offline
- kljift
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Okt 2009
- Poruke: 7193
|
Napisano: 17 Jun 2015 16:15
Centurion tenkovi nalazili su se kod Južnoafrikanaca od prvih 250 Mk 2 i Mk 3 Centuriona kupljenih direktno od Velike Britanije 1957, kasnije, Južnoafrikanci su kupovali Mk 5 od Indije i Jordana. Početkom 1970, embargo UN na naoružanje natjerao je Južnu Afriku u razvoj sopstvene vojne industrije sa asistencijom Izraela, Francuske i SAD. Jedan od projekata vojne industrije bilo je i unapređivanje tenkova Centurion. Sve do osamdesetih, južnoafrički neprijatelji nisu imali ništa uporedivo sa južnoafričkim tenkovima. Južnoafrikanci su unapređivali i modifikovali svoje tenkove kroz izazove Graničnog rata.
U početku radilo se o jednostavnim modifikacijama i primarno za potrebe testiranja. 1972, Centurion je opremljen sa V-12 fuel-injected benzinskim motorom snage 810ks uparenim sa novom trobrzinskom (dvije za naprijed i jedna za rikverc) automatskom transmisijom. Projekat je nazvan Skokiaan, ali je napravljeno samo 8 konverzija. Ovo je vodilo u Semel projekat 1974 koji je uključivao opremanje 8 Skokiaan vozila i nekoliko nekonvertovanih Centuriona sa modifikovanim motorom i nekim drugim unapređenjima i ovi tenkovi su označeni kao Centurion Mk 5A ili Semel. Ukupno 35 ovakvih vozila je proizvedeno i neka od njih su korištena u Jugozapadnoj Africi/Namibiji.
Južnoafrikanci su preduzeli znatno ambiciozniji program 1976, proizvodeći Olifant tenk (kasnije Olifant Mk 1 posle dalje izrađenih unapređenih verzija). Olifant Mk 1 ušao je u upotrebu južnoafričkih oklopnih jedinica 1978. Olifant program duguje veliku zahvalnost izraelskom Sho't programu (izraelska revizija Centuriona). Olifant Mk 1 imao je unapređeni V 12 dizel motor snage 750ks, bolje oslanjanje, bolje upravljanje kupolom i opremu za dejstvo noću. Komandir je imao ručni laserski daljinomjer. Radijus kod Olifanta značajno je povećan zahvaljujući ekonomiji motora i povećanim tankovima za gorivo.
Olifant Mk 1 kasnije je znatno unaprijeđen kako je Mk 1A ušao u proizvodnju 1983 i u upotrebu 1985. Ovo je urađeno pošto je otkriveno da Olifant Mk 1 i njegov 20-pounder glavni top nisu na nivou T-55 dostupnih oružanim snagama Angole. Proizvodnja je zaustavljena sredinom osamdesetih. U stvarnosti i uprkos broju proizvedenih, Mk 1A je trebao biti prelazno rešenje do pojave Mk 1B verzije.
Kod Mk 1A, glavni top je zamijenjen sa 105mm L-7 ožljebljenim topom uz instalaciju osam bacača dimnih kutija sa svake strane kupole. Instaliran je i novi motor, a oklopna zaštita je poboljšana. Laserski daljinomjer je inkorporiran u optiku nišandžije, a night vision oprema je poboljšana.
Mk 1B bilo je novoproizvedeno vozilo prije nego unapređenje postojećih Centuriona i Olifanta. Razvoj Mk 1B počeo je 1983, a u proizvodnju je uveden 1991. Tenk nosi 68 granata za top 105 mm L7 koji je opremljen termalnom oblogom. Tenk je opremljen koaksijalnim 7.62 mm mitraljezom, a isti je montiran i na krovu kupole. Vozačko mjesto je opremljeno sa dnevno – noćnim uređajima kao i kod nišandžije gdje je integrisan laserski daljinomjer.
