Sremac, da te ne bih citirao, ogovoriću ti đuture.
Turbolag je odavno prevaziđen efekat, otkako se za izradu turbo punjača koriste lake legure, kao i turbine sa varijabilnom geometrijom.
Priča sa kompresorima je daleko komplikovanija, pošto postoje tri tipa kompresora. U ovom slučaju nas interesuje centrifugalni kompresor, a on je sličnog dizajna kao i turbopunjač, osim što za svoje pokretanje koristi snagu motora preko zupčanika ili kaiša. Centrifugalni kompresor nije baš najefikasniji na niskim obrtajima, u odnosu na spiralni ili rutov kompresor. Kompresori za svoje pokretanje, zavisno od tipa, mogu oduzeti i celih 25% snage motoru.
Pregrevanje turbopunjača je možda bilo aktuelno ranije, ali upotrebom novih legura u izradi turbine i kućišta, kao i novih materijala za izradu ležajeva i pogonske osovine, tako nešto je u današnjem vremenu u najvećoj meri prevaziđeno. Takođe, sistem hlađenja i podmazivanja turbopunjača je uznapredovao.
Što se tiče crnog dima (ne belog ili plavo-belog) na auspuhu dizel motora, to nedvosmisleno znači, kao što rekoh, da je motor opterećen. Veliki gas + mali obrtaji usled opterećenja motora = veća količina ubrizgane nafte koja sagoreva nepotpuno. U konkretnom slučaju ruskog motora V-92S2 meni to liči na problem sa smešom goriva i vazduha tj. smeši nedostaje hladnog vazduha (koji ima znatno veću zapreminu od toplog), a to je upravo posledica neupotrebe interkulera.
Dopuna: 31 Avg 2016 21:46
boolero ::
Crni dim nema ama bas nikakve veze sa intercoolerom, crni dim ima veze sa prebogatom smesom i losim sagorevanjem.
Ima veze, jer bez interkulera turbopunjač ubacuje suviše toplog vazduha u motor (vazduh se prolaskom kroz usisnu turbinu dodatno zagreva usled prenošenja temperature sa izduvne turbine), a to izaziva problem sa nepotpunim sagorevanjem usled nedostatka kiseonika, kojeg ima znatno manje u toplom vazduhu, pošto je topao vazduhu zapreminski redak.
Турбо лаг је токлоњен анти лаг системом, а не применом савремених материјала у изради саме турбине. највећу примену анти лаг систем има у WRC такмичењу, код рели аутомобила. лаг се јавља када се пусти папучица гаса и притисак издувних гасова ослаби, а самим тим се самњи брзина обртања турбине ,па јој је потребно време да одреагје када се дода гас поново.
Постоји више врста овог система, да их не набрајам овде. У сваком случају систем је једнсотаван и своди се на то да се вештачки доведе одређена количина смеше горива и ваздуха, компримованог до лопатица турбине и да јој на тај начин одрже потребну брзину обртања и да би иста та смеша касније била упумпана заједно са додатним ваздухом у цилиндре (систем је доста скуп и зато има примени само у аутмобилским спортовима, WRC, F1 и друга такмичења)
Такође постоји још један систем који је у развоју а користи електро мотор за одржавање потребне брзине турбине док је мотор без гаса или је пак на малом гасу.
Турбо лаг није отклоњен у потпуности него је захваљујући новим технологијама побољшана сама турбина тако да је код савремених мотора активирање турбине на много мањим обртајима од раније 1200. на мом трактроу марек Кејс модел максум 125 који има фиајтов мотор шестак турбо лаг се јавља на око 950 обртаја, док престаје на неких 1050-1100. Реч је о трактору старом свега 3 године и који има изузетно напредан мотор. Док је на старом кејсу 5150 исто шестак, тај турбо лаг на 1200 обртаја, тј испод 1200 обратаја, јер је реч и старом типу турбине из 1991. године.....
Ево како трактор вуче терет под пуним оптерећењем па не видим да дими кад му је на крају псотало тешко....реч је о Cummins 6BT мотору....
Dopuna: 31 Avg 2016 22:21
Да интер кулер и те како има удела у црном диму који се јавља на ауспуху, јер је његова улога да уместо врелог ваздуха убаци у мотор хладан ваздух који је гушћи и самим тим поспеши боље сагоревање. Врео ваздух је редак и због тога је лошиј сагоревање. Интер кулери поспешују смањењу потрошње горива и ди 20% што није мало (тако каже папир, пракса је показала мало другачије, али није битно има смањење потрошње горива ли не толко великог)
Турбо лаг је токлоњен анти лаг системом, а не применом савремених материјала у изради саме турбине
Ne bih se složio, jer se upotrebom novih laganih legura znatno smanjila masa rotirajućih delova turbine, a samim tim i vreme potrebno za njeno "zauktavanje" u više obrtaje. Za anti lag sisteme si već sam odgovorio gde se upotrebljavaju i zašto. Sistem koji na savremenim turbinama znatno umanjuje turbo lag, a ugrađuje se na komercijalnim vozilima, je varijabilna geometrija turbine: https://www.youtube.com/watch?v=RAFQJ24MRRI
Još jedna stvar, tvoj traktor ima savremeni common rail motor, a on se baš i ne može uporediti sa ruskim tenkovskim V motorima, pošto oni koriste klasičnu linijsku pumpu visokog pritiska. Common rail motor je svakako efikasniji što se tiče potrošnje goriva i raznih dodatnih stvari koje se postižu upotrebom elektronike, ali je takav motor nepoželjan u tenku, upravo zbog pouzdanosti i izdržljivosti u ratnim uslovima eksploatacije.