Hvala tamsombor, puch, Mr.G., djurdjija.
Tamsombor, molim te prvjeri mi oznake ako možeš za ove motore koje si naveo.
Bili ste dobri, ispričat ću vam priču...
Tekst dipl.inž. Milenka Predragovića, objavljen u magazinu Ekspert, br.4/1968.
Počelo je, u stvari, pre četrdeset godina, kada je na pustoj poljani u Rakovici, francuskim kapitalom izgradjena prva fabrika motora u
Jugoslaviji. Priča se da su tom prilikom Francuzi isporučili bukvalno sve što je potrebno za izgradnju, pa čak i kočiće za obeležavanje terena.
...Domaći partner francuske firme "Gnome-Rhon" bio je poznati vojvodjanski veleposednik Gedeon Dundjerski.
...Godine 1936. država je otkupila francuske akcije od Dundjerskog, postavljen je nov upravni odbor i fabrika je nastavila rad sa državnim kapitalom. Novi generalni direktorbio je inženjer Emil Matić, a ostali domaći stručnjaci inženjeri Slobodan Dobrosavljević, Stevan Šujica, Milenko Predragović, Julije Klimer, Ivan Rukavina, Ivo Hercigonja i drugi.
...Pred početak drugog svetskog rat, godine 1938/39, izgradjen je u Rakovici novi deo fabrike, za proizvodnju automobilskih motora. Kupljena je licenca čehoslovačke "Prage" (čKD-československo Kolben Danjek), kamion RN-8, s rednim četverotaktnim 6-to cilindričnim benzinskim motorom, vodenim hladjenjem, jačine 70 HP, nosivosti 2,5 tone. Hala nove fabrike zauzimala je 10000 kvadratnih metara, a radni kapacitet bio je 3000 kamiona godišnje, u dve smene.
Godine 1940. proizvedeno je i montirano oko 300 kamiona. Prethodna specijalizacija kadrova u čehoslovačkoj trajala je šest meseci.
...U novembru 1944. godine Industrija motora u Rakovici postala je deo Trećeg Ukrajinskog fronta, pod komandom majora Jadikina. Ponovo je proizvodnja orijentisana na automobilske motore, ovog puta bili su to rezervni delovi za "ZIS" i "GAZ". uskoro, zatim, izradjeni su i prvi liveni automobilski delovi u našoj zemlji. U livnici "Gvoždjar" u Rakovici liveni su
klipovi i prestenovi za klipove. U fabrici je ostalo i jedno odeljenje za remont sovjetskih avionskih motora M-105 i AM-38.
...Završetkom rata fabrika je zapala u nezavidnu situaciju. Jugoslovensko vazduhoplovstvo nije htelo da se prihvati patronata, pa je trebalo tražiti izlaz na drugoj strani.
Tada je doneta važna odluka: ponovo je uspostavljen kontakt s čehoslovačkim proizvodjačima i dobijena je dopunska dokumentacija za kamion RN-13, nosivosti 3 tone. U čast druge godišnjice oslobodjenja Beograda, 20.oktobra 1946. godine sklopljen je prvi RN-13, popularni
"Pionir".
...Godine 1947. proizvedeno je ukupno 27 kamiona. Vreme izrade trajalo je 1.100 norma-časova...Već iduće godine (1948.) broj proizvedenih kamiona bio je četiri puta veći-113, a 1949. proizvodnja se upetostručila u odnosu na prethodnu godinu: proizvedeno
je 553 "Pionira".
... Tada je odlučeno da se celokupna proizvodnja kamiona preda fabrici "TAM" u Mariboru.
Godine 1950., zajedno sa Slovencima, proizvedeno je 826 kamiona; a poslednji kamion koji je te godine izišao kroz vrata hale u Rakovici, bio je ujedno i 1.200 kamion proizveden u ovoj fabrici posle rata.
...Licenca za proizvodnju traktora guseničara firme Ansaldo-Djenova, takodje je kupljena za Industriju motora u Rakovici 1948.godine. Licenca je obuhvatila i dizel-motor firme "Alfa Romeo" od 60 KS."
|