offline
- Pridružio: 18 Okt 2006
- Poruke: 116
- Gde živiš: Brčko Distrikt BiH
|
ODLAZAK TUĐMANU
Otišao sam kod predsjednika Tuđmana i rekao mu da se takvo što ne radi usred rata, ali on mi je kazao da se ta obveza mora ispuniti, tvrdi Tus, koji kaže da je čitav posao obavio MORH, odnosno pomoćnik ministra za logistiku general Ivan Čermak
General zbora u mirovini Anton Tus, koji je 1991. godine obnašao dužnost načelnika Glavnog stožera Hrvatske vojske, potvrdio je u ponedjeljak da je bio upoznat s povlačenjem tenkova s bojišta u jesen 1991. godine kako bi poslužili za kompletiranje tenkova M-84 koje je "Đuro Đaković" kasnije prodao Kuvajtu.
Naime, "Slobodna Dalmacija" u ponedjeljak je otkrila kako je u vrijeme najžešćih borbi Domovinskog rata, krajem 1991. godine, tadašnji hrvatski državni vrh donio odluku o prodaji najsuvremenijih tenkova M-84 Kuvajtu.
U dogovoru sa srbijanskom stranom, s kojom su se upravo vodile odlučujuće borbe, krajem 1991. godine iz redova hrvatskih postrojbi sa slavonskog bojišta i iz Vukovara povučeno je 15 tenkova.
Oni su kuvajtskoj vojsci prodani po cijeni od milijun i pol do dva milijuna dolara po tenku, ovisno o opremljenosti.
"Nisu bili u Vukovaru"
Tenkovi su, potvrdio nam je nakon otkrića "Slobodne" general Tus, zaista povučeni s područja Slavonije, ali nikako iz Vukovara jer na području Vukovara hrvatskih tenkova nije bilo.
— Kada sam čuo za takav dogovor i da se radi o definitivnoj odluci, otišao sam k predsjedniku Tuđmanu i izrazio mu svoje ogorčenje. Energično sam to odbijao. Rekao sam mu da smo u ratu i da se takvo što ne radi usred rata. On mi je rekao da je nalog već proslijeđen, da više nije u njegovoj nadležnosti i da je to međunarodna obveza koja se mora ispuniti - prisjeća se general Tus.
Kada je uvidio da ne može utjecati na odluku, general Tus se povukao, a čitav je posao, kako kaže, obavilo Ministarstvo obrane, odnosno pomoćnik ministra za logistiku, u to vrijeme general Ivan Čermak.
Ugovoren izvoz
U Ministarstvu obrane potvrdili su nam da je točno da je slavonskobrodska tvrtka "Đuro Đaković" u bivšoj državi imala ugovoren izvoz tenkova u Kuvajt, ali da je apsolutno netočno da su ti tenkovi bili povučeni iz Vukovara.
— Točno je da je "Đaković" imao ugovorenu proizvodnju i isporuku tenkova za Kuvajt, to su bile međunarodne obveze koje je Hrvatska odlučila do kraja ispoštovati - doznajemo od upućenih u MORH-u.
Tvrde da su zadnji tenkovi za Kuvajt otpremljeni za vrijeme sarajevskog primirja, kojim su zaustavljene ratne operacije.
Stipetić: Mogli su biti prekretnica za Vukovar
General Petar Stipetić, koji je u vrijeme bitke za Vukovar obnašao dužnost zamjenika načelnika Glavnog stožera HV-a, potvrdio nam je istinitost tajne hrvatsko-srpske operacije prodaje tenkova.
— Znam da se radilo o kontingentu tenkova dogovorenih za isporuku neposredno prije rata, a za koje je Kuvajt navodno prethodno uplatio novac. Svakako da nema logike da se u vrijeme bitke za Vukovar naglo povlače tenkovi koji su mogli biti prekretnica. Takvu je odluku najvjerojatnije donio sam državni vrh i sasvim je sigurno da je došlo vrijeme da se taj slučaj, kao i mnogi drugi, istraži - kazao nam je general Stipetić.
Denis KRNIĆ
Gregurić: Iz ’Đakovića’ su povučeni na početku rata
Komentirajući za "Slobodnu Dalmaciju" napise o prodaji tenkova Kuvajtu usred Domovinskog rata, predsjednik Vlade demokratskog jedinstva Franjo Gregurić uzvratio je pitanjem:
— Kako bi iz Vukovara izvukli tenkove?
Nemam takva saznanja i ne mogu komentirati navode iz tiska.
Da su tenkovi na početku rata povučeni iz "Đure Đakovića", gdje su se nalazili, to je točno, ali da bi se povlačili tenkovi s ratišta, o tome nemam nikakva saznanja.
Olga RAMLJAK
Šarinić: Nisam čuo za to...
— Znam da je jugoslavenski tenk M-84 proizišao iz sovjetskog tipa T-72, što je prije rata bio vrhunski tehