 800000 jedinica od čega oko 500000 kao kamioni u raznim varijantama, kraće, srednje i duže šasije. Osnovni TTZ su britanskog porekla rađeni neposredno pred rat. Dva prozviđača nose većinu produkcije standardizovanih vozila, Ford Kanada, sa ugradnjom motora 3,5 l V8 95ks i Ševrolet Kanada, sa svojim motorom 3,5 l V6 sa 85ks. Određene količine vozila proizveo je i kanadski Dodž.