Pokušaću da saznam od autora snimka odakle je ovaj skrinšot, bio ej nastavnik u katedri Taktike i mislim da poznaje ovog oficira na slici.
Dopuna: 05 Apr 2020 13:43
Evo odgovor autora snimka
Citat:U pitanju je vozilo na kojem se nalazi trenažer 9F618 sovjetske proizvodnje, koji sam ja koristio za obuku operatora i instruktora na Protivoklopnom raketnom sistemu 9K111 "FAGOT". Pošto je ovaj sistem uveden u naoružanje JNA i stavljen u nadležnost Uprave pešadije, za potrebe svih jedinica, a naročito "graničnih protivoklopnih odreda" koji su bili naoružani ovim sistemom, organizovani su kursevi operatora i instruktora u CVŠ KoV Sarajevo, koje sam ja kao nastavnik u katedri NNG u to vreme vodio. Moj asistent-instruktor bio je zastavnik C.M. Instruktori koji su završili kurs u CVŠ KoV su nakon toga izvodili obuku u svojim jedinicama. Kurs je trajao 21 radni dan, a završavao se praktičnim lansiranjem 1-2 rakete na poligonu Kalinovik. Pošto se radilo o novouvedenom sredstvu u to vreme, ja sam napisao i "Pravilo protivoklopni rajetni sistem 9K11". Ovaj trenažer-vozilo iz CVŠ Sarajevo prilikom izvlaćenaj su vozili kapetan K.N (na slici ispred vozila) nastavnik u katedri NNG i CL G.S. rukovalac TMS u katedri NNG. Trenažer je dovežen u Petrovcu na Mlavi, zatim Beograd, Školski centar veze na Banjici, pa Kruševac i završio je u PŠC Požarevac u Katedi vatrene obuke. Ovo je informacija dok sam ja bio načelnik te katedre u Požarevcu do 2002.godine.
Inače vozilo GAZ66 se nalazi i u artiljeriji kao centralan stanica za zvukovnu aparaturu.
Gaz 66-05 R-118BM3 vozilo veze (ovaj konkretno sa slike nije nas, a ima ih jos uvek kod nas na stanju)
+ Opis na ruskomР-118БМ3 «Соболь» – автомобильная коротковолновая радиостанция оперативно-тактического и тактического звена управления войсками, выпускавшаяся в нескольких версиях с несущественно измененной комплектацией. Первоначально размещалась на шасси ГАЗ-63, а с середины 1960-х годов монтировалась как в прежних кузовах КФУ-1, так и в модернизированном более высоком кузове-фургоне КУНГ-1М с двумя боковыми окнами и короткими надколесными нишами на шасси ГАЗ-66АЭ, а затем на базе ГАЗ-66-04 или 66-05. Станции разных серий были укомплектованы двумя рамочными антеннами на крыше и одной телескопической, передатчиком, приемником Р-154, телеграфным и телефонным аппаратами, бензоэлектрическим агрегатом АБ-4-0/230 переменного тока, очистителем воздуха и отопителем. Они могли работать в движении или на стоянке, обеспечивая радиус действия в разных режимах от 30 до 1000 км. Снаряженная масса составляла 6080 кг.
Gaz 53 UPG-250 (preuzeto od kolege @VI veliki, sa teme “aerodromska mehanizacija”, strana 17, gde je dat detaljan opis sredstva)