Када је механизовани батаљон развучен на 14 км у градској средини, као што се дешавало, тактика употребе је мисаона именица, била она НАТО, Варшавског договора или неког трећег..
Česi su morali i krov da seku da povećaju visinu vozila, što kod nas vrv. nije potrebno. E sad koja je prava mera modernizacije sam bog zna. Ja sam na ovoj temi čuo najrazličitija moguća mišljenja, od toga da je potpuno smeće i da se nikakva modernizacija ne isplati, pa do toga da je u pitanju solidno vozilo koje bi modernizacijom moglo da opstane na modernom ratištu. Obzirom da nikad nisam ni ušao ne mogu da dam validan zaključak. Meni onako laički deluje da bi nova kupola 30mm sa novim PORS-om + dodatni oklop ako bi mogao da dostigne deklarisani nivo Lazara i ako sve to može da se izvede za 30-40% cene novog vozila bi možda imalo smisla.
Sve je to pitanje brojke ...koliko modernizovati od brojke 500 komada na standard koji je predstavljen u NS,u ulozi BVP
aj nek to bude 100 komada ,mozda se nadju pare za toliko...sta sa ostalima jer je rizik da tako i dalje sluze kao BVP,tj da prevoze ljudstvo.
Mozda bi trebalo da ih iskoristimo za neke druge uloge a neke su vec prikazivane
Foka
LT sa 2T5 ili jos bolje Pauk raketama
Ili da se MB-120 mm ubaci u njega poput one varijante predvidjene za Lazar
Samohodni MB-120mm su nam potrebni u sto vecem broju,na gusenicaru bolje.
Uglavnom da se ljudstvo ne prevozi u njemu ni kao OT
Vašar zvani PARTNER 2017 je u toku
A na vašaru svašta nešto slikala moja raja iz Serbian Team-a i sa njiovom dozvolom da se počastimO.
Ispred na spoljnjem delu ponavljanje sad već viđanog BVPa koji je viđen u Novome Sadu otoič.
Par detalja od BVPa sa Partnera.
Pitanja za malo bolje poznavaoce BVP M-80/A...
Na koji nacin se mjeri brzina rijecnog toka prije plovljenja preko iste(nasao sam podatak po kome je max vrijednost brzine rijecnog toka za BVP M-80/A 1,5 m/s).
Koju namjenu ima plovak sa uzetom na BVP M-80/A oznacen rednim brojem 15. na sledecoj slici?
Kada je poslednji put Vojska Srbije izvodila vjezbu ili provjeru amfibijskih sposobnosti BVP M-80/A?
Merenje brzine rečnog toka se izvodi za to izrađenom opremom u kompletu za inžinjerijsko izviđanje kojim raspolažu izviđačke jedinice u OMJ,Inžinjeriji i drugima.
Tačan naziv tog uređaja sam zaboravio ali sam radio sa njim još polovinom 80ih.Osim merenja brzine rečnog toka meri se i širina,dubina a sa PROFILOGRAFOM se izrađuje i kompletna slika profila dna reke.
Na osnovu svih prikupljenih informacija komandant donosi odluku da se na izviđanom mestu izvede (ili jok) mesto prelaska preko te vodene (ili suve) prepreke.
U svojoj ODLUCI-naređenju određuje tačno vreme,mesto ,način prelaska(gazom,plivanjem,skelskim ili mosnim),jedinice za uređenje mesta prelaska,uzvodne i nizvodne rečne straže i spasioce(ako je potrebno),gotovost svih prethodnih radova i još....
Vojska Srbije verovatno nije koristila BVPove za savlađivanje vodenih prepreka plivanjem jer su
zadnja plivanja verovatno ona sa kraja 90-početak 91.g.
Možda je negde još vršeno mada ja o tome nisam čuo ništa jer su neka od za to predviđenih poligona-uređenih mesta prelaska za obuku ostala izvan SRJ.
Nadam se da sam makar malo pomogao svojim sećanjima iz ove posebno kompleksne rabote koja nimalo nije naivna vežba kao kada se izvodi na video igricama.