Puch ::Pomalo me iznenadila ova informacija o 25 mm na boku Abramsa. Da nije neka greška. Pa Tigar I iz 2.SR je imao bok debljine 60mm, odnosno 80mm na gornjem delu.
Ako ova informacija važi, znači logika bi bila takva da se bok ni na koji način ne može zaštiti od KE projektila, pa se i ne isplati stavljati neki prosečno debeo čelik, koji če ionako biti probijen, več se ide na neki minimum.
Ipak sam iznenadjen.
Izgleda nema razloga da se previše ćeliči strana, pošto su ispred trupa gusenice sa podpornim točkovima i stranica blatobrana na kojoj se nalazi ERA. Pa kad projektil pogodi blatobran luft između blatobrana i trupa je dovoljan da mlaz više nije koncentrisan, jednako važi za kinetićke projektile izgleda da stranica pokupi večinu energije pa još ako ide kroz podporni točak ili napići neku torzijsku osovinu ili gusenicu... Osim toga US Army ne pušta bok napada nikada neočišćen.
nije to toliko strasno - treba prici recimo oklopnim vozilom sa boka i gadjati topom recimo 30 mm. ni tu nije stvar resena. balisticka otpornost savremenog pancira je mnogo bolja od onog kod tigra, ali jos vaznije jeste to sto postoji predoklop - teske ploce napred i lake pozadi. i jedne i druge doprinose mnogo vise balistickoj zastiti nego st se misli, jer izazivaju zakretanje kinetickih projektila koji pod nepovoljnim uglom udaraju u osnovni oklop, osim ukoliko pogode bas pod pravim uglom, sto je redak slucaj. za kumulativne sam objasnio, javlja se aktiviranje na predoklopu, nakon cega sledi defokusiranje kum.mlaza, sto uz poprilicno rastojanje do oklopa znaci da je probojnost drasticno smanjena, ali naravno, ne potpuno. kod savremenih glava je taj pad probojnosti znatno manji od onih starijih. bez obzira na sve, zastita od kumulativnih nije kod abramsa gora nego kod recimo m84 (cak je i veca kod teskih ploca spreda na boku), dao sam primer u ranijim postovima.
lepe seme, ali postoji jos jedan jako bitan faktor, a to je sta ima u tom oklopu. leo2 ima 3slojni celik - najtvrdji, srednje i najmeksi(najzilaviji) iznutra, uz to, jos i, najverovatnije keramika, zatvorena u celicne kutije. puka debljina ne znaci mnogo, posebno kod tenkova sa du kao sto je abrams i challenger. i kod leclerca imas troslojni celik, ali srednji-tvrdi-meki, za koji se tvrdi da je apsolutno najefikasniji tip celicnog oklopa. evo primera samih debljina:
Zanimljiv komentar na temo: M1A3 Abrams Upgrade? na Defenctalk
http://www.defencetalk.com/forums/army-security-fo.....e-7278-10/ Citat:6) Retain mechanic/electronics balance from the M1A1 and not go "too" electronic like the A2/SEP. Be able to fight the tank in degraded mode without the need for as much black box, 3rd echelon maintenance.
Bolje da radi, nego ne radi uopšte.
jazbar ::Baš zbog oviju dva videa imam još lošiju percepciju o ruskim tenkovima nego sam imao dosad.
Да пробам да ти побољшам "перцепцију" о руским тенковима