offline
- 037

- Super građanin
- Pridružio: 30 Dec 2011
- Poruke: 1092
- Gde živiš: Kruševac
|
Metla indid.
Citat:
Politika
Zastava“ tiho nestaje, rasprodaje imovinu
Stečaj pokrenut u somborskim „Specijalnim vozilima“, „Zastava automobilima“, a očekuje se i u fabrici kamiona. – „Zastava inpro“ prodala mašine za 287.000 evra
Autor: Brane Kartalović
petak, 19.08.2016. u 22:00
Kragujevac – Mrcvarenju se bliži kraj – preostali delovi „Zastave“, nekada najvećeg industrijskog kompleksa na Balkanu, otići će u stečaj, a imovina ovog preduzeća, koje je poslednjih godina postojalo samo „na papiru“, biće rasprodata. Rastakanje „Zavoda“ počelo je 2001, s procesom restrukturiranja koji je, praktično, okončan dolaskom „Fijata“ u Kragujevac 2008. godine. Tada su se neprodati delovi nekada jedinstvenog preduzeća skućili u grupi „Zastava vozila“, provizornoj firmi koja je samo čekala da i formalno bude ugašena. Do kraja ove godine „Zastava“ će biti izbrisana i sa „papira“.
Grupi „Zastava vozila“ priključeni su somborska fabrika „Zastava specijalna vozila“, „Zastava automobili“, „Zastava inpro“, „Kamioni“, „Hortikultura“ i „Rezervni delovi“, čija je imovina poklonjena „Fijatu“, bez određene namere i jasnog cilja. U somborskom preduzeću, koje je sve do 2010. proizvodilo „pik-ap“ i „floridu poli“, nedavno je pokrenut stečaj zbog trajne nesposobnosti plaćanja. To se desilo i „Zastava automobilima“, preduzeću u kome su, na kraju, ostala samo tri radnika, za razliku od 1989. kada ih je bilo 13.500.
Imovina „Specijalnih vozila“ biće prodata iz stečaja, iako je nekoliko firmi bilo zainteresovano za kupovinu tog preduzeća, a „Zastava automobili“ odlaze na doboš sa milionskim dugovima prema dobavljačima i bivšim radnicima koji sada na sudu traže da im se isplate zarade koje su im, kako tvrde, zakinute u periodu od 1997. do 2001. godine. Pokretanje stečajnog postupka u „Zastava kamionima“ nedavno je, pred Privrednim sudom u Kragujevcu, zatražila italijanska kompanija „Brembo“ iz Bergama, zbog duga od oko 114.000 evra.
Dosta dugo, „Kamioni“ su bili pod zaštitom države koja je ovom preduzeću od „strateškog značaja“ omogućila da ne izmiruje svoje obaveze, ni prema radnicima, ni prema poveriocima. Ali kada je zaštita skinuta, sudu su se obratili i radnici i poverioci, a bilo je posla i za izvršitelje koji su plenili i, budzašto, prodavali imovinu ovog nekada velikog preduzeća u kome danas ima svega šestoro zaposlenih.
„Kamioni“ bi, ipak, mogli da izbegnu tiho gašenje, ali za to je potrebno da se fabrika preorijentiše na proizvodnju vojnog vozila čiji je prototip napravljen još pre nekoliko godina. Prema našim zakonima, u preduzećima namenske industrije nije moguće pokrenuti stečaj.
Iako je bilo reči da bi „Zastava inpro“, zaštitna radionica koja zapošljava osobe sa invaliditetom, mogla biti prodata kao preduzeće, država je, ipak, rešila da se ovo preduzeće privatizuje prodajom imovine. Takav model omogućio je višegodišnjem partneru ove firme, francuskom „Triganu“, da se za 287.000 evra domogne mašina i opreme za proizvodnju automobilskih prikolica po kojima je „Zastava inpro“ bila poznata i van naše zemlje. Kupac se, takođe, obavezao da će preuzeti 160 radnika ovog preduzeća, ali je pitanje kakva će njihova sudbina biti, jer privatnog vlasnika ništa ne sprečava da proizvodnju izmesti iz Kragujevca.
I „Zastava hortikultura“ je pred formalnim gašenjem, mada su i ovu firmu, svojevremeno, merkala neka italijanska preduzeća. Za „Kamione“ su bile zainteresovane i dve velike kineske kompanije, ali je država, po svemu sudeći, zaključila da od „Zastave“ više nema vajde, pošto je gigant, tokom tranzicije, ispunio svoj zadatak, sačuvavši socijalni mir u gradu nekada buntovnih proletera.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|