offline
- Oslonac
- Građanin
- Pridružio: 16 Okt 2007
- Poruke: 178
|
kljift ::
Te Rambo taktike rijetko kad uspjevaju. Izviđači se ne šalju u kaubojisanje a naoružanje se koristi u najnužnijoj nuždi. Sovjetski izviđači u Afganistanu su znali da idu i u običnim terencima. At rakete ne mogu tek tako da se ispale.
Pa zapravo ovo vozilo je koncipirano tako da predstavlja spoj izviđačkog i diverzantskog vozila . Dodaću još malo o ovom vozilu kako biste bolje razumeli njegove karakteristike .
2T STALKER
Izviđačko oklopno vozilo 2T "Stalker" razvila je beloruska firma "Minotorservis" u saradnji sa nekoliko drugih beloruskih i ruskih firmi. Prvi put je javno prikazano 26. oktobra 2000. godine na izložbi naoružanja u Minsku. Pojedini izvori ovo vozilo označavaju i BM-2T, BRM-2T ili RDM-2T.
Vozilo 2T namenjeno je za zadatke dubinskog izviđanja, kao i za izvršavanje drugih zadataka u dubini neprijateljske teritorije (prepadi, diverzije...). Konstruktori su posebnu pažnju povetili smanjenju verovatnoće otkrivanja vozila. Telo i kupola su oblikovani tako da se radarski i toplotni odrazi svedu na minimum, a primenjeni su i specijalni zaštitni premazi. Konstrukcionim rešenjima pogonske grupe i sistema oslanjanja postignuto je da vozilo pri kretanju stvara buku sličnu kao običan putnički automobil.
Standardna posada vozila broji tri člana: vozač, nišandžija i komandir, a u vozilo se po potrebi može smestiti i jedan operater izviđačkih sistema. Zalihe vode, hrane i drugih potrepština dovoljne su da posada može da preživi mesec dana u dubini neprijateljske teritorije.
Naoružanje vozila 2T se sastoji od:
- Automatskog topa 2A42 kalibra 30 mm, stabilizovanog u obe ravni, sa 500 metaka u borbenom kompletu.
- Mitraljeza PKT kalibra 7,62 mm, spregnutog sa topom, sa 2000 metaka u borbenom kompletu.
- Automatskog bacača granata 30 mm AG-17 ili AG-30, takođe spregnutog sa topom, sa 116 granata u borbenom kompletu.
- Dvostrukog lansera za protivoklopne vođene rakete 9M120 Ataka. Lanser je smešten unutar kupole, a u borbi se izdiže uz pomoć hidraulike, pa je moguće dejstvovati i iz zaklona. U borbenom kompletu se nalazi ukupno 8 projektila.
- Dvostrukog lansera za protivavionske rakete Igla, koji se takođe izdiže iz kupole pre lansiranja. U borbenom komletu se nalaze 2 rakete.
- Dvanaest protivtenkovskih mina koje su smeštena u telu vozila.
- Lansera sistema 902V za dimne granate 3D12.
U vozilo je ugrađen kompleksan sistem za izviđanje, upravljanje vatrom, navigaciju i vezu, čije srce je digitalni računar Baguet. U sastav sistema ulaze dnevne opto-elektronske nišanske sprave, osmatračka TV kamera, termovizijski sistem za osmatranje i nišanjenje noću, laserski daljinomer, dnevni i pasivni noćni osmatrački periskopi, podsistem za automatsku razmenu podataka sa drugim vozilima i pretpostavljenom komandom, podsistem za satelitsku i inercijalnu navigaciju, stabilizator naoruažnja, detektori radarskog, IC i laserskog ozračenja. Na vozilo je po narudžbini moguća ugradnja sistema za elktronsko izviđanje i sistema za ometanje radio vođenih projektila i blizinskih upaljača.
Proizvođač nudi mogućnost da se na vozilo postavi pasivni opto-elektronski sistem Feniks namenjen za otkirvanje ciljeva u vazdušnom prostoru, čime 2T može postati efikasno sredstvo za PVO na malim visinama.
Izviđačko vozilo 2T karakteriše izuzetna pokretljivost. Za pogon se koristi dizel motor V-46 snage 574 kW (780 ks), koji je ugrađivan na rane verzije tenkova T-72, kao i u jugoslovenski M84. Sa ovim agregatom vozilo 2T ima specifičnu snagu od skoro 21 kW/T, što mu omogućava da na asfaltnom putu razvije maksimalnu brzinu od čak 95 km/h, a van puta prosečnu brzinu od 60-70 km/h. Proizvođač navodi da je bez većih modifikacija u vozilo moguće ugraditi motor V-84MS snage 618 kW ili novi agregat V-92S2 snage 735 kW.
Na vozilu je primenjen sistem nezavisnog hidropneumatskog oslanjanja sa mogućnošću promene klirensa. Gusenice su čelične, a moguće je postavljanje gumenih "papuča" za kretanje po asfaltnim putevima.
Oklop vozila je izrađen od kompozitnih materijala. Sa prednje strane oklop je neprobojan za pancirne projektile kalibra 35 mm ispaljene sa daljine veće od 300 m, dok sa ostalih strana štiti od vatre streljačkog naoružanja i parčadi granata. Sa unutrašnje strane oklop je obložen materijalom koji štiti posadu od fragmenata koji se oslobađaju pri udaru projektila. Pod je posebno ojačan radi zaštite od mina, a na bokove su postavljeni protivkumulativni ekrani od tvrde gume.
