dragon986 ::Napisano: 10 Okt 2013 15:17
Jester ::dragon986 ::Njegov računar automatski obračunava ugao, daljinu do cilja i vrstu granate koju bi trebalo ispaliti. Kad računar obračunava parametre koje su potrebne za gađanje cilja on uzima u obzir sve i vremenski uslovi, temperaturu,temp. municije, pritisak, trzaj cevi, brzinu cilja, svetlost sunca ijoš masu drugih parametara koji utiču na preciznost pogotka.
Sve ovo radi i SUV na tenku M-84, osim merenja zakrivljenosti cevi topa, usled sunčevog zračenja. Međutim, i taj uređaj je trebao biti instaliran na tenku Vihor, kao dodatak preciznosti SUV-a.
Neosporno je da je naša M-84 naj uspešnija modifikacija T-72 a sa Vihorom bi verovatno bili u svetskom vrhu. Osim veće digitalizacije i brzine kojom se obračunavaju ovi parametri nema tu neke velike filozofije.
Dopuna: 10 Okt 2013 15:48
_Hoplit_ ::dragon986 ::_Hoplit_ ::Ајде да се вратимо мало на поенту теме: Абрамс vs T-90. Амери се хвале како је њихов тенк дигитална борбена машина, чији компјутери сарађују са осталим тенковима у јединици, примају наређења од команде, маркирају мете за авијацију, артиљерију... колико је то све заправо тачно и има ли Т-90 такве способности?
Jeste M1A2 je bio prvi američki tenk koji je bio u potpunosti digitalan, i predstavlja težnje amerikanaca ka digitalizaciji bojišta. Njegov računar automatski obračunava ugao, daljinu do cilja i vrstu granate koju bi trebalo ispaliti. Kad računar obračunava parametre koje su potrebne za gađanje cilja on uzima u obzir sve i vremenski uslovi, temperaturu,temp. municije, pritisak, trzaj cevi, brzinu cilja, svetlost sunca ijoš masu drugih parametara koji utiču na preciznost pogotka. Svi ovi parametri se se prenose na ekran komandira, i nišandžije. Jedini posao koji posada obavlja jeste da drži cilj na nišanu sve ostalo radi kompljuter. Onda tu su termovizijske sprave koje su slične ka na borbenim helikopterima. Onda digitalne mape, data link koji omogućava da ono što vidi jedan tenk vide svi tenkovi u grupi naravno pomoću satelitske komunikacije itd. Ali osim njega imaš još tenkova koji se možda i više oslanjaju na elektroniku i digitalnu komponentu a to su Leklerk, i japanski Type-90.E sada dali to daje neku veliku prednost Abramsu u sukobu pa nisam nešto siguran. Jeste olakšava obavljanje funkcija posadi i povećava preciznost, ali po meni sve to, može da obavlja i dobro uvežbana posada.
Другим речима: измислили су топлу воду Сва та технологија се данас може лако блокирати или потпуно неутралисати. Практична примена на терену се није показала баш савршено(како је то било на папиру) а трошкови одржавања великог броја тенкова попут Абрамса у војсци су огромни. Стога ја гласам за Т-90 ал би да видим и неки аргумент за Абрамса јер чим га толи производе, сигурно није толики промашај
Daleko od toga da on nije dobar. Jeste cena održavanja velika ali praktična primena opravdava to. Persijski zaliv znamo svi na kakav je način uništavao T-72, Iračka pobuna bio je veoma dobar u podršci trupa na terenu, jeste bilo je pogođenih i uništenih tenkova ali primena u urbanim uslovima je nešto sasvim drugo.
Konretno neki parametri
Brzina M1A2-72km/h; T-90-65 km/h u zavisnosti koji motor je u pitanju
Domet M1A2-560km; T-90-550-650km
Masa M1A2-72tone; T-90-50t
Motor M1A2-1500ks gasna turbina koja je imala dosta problema sa održavanjem u pustinjskim uslovima; T-90-840-1000ks u zavisnosti od motora
Oklop čeoni oklop T-90 je 1350mm za dejstva sa HEAT projektilima i oko 850 za dejstva sa APFSDS. M1A2 1500mm za dejstva HEAT i 900mm za APFSDS T-90 naravno poseduje sistem SHTORA, a može biti opremljen i sa sistemima ARENA i DROZD2, ovo je jedinstveno za ruske tenkove.
Zaštita za posadu je veoma dobra kod Abramsa u Iraku je poginuo samo jedan član posade. T-90 naravno poseduje i ERA oklop Kontakt-5.
Vatrena moć- Abrams ne poseduje automatski punjač za projektile i brzina ispaljivanja zavisi od uvežbanosti posade.za razliku od T-90 kome autopunjač omogućava 8-9 pr/min. Iz topa T-90 mogu se ispaljivati Refleks AT rakete koje mogu biti efikasne i protiv niskoletećih aviona i helikoptera. SUV sistem kod Abramsa je po meni malo bolji od T-90.
Irački tenkovi T72 su se proizvodili u Iraku od najlošijeg mogućeg čelika imali su najobičniji optički nišan imali su naziv Asad Babil, a Abrams nema domet od 570 klometara sve podatke ćeš naći na sajtu
youtube.com/user/BlacktailDefense/videos
|