Citat:Denel Land Systems i finska Patria potpisali su sporazum o isporuci 238 oklopnih borbenih vozila Patria AMV 8x8 u Južnu Afriku. Pet je vozila već isporučeno tijekom razvojne faze. Prvih 16 vozila iz serijske proizvodnje biti će proizvedeno u Finskoj. Nakon toga, vozila će proizvoditi Denel Land Systems u Južnoj Africi.
jazbar ::Ide po prostranstvima blata neverovatno (9:00). Ovo uvek treba pokazati skeprićarima koji kritikuju toćkaše.
I oni ce ti reci da je to unapred pripremljen put. Mada meni izgleda da je staza bila od nekog dosta krupnog zrna. I naravno naci ce ti neko blatiste gde se hovercraft zaglavljuje.
Milsim da T 72 ima pritisak na tlo od nekih 10-tak tona po metru kvadratnom, dok Patrija ide u domen oko 20 t/m2 (ovo sam otprilike preracunao u glavi). Dakle uvek ces naci neko tlo po kome moze da prodje gusenicar, a tockas ne moze. Ali rekao bih da Patria moze da prodje bilo kojim putem, i to je dovoljno.
ovdje je bio duboko u govnima
U takvom primeru može i tenk zaglaviti. Ima puno videa po Youtubetu.
Ovo izvlačenje Rosomaka bi trebalo vršiti sa vozilom za izvlačenje (zato postoje), koje najprije liftom malo uzdigne vozilo da se lakše izvuće.
Inace se to i radi sa vozilom za izvlacenje. Nije il se valjda dalo dovlacit.
Dopuna: 11 Jan 2014 9:04
Patria je inace medju tockasima jedno od najprohodnijih vozila. To je stvarno vrhunski stroj. Odlicne balisticke zastite,pokretljivosti i prohodnosti. Veoma je koristan zbog mogucnosti brzog razmjestanja postrojbi,niskih operativnih troskova i ocuvanja prometnica u odnosu na gusjenicare. Glavna mu je namjena borbeno djelovanje duz komunikacija i u urbanim sredinama. Ali po potrebi i u skladu sa mogucnostima i izvan njih. Trenutno je u svijetu patria jedno od najboljih oklipnih vozila. O cemu svjedoci sve veci broj vojskikoje je stavljaju u upotrebu..
Eh.. video klipovi su vrlo instruktivni i pokazuju lepo mane i dobre strane vozila. No prvo o manama. Video sa Rosomakom pokazuje više slabosti široko zastupljene osnovne verzije. Postavljeni video i nekoliko povezanih sa istim događajem koji se mogi naći na YouTube-u po meni pokazuju da je vozilo nakon vozačevog zanemarivanja pravila da najmanja bara može kriti ogromnu rupčagu, osim što se zaglavilo u ručagi pretrpelo je i tzv. vodenu štetu. Ni na jednom videu se ne vidi da vozilo pokušava da se izvuče sopstvenim pogonom niti da motor uopšte radi i da pri pokušajima izvlačenja potpomaže isto sopstvenim pogonom. U relanim borbenim uslovima ovo vozilo i posada, koi i druga vozila i posade u istoj ili sličnoj situaciji se apsolutno mogu smatrati izgubljenim.
Promotivni video od devetog minuta pokazuje zaista impresivno savladavanje mešovitih prepreka uz jedno ogromno ali... Impresivno savlađivanje prepreka obavlja SAMO amfibijska verzija koja se vidi i na početku dok se lepo snalazi po dubokoj vodi, tako da je potonja punokrvno i zaista upotebljivo vozilo koje je još uvek slabo rasprosrtranjeno.
Ovde se može postaviti i pitanje da li je za za jednu armiju bolje nabaviti više vozila različitih karakteristika u manjem broju (točkaši, guseničari, vozila sa i bez amfibijskh sposobnosti) ili jednog ili dva točkaša i jtakođe ednog ili dva guseničara u većem broju koji mogu odgovoriti na što više različitih klimatskih i ambijantalnih izazova istovrtemeno.
Kako se mi nalazimo u kontinetnalnom pojasu a ne u nekoj zemlji bogu iz hozentregera gde nema zime, nabujalih reka i kiše a pride se i danas borbena dejstva ne vrše "letnji dan do podne" ove "obične" Patrije i posade u nekom hipotetitičkom sukobu protiv pešadije i vozila sa amfibijskim karakteristikama u Dunavskim ili Savskim ritovima, Banatskom blatu u kasnoj, kišovitoj jeseni ili proleću su po meni izgubljeni. Sve ovo važi i i za SDPR točkaške projekte tj. oni ne nikako poseduju potrebnu multifunkcionalnost potrebnu za adekvatnu borbenu upotrebu u umerenom klimatskom pojasu. Svi oni zajedno su dobri samo kao izvozni artikal za raznorazne "stane" i afričke zemlje i za potrebe armija koje žele ili moraju silom prilika zbog vazalnog položaja tamo da intervenišu.