offline
- Gavrilo Milentijević
- Komandir stanice milicije Gornje Polje
- Pridružio: 12 Feb 2005
- Poruke: 36011
- Gde živiš: ovalni kabinet
|
Još 2009 godine, Peru je izrazio interes za ovaj tip tenka i nabavio 5 komada na testiranje.
Naime, Peru je raspisao tender za nabavku između 80 do 140 tenkova novije generacije a jedan od kandidata za Peruanski tender upravo je bio MBT.
Međutim ubrzo se odustalo od istog a razlog pročitajte u prevedenom tekstu sa stranice Topvar.ru
PS - zanimljiva je ova "ljubav između Ukrajine i Rusije" iako su još tada počele razmirice između tve dve države.
Citat:U aprilu ove godine vlada Perua donela je neočekivanu odluku da odloži kupovinu. tenkovi MBT-2000 proizvođača kineske kompanije NORINCO, najavljeni prošle godine. Kineski časopis Tanks and Armored Vehicles (koji su osnovali NORINCO i Northern Research Institute of Armored Vehicles) je u nedavnom septembarskom broju posvetio detaljan članak okolnostima kinesko-peruanskog tenkovskog skandala - odbijanju Perua da kupi kineski MBT-2000.
Šta se desilo u Peruu ?
11. jula 2010, načelnik generalštaba peruanske vojske, u intervjuu za lokalni televizijski kanal Chanel N, izjavio je da je pet kineskih tenkova MBT-8 već vraćeno kineskom proizvođaču na decembarskoj paradi 2009. Naglasio je da su ovi tenkovi demonstracioni uzorci koji su dostavljeni oružanim snagama Perua da testiraju njihovu mobilnost i vatrenu moć. Iz demonstracije tenkova na paradi ne bi se trebalo izvesti pogrešan zaključak da su Oružane snage Perua donijele odluku o kupovini ovih tenkova. Takođe je odbio da potvrdi da su kineski tenkovi izgubili pravo daljeg učešća na peruanskom tenderu. Kao što je poznato, Peru je odlučio nabaviti 80-140 tenkova u sklopu modernizacije svojih kopnenih snaga; njihova ukupna vrijednost mogla bi biti stotine miliona dolara.
Kako prenose peruanski mediji, vraćanje tenkova se povezuje sa intervencijom Ukrajine, dobavljača dizel motora za izvozni kineski tenk. U martu je kompanija Ukrspetsexport podređena Ministarstvu odbrane Ukrajine posebno obavijestila Ministarstvo odbrane Perua da je prodaja tenkova MBT-2000 od strane Kine kršenje ranije postignutih sporazuma između kineskih i ukrajinskih kompanija. S tim u vezi, Ukrajina neće isporučivati logističke sisteme za tenkove koje Kina isporučuje Peruu. Dobivši upozorenje od ukrajinske strane, Nacionalni komitet za odbranu Perua odustao je od planova za nabavku kineskih tenkova MBT-2000. U uslovima kada je bilo nemoguće garantovati da će kineska strana dobiti sertifikat krajnjeg korisnika za ukrajinski motor, Peru je odlučio da vrati 5 ranije primljenih tenkova.
Pored detaljnog prikaza (uglavnom zasnovanog na ruskim medijima) poznatih činjenica u vezi sa odbijanjem Ukrajine da isporuči motore 6TD-2E, časopis daje svoju verziju razloga za neuspeh peruanskog sporazuma. Istovremeno, časopis je pretrpan komentarima ruskih stručnjaka pozajmljenih iz ruskih medija. Brojni citati ruskih stručnjaka i izvještaji ruskih medija, čije tačne izvore nije uvijek moguće utvrditi, dozvoljavaju autoru članka (koji govori pod pseudonimom 静水, “Tihe vode”) u nekim slučajevima da izbjegne izjave u svoje ime. .
Kineska verzija: mahinacije Rusije
Autori članka objašnjavaju neuspjeh kinesko-peruanskog sporazuma o tenkovima intervencijom Rusije, koja koristi svoj novonastali utjecaj u Ukrajini kako bi istisnula NRK sa obećavajućih tržišta oružja . U članku se posebno citiraju riječi ruskog vojnog stručnjaka Vladimira Jevsejeva, koji smatra da je neuspjeh kinesko-peruanskog tenkovskog ugovora u određenoj mjeri povezan s poboljšanjem rusko-ukrajinskih odnosa. Čini se da Rusija, na račun Kine (i pomažući Ukrajini), preuzima kineski udio na tržištu oružja i istovremeno obnavlja rusko-ukrajinsku vojnu saradnju, napominje Jevsejev.
Uz linkove na ruske medije, ukazuje se da novi ministar odbrane Ukrajine Mihail Ježel veliku pažnju poklanja trgovini oružjem i "postavio poverenike na tako debelo mesto kao što je kompanija Ukrspetsexport". Istovremeno, Yezhel koristi kinesko-peruanski tenkovski skandal kao izgovor da izbaci ljude bliske bivšem ministru odbrane Ukrajine Aleksandru Kuzmuku iz Ukrspetsexporta. Ponovo, pozivajući se na medijske izvještaje, tvrdi se da je saradnja između Ukrajine i Kine u nabavci motora za 6TD-2E za kineske tenkove dogovorena dok je bio Kuzmuk.
U članku se navodi da sporazum o saradnji tenkova MBT-2000 (proizveden u Pakistanu pod licencom pod imenom Al-Khalid) nije izričito zabranjivao izvoz ukrajinskih motora u druge zemlje osim Pakistana. Međutim, kada je kineski tenk MBT-2000, umjesto ukrajinskog Oplot-M, pobijedio na tenderu za tenkove u Peruu, to je izazvalo buru negodovanja u Ukrajini. Yezhel je reorganizirao Ukrspetsexport, a nakon toga Ukrajina je počela vršiti pritisak na Peru da proda Oplot-M.
Rusija u to vreme takođe nije sedela skrštenih ruku. Navodno ju je generalni direktor Rosoboronexporta Anatolij Isaikin, koji ju je više puta kontaktirao s ukrajinskom stranom dežurne linije, obavijestio da Rusija ne namjerava da učestvuje na peruanskom tenderu i da se tamo takmiči sa ukrajinskom stranom. Štaviše, Isaikin je, prema pisanju kineskog magazina, obavestio ukrajinsku stranu da Rusija namerava da promoviše ukrajinski izvoz odbrane u Latinskoj Americi (???) i da će kupiti ukrajinske gasnoturbinske motore za helikoptere Mi-17 koji se isporučuju Venecueli.
Rusija i Kina u borbi za Ukrajinu
Pozivajući se na Dmitrija Vasiljeva, glavnog urednika ruskog časopisa „Izvoz oružja“, navodi se da se Rusija i Kina već pretvaraju u konkurente na tržištu oružja, budući da je Kina uspela da „svari“ mnoge tehnologije dobijene od Ruske Federacije. . Često je izvor ovih tehnologija bila Ukrajina, koja je u NRK prenijela dosta tehničke dokumentacije iz sovjetskog doba. Naime, prema kineskom izdanju, Rusija želi udružiti snage s Ukrajinom kako bi spriječila Kinu da zauzme još veći udio na svjetskom tržištu oružja. Ističe se da je Rosoboronexport ubrzo nakon što je zamrznuta prodaja ukrajinskih tenkovskih motora Kini zaprijetio da će spriječiti isporuku još jedne serije motora RD-93 u Kinu,
FC-1
Prema pisanju publikacije, dolazi do "hlađenja kinesko-ukrajinske vojno-tehničke saradnje". „Suočeni s promjenama koje su se dogodile u kinesko-ukrajinskom MTC-u, mnogi naši stručnjaci se i dalje nadaju da će se „oblaci razbiti i sunce proviriti“, navodi se u članku. Stručnjaci ističu da Kina dugi niz godina nije bila samo važan trgovinski i ekonomski partner Ukrajine, već i glavni kupac ukrajinskih vojnih proizvoda. Mnogi ukrajinski programi za proizvodnju novih vrsta oružja mogli bi se realizovati samo kroz kineska ulaganja. Odgovorni službenik Istraživačkog instituta Kvant naveo je da bez kineskih ulaganja ovaj institut ne bi mogao da pusti u proizvodnju laserski protivraketni sistem Kashtan-M. Istovremeno, glavno izvozno tržište za ovaj sistem je Kina,
OBRT "Kashtan-M"
U ukrajinskoj industriji tenkova, prema članku, nisu svi zadovoljni odlukom Ukrspetsexporta u vezi s isporukom tenkova MBT-2000 Peruu. To je najočitije u odnosu na ukrajinski Luč biro. Sa Luch-om, 1996. je uspostavio bliske odnose sa mnogim kineskim vojno-industrijskim kompanijama, uključujući NORINCO, zajedno promovirajući svoje proizvode na stranim tržištima. Najveći uspjeh bila je zajednička modernizacija kineskih tenkova 59, koji su prethodno isporučeni kineskim tenkovima u zemlje trećeg svijeta. Istovremeno, ukrajinska kompanija je isporučila bastion 3 kalibra 10 ili 1 mm za nadograđene tenkove TUR 100UBK105-XNUMX (u zavisnosti od toga da li je pištolj zamijenjen ili ne). Pozivajući se na ruski vojni industrijski kurir,
Prema rečima glavnog konstruktora Luch, Olega Korostyleva, tenkovi MBT-2000, projektovani za Peru, trebalo je da budu opremljeni Kombat 125 mm TOUR proizvodnje konstruktorskog biroa Luch, dok su u borbi za ovu narudžbu kineski partneri obezbedili Lucu ogromna pomoć. Po posebnom nalogu kineske strane, Combat je modernizovan kako bi bio u skladu sa NATO standardom kako bi se ispunili zahtjevi peruanske strane.
U stvarnosti, tvrdi autor članka, ukrajinska vojna industrija uvelike ovisi o kineskom tržištu, dok je saradnja s Kinom omogućila ukrajinskom vojnom industrijskom kompleksu da izbjegne pretjeranu ovisnost o ruskim narudžbama. Prema SIPRI-ju, krajem oktobra 2008. Ukrajina je isporučila 19 zemalja sa 1118 komada oružja i vojne opreme, dvostruko više nego 2007. godine, izvoz je premašio 1,7 milijardi. Trećina ukrajinskog izvoza vojnih proizvoda i usluga pala je u Kinu, pri čemu je Rusija u to vrijeme namjerno smanjila svoje isporuke. Poslednjih godina Rusija je odgurnula ukrajinska preduzeća od učešća u svojim izvoznim ugovorima, kao što su isporuka Su-30 i Mi-17/26 u inostranstvo, kao i mnogih drugih vrsta naoružanja i vojne opreme. Ukrajinska preduzeća su se u ovim uslovima suočila sa poteškoćama, a kineski redovi bili su spas za njih. Bivši ministar odbrane Ukrajine Yuriy Yekhanurov rekao je da je Kina pouzdan prijatelj, a Ukrajina želi da igra aktivnu ulogu u vojnoj modernizaciji NR Kine. Također je izrazio nadu u produbljivanje vojne saradnje dvije zemlje.
Čudna istorija kineske "pobede"
P.2 smatra potrebnim razjasniti: povezivanje neuspjeha kineske strane sa tenderom za peruanske tenkove isključivo sa protivljenjem Rusije (i novog rukovodstva Ukrajine) ne bi bilo sasvim pošteno.
Podsjetimo - u decembru 2009. godine, odmah nakon parade, na kojoj su svi mogli vidjeti pet kineskih tenkova, peruanski ministar odbrane Rafael Rey je direktno i nedvosmisleno izvijestio peruansku štampu sljedeće: - Kineski tenk se s mukom približio zahtjevima tendera,a tek u trećem pokušaju (april, jul, novembar 2009., a već u fazi drugog pokušaja Peruu je ponuđena „ne izvozna, već kineska verzija tenka”). P.2 je već ispričao kako su peruansko Ministarstvo odbrane i rukovodstvo vojske odlučili da izvrću jedni drugima i borbenim vojnim rukama pri odabiru ovog ili onog proizvoda, pa ovdje i bez ukrajinsko-ruskih osnova nije bilo dobro;
- Među pobjednicima tendera su samo MBT-2000 i T-90S. Kineski tenk je odabran iz razloga cijene;
- Osim toga, odluka o kupovini kineskih tenkova bila je politička;
- Kada je parlament pozvao ministra odbrane i vrhovnog komandanta Gibovića da razjasni motivaciju za odabir kineskog predloga, Rei je rekao da održavanje kineskih tenkova nije zagarantovano, jer su sredstva za to u budžetu (a po svemu sudeći u ugovor sa NORINCO) nisu dati iz nekog razloga.
Podsjetimo i da su u decembru 2009. ministar odbrane Rey i predsjednik Garcia bili kontradiktorni: predsjednik je rekao da je Kina tokom sastanka sa Hu Jintaom na samitu u Singapuru 13 u novembru 2009. prilagodila svoj prijedlog povoljnijoj peruanskoj strani. , što je doprinijelo izboru u korist MBT-2000, a sutradan je Ray uvjeravao da je do sastanka šefova država dogovor sa Kinezima već postignut, a predsjednici su o tome jednostavno razgovarali.
Rosoboroneksport je imao još više razloga da “ne sjedi skrštenih ruku” jer je do pojavljivanja kineskih tenkova na paradi došlo bez obavještavanja učesnika o rezultatima tendera, za šta je tada Rej morao da se brani. Stiče se osjećaj da Rusija ne intrigira toliko protiv Kine, koliko Kina gura svoje prijedloge po svaku cijenu.
Dostupno je odgovarajuće iskustvo u NORINCO-u. U februaru 2005. godine, bivši ministar industrije pod Fujimorijevim predsjednikom Viktorom Joy Wayom Rojasom, osuđen je na osam godina zatvora od strane Vrhovnog suda Perua pod optužbom da je primao mito od pet kineskih kompanija, uključujući NORINCO.
|