Zbog velikog broja mina posijanih u okolnim afričkim zemljama, tenk je opremljen duplim oklopnim podom i novim bočnim suknjicama. Zakošena čeona ploča pojačana je dodatnim pasivnim oklopom i kupola je opremljena sa stand-off kompozitnim oklopom. Vozilo može generisati dimnu zavjesu ubacivanjem goriva u vreli izduv motora dok je prostor za smještaj posade opremljen automatskim sistemom za suzbijanje požara. Tenk ima kompjuterizovani sistem za upravljenje vatrom kao i IC reflektor iznad glavnog topa. Posadu čine komandir, nišandžija, punilac i vozač. Pogoni ga novi Kontinentalov turbopunjivi dizelaš snage 950ks. Ovi američki motori nabavljeni su preko Izraela. Za povećanje radijusa postavljeni su dodatni rezervoari. Mk 1B ima težinu od 58 tona, a ostvaruje maksmilanu brzinu na drumu od 58km/h. Radijus 500km. Pobojšano je i oslanjanje kao i transmisija. Oktobra 2003, Alvis OMC je dobio ugovor za unapređivanje većeg broja Olifant Mk 1B tenkova. Projekat uključuje unaprijeđeni power pack, SUV i trening sistem.
Mk.2 koristi veći broj komponenti, prethodno razvijenih za TTD. Prva vozila su prema rasporedu isporučena 2006 - 2007. Olifant Mk.2 je bolje zaštićen od prethodnih vozila. Opremljen je modularnim kompletima oklopa. Elelmenti ovakvog oklopa mogu biti lako zamijenjeni usljed oštećenja ili pojave modernijih varijanti. Prototip je imao klinasti čeoni oklop kupole, sličan kao kod njemačkih Leopard 2A5.
Olifant Mk 2 je naoružan sa potpuno stabilisanim 105mm ožljebljenim topom. Top se puni ručno i koristi sve vrste NATO 105mm municije. Municija je stokirana u municionoj ostavi na kupoli ali nema blow off panele. U Mk 2 predviđena je i ugradnja 120mm glatkocijevnog topa, ali ovi planovi kasnije su napušteni. Ovaj tenk je “undergunned” po modernim stadardima, no sposoban je za dejstvo po bilo kojem tenku prisutnom u Africi.
Olifant Mk2 ima unaprijeđeni SUV, koji prati pokretne mete automatski. Instaliran je i novi sistem za detekciju meta i upravljanje sredstvima . Tenk ima all-weather, dnevno – noćne borbene sposobnosti. Ima mogućnost gađanja pokretnih meta dok je i sam u pokretu.
Osim topa, tenk je opremljen i sa dva mitraljeza, jednim spregnutim i jednim na krovu kupole. Posadu čine komandir, nišandžija, punilac i vozač.
Tenk goni Kontinetalov dizel motor snage 1040ks, isti kao i kod modela Mk.1B ali malo pojačan. Motori su američke proizvodnje nabavljeni iz Izraela. Mk.2 koristi revidiranu i poboljšanu šasiju od Mk.1B.
Težina tenka iznosi 60 tona, maksimalna brzina po putu 65km/h, radijus 500km, borbeni komplet 50 – 60 granata za top i 5600 metaka za mitraljeze.
Olifant 2 - Mk 2 je do - oklopljena i sistemom za upravljanje vatrom opremljena kupola koja može biti opremljena sa 120mm glatkocijevnim topom sa mogućnošću instalacije na šasiju Mk 1B.
Do kraja 1987, Južnafrička Republika je bila upletena u punu vojnu intervenciju u građanski rat u Angoli i Olifant tenkovi su poslati u borbu, učestvujući sa uspjehom u borbi protiv angolskih snaga na rijeci Lombi.
1.septembra došlo je do tenkovske borbe. Olifanti su se probili kroz T-55 i T-34/85, uništavajući neke od njih. Septembra 1987, efikasno taktičko ometanje VHF mreže kod angolskih tenkova značajno je doprinijelo konfuziji i konačno velikim gubicima angolskih oklopnih jedinica. Elektronske kontramjere izvedene su od strane specijalizovanih Ratela koji su bili dio 61. mehanizovanog bataljona. Kod Cuito Cuanavale, Olifanti i Rateli borbena vozila pešadije stupili su u borbu sa T-55 i T-34/85, uz tvrdnju da su jedini gubici kod Olifanta bili od mina. Sa druge strane, Kubanska vojska je tvrdila da su tokom iste bitke njeni T 62 tenkovi 50. divizije zaustavili južnoafričke tenkove na Čambinga rijeci.
Dopuna: 18 Jun 2015 22:10
TTD
TTD – Tank Technology Demonstrator prototip je glavnog borbenog tenka kompletiran ranih devedesetih. Koristi neke od tehnologija sa Leopard 2 MBT i namijenjen je zamijeni vremešnih tenkova JARa.
Napravljen je samo prototip, a zbog nedostatka finansiranja TTD nikada nije ušao u proizvodnju zbog nedostatka finansiranja. Prototip se nalazi u Oklopnom Muzeju. Neki od podsistema sa TTD upotrijebljeni su kod tenkova Olifant Mk2 koji će se zadržati u službi duboko u 21 vijeku.
TTD ima varenu šasiju i kupolu. Tenk je zaštićen kompozitnim oklopom. Nepoznat je kvalitet oklopne zaštite ali tvrdi se da sa čela štiti od APFSDS i HEAT municije nepoznatog kalibra.
Sa svih strana oklop štiti od srednjekalibarske municije. Svi kritični podsistemi takođe su zaštićeni od srednjih kalibara. Zaštita može biti uvećana dodavanjem dodatnog oklopa i ERA blokova. Tenk ima unaprijeđenu zaštitu od protivtenkovskih mina.
TTD je naoružan sa olučenim topom GT 7 kalibra 105mm stabilisanim u dvije ravni, sličan britanskom L7 tenkovskom topu od 105mm korištenom na kupoli Olifanta Mk.1B.
Top koristi svu 105mm NATO municiju sa kadencom od 6 granata/minut. Napominje se da kupola kod TTD može da primi i glatkocijevni top kalibra 120mm južnoafričkog proizvođača LIW. Borbeni komplet iznosi 54 granate i 2.000 metaka.
Većina municije stokirana je u sigurnosnom kućištu kupole odvojenim od posade oklopnim paravanom i opremljenim blow – off panelima. Punilac automatski pre – selektuje tip potrebne municije. Olifant Mk.1B kupola kompatibilna je za instalaciju na Centurion i Chieftain tenkovima što je čini podesnom za modernizaciju ovih tenkova.
Osim topa, tenk raspolaže sa dva mitraljeza 7,62mm, jedan koaksijalni i jedan na krovu kupole.
Prototip je opremljen modernim sistemom za upravljanje vatrom sa dobrom preciznošću čak I kada je tenk u pokretu (elektronski balistički digitalni računar, dnevno – noćni pribori osmatranja i nišanjenja za komandira i nišandžiju, laserski daljinomjer, sistem za prenos informacija unutrašnje veze). U opremu spada i navigaciona, komunikaciona i protivpožarna oprema.
Posadu čine komadir, nišandžija, punilac i vozač.
Goni ga nepoznati turbodizel motor snage 1250ks koji tenk od 58 tona goni do brzine od 70km/h na putu. Radijus tenka iznosi 400km, a dizajniran je za djelovanje daleko od radionica i za prevaljivanje velikih distanci sopstvenim hodom.
Dopuna: 20 Jun 2015 14:37
Jazavac
Projekat “Potkovica” lansiran je od strane JARa u cilju pronalaženja oklopnog vozila nove generacije u konfiguraciji 8x8 radi zamijene vremešnih Rateldžija. Na tender iz 2007 pobijedila je ponuda Denelovih Sistema odnosno njihovo Badger oklopno borbeno vozilo.
Badger je razvijen u kooperaciji sa finskom Patrijom. Radi se o modifikovanoj i bolje zaštićenoj verziji Patrije AMV za potrebe oružanih snaga JARa. Vozilo je opremljeno sa lokalno dizajniranom kupolom. Vozilo je kastomizovano za južnoafričke uslove. Po ugovoru koji su dobili Denelovi Sistemi, Badger će se licencno proizvoditi u JARu. Proizvodnja počinje ove godine, a prva vozila biće isporučena 2015 – 16. Rok isporuke je 2022. Nova vozila djelimično će zamijeniti vremešne Ratele sa stažom od preko 30 godina.
Badger će postati ključni činilac južnoafričke mehanizovane pešadije u godinama koje dolaze uz ponudu kupcima iz inostranstva.
Kao i Ratel, Badger se kotira kao borbeno vozilo pešadije više nego oklopni transporter, kao i Ratel predstavljaće udarnu pesnicu. Badger je bolje zaštićen od većine sličnih vozila.
Finska Patrija AMV smatra se jednim od najbolje zaštićenih vozila trenutno dostupnih. Nudi i veliku zaštitu od mina. Sa dodatnim oklopom na čeonom luku štiti od pancirne municije 30mm. Unutrašnjost je obložena spall linersom. Iako ne koristi V konfiguraciju, integrisana zaštita na “stomaku” pruža najveću moguću zaštitu od mina. Izdržava eksploziju ekvivalentnu 10kg TNT bilo pod tijelom vozila ili pod bilo kojim točkom.
Badger je opremljen dvočlanom kupolom opremljenom sa topom 30mm i koaksijalnim mitraljezom 7,62mm. Vozilo ima mogućnost ugradnje i drugih kupola sa raznim oružnim sistemima.
Dvočlana Modular Combat Turret (MCT) integriše oružne module poput dvostruko hranjenog externally-driven cam-operated GI 30 Cam Gun 30mm topa/koaksijalnog mitraljeza 7,62mm, dugodometnog brzometnog minobacača 60mm, mitraljeza 12,7mm i protivoklopnog raketnog sistema. Kod BVP kupole, osim rešenja u redukovanju gasova u kupoli i kontroli vatre, top raspolaže mogućnošću pojedinačnog okidanja i snajperskim modom dejstva.
Pretorija Metal Presing isporučuje municiju 30x173mm - PRAC-T, APCI-T and Semi-Armour Piercing High Explosive Incendiary - Tracer (SAPHEI-T) rounds.
Top ima efikasan domet od 4.000m sa kadencom od 100 granata/minut. Kupola je opremljena sa SUVom koji omogućava dejstvo topom u pokretu i dnevno noćnim uslovima. Kupola je elektromehanički pokretana uz potpunu stabilizaciju oružja. Kupola je opremljena sa duplim komandama za komandira i nišandžiju.
Posadu čine komandir, nišandžija i vozač + 8/10 strijelaca. Ulaz/izlaz vrši se preko rampe na zadnjoj strani vozila, dok krovni kapci služe za osmatranje, dejstvo i hitno napuštanje vozila.
Vozilo pogoni turbodizel motor, najvjerovatnije Skanija od 540ks. Vozilo je opremljeno sistemom za centralnu regulaciju pritiska u gumama kao i run-flat gumama. Ima dobru prohodnost preko teških terena. Prototip Badgera ima amfibijske sposobnosti. Vodomlazni propeleri ipak su uklonjeni jer nema zahtjeva za amfibijskim sposobnostima u Južnoj Africi.
Za potrebe JARa planirano je pet verzija Badgera – borbeno vozilo pešadija sa kupolom i topom 30mm, vozilo za vatrenu podršku, komandno vozilo sa PAM 12,7mm, samohodni minobacač sa Denelovim M10 60mm dugodometnim minobacačem velike brzine vatre, samohodni lovac tenkova sa INGVE vođenim projektilima.
Vozilo je teško 26,6 tona, maksimalna brzina na putu 102km/h, radijus 800km.
Standardna oprema uključuje panoramski pogled i TV kameru za komandira, TV kamera, termalna sprava treće generacije i back – up optički vizuelni sistem za nišandžiju.
Vozilo je opremljeno sistemom za detekciju i suzbijanje požara, ABHO zaštitu, klimatizacijom, radijom, interkomom, priborom noćnog osmatranja, centralnom regulacijom točkova.
|