U standardnu opremu vozila spadaju komunikacioni uređaji, sistem za NHB zaštitu, automatski protivpožarni sistem i uređaj sa samoukopavanje.
Po većini karakteristika vozilo 2T je daleko ispred svih drugih izviđačkih oklopnih vozila. Jedine ozbiljnije mane su nedostatak amfibijskih osobina i visoka cena - oko 5 miliona USD. Mada što se cene tiče, ovo je novčana vrednost od pre skoro 10 godina, koja je sada smanjena .
Dakle, kako se i navodi vozilo je koncipirano na sledeći način:
- Da osmatra i dejstvuje a da ne bude viđeno (omogućeno konstrukcijskim rešenjima oblika trupa i kupole i primenom presvlake od specijalnog materijala, koja značajno umanjuje IC i radarski odraz, a što se vizuelnog uoćavanja tiče, svojim niskim profilom, koji smanjenjem klirensa postaje još niži, kao i primenom osmatračkih i oružanih platformi koje se mogu podići iznad zaklona, omogućava malu šansu da bude uočeno. Nizak nivo buke koje ovo vozilo ispušta omogućava efikasno prikradanje cilju osmatranja ili dejstva),
- Da ukoliko bude viđeno, ne bude pogođeno (ovo se prvenstveno postiže, kako je već pomenuto, malim profilom i odličnim manevarskim sposobnostima, koje garantuje efikasan sistem hidropneumatskog oslanjanja, koji u sprezi sa baznom pogonskom grupom ostvaruje brzinu od 95 km/h [da ne govorimo koliku brzinu bi ostvario sa nekom od jačih pogonskih grupa], i omogićava smanjenje siluete vozila promenom klirensa. Takođe, vozilo poseduje senzore koji detektuju radarsko/IC/lasersko ozračivanje vozila, na šta sistem automatski reaguje stvaranjem dimne zavese)
- Da ukoliko bude pogođeno, izdrži pogodak (ova stavka se ne mora detaljno opisivati, jer sa oklopnom zaštitom lakih tenkova, kakvu ovo vozilo poseduje zahvaljujući kompozitnom oklopu, u stanju je da bez problema izdrzi i pogodak pancirne granate kalibra 35mm u prednju oklopnu ploču. Takva zaštita zajedno sa spall liner membranom unutar trupa, i ojačanim podnim delom [kako bi Stalker izdržao detonaciju mine] čine 2T Stalker žilavim borbenim vozilom),
- Da u svakoj situaciji može da odgovori na neprijateljsku vatru (ni ovo takođe ne zahteva detaljniju analizu, jer kako i slike pokazuju vozilo je opremljeno širokim spektrom oružanih sistema, koji pružaju vozilu mogućnost da efikasno odgovori na svaku pretnju. Ako se vozilo opremi optoelektronskim sistemom, može se efikasno upotrebiti i kao solidan hibridni PVO sistem ).
Kako bi se izviđački zadaci izvršili sa što većom efikasnošću, vozilo je opremljeno širokim spektrom elektronskih uređaja.
Citat:...je ugrađen kompleksan sistem za izviđanje, upravljanje vatrom, navigaciju i vezu, čije srce je digitalni računar Baguet. U sastav sistema ulaze dnevne opto-elektronske nišanske sprave, osmatračka TV kamera, termovizijski sistem za osmatranje i nišanjenje noću, laserski daljinomer, dnevni i pasivni noćni osmatrački periskopi, podsistem za automatsku razmenu podataka sa drugim vozilima i pretpostavljenom komandom, podsistem za satelitsku i inercijalnu navigaciju, stabilizator naoruažnja, detektori radarskog, IC i laserskog ozračenja. Na vozilo je po narudžbini moguća ugradnja sistema za elktronsko izviđanje i sistema za ometanje radio vođenih projektila i blizinskih upaljača.
Proizvođač nudi mogućnost da se na vozilo postavi pasivni opto-elektronski sistem Feniks namenjen za otkirvanje ciljeva u vazdušnom prostoru, čime 2T može postati efikasno sredstvo za PVO na malim visinama...
Stoga, vozila koja su kolege predstavile kao moguće konkurente otpadaju, po pitanju efikasnosti prikupljanja kritičnih taktičkih i stratećkih informacija o neprijateljskim snagama.
jazbar ::Neznam što će mu 5 člana posada? 3 ili najviše 4 člana posade bilo bi vrh glave! Vozač, nišanđija topa, nišandija AT i PV raketa i komadir. Izgleda da imaju još jednog snagatora koji ručno izbacuje protivtenkovske mine...
Pa kao što se može videti, standardan sastav čine tri člana posade, dok se po potrebi može smestiti i još jedan operater izviđačkih sistema. Osim toga mogu se smestiti i dva izviđača-diverzanta u transportni deo (da ne bude, kako kolege rekoše, da ne može da nosi ljudstvo sa sobom). Napomenuću i to da vozilo sa sobom nosi zalihe hrane, vode i drugih potrepština koje su dovoljne da posada preživi mesec dana u dubini neprijateljske teritorije.
Za kraj, dodajem da smatram kako ovo vozilo svakako zaslužuje pažnju, i predstavlja zanimljiv koncept vozila (pa ipak smo i mi svojim akcijama 1999. godine doveli do oblikovanja ovog koncepta, a da ne bude jedini produkt ove firme inspirisan inventivnošću naših ljudi - pogledajte sledeći link minotor-service.com/en/imt-72-tactical-decoy.html. i biće vam jasnije), za koji se nadam da će se jednog dana naći i u naoružanju naših snaga.
Toliko od mene za sada. Pozdrav !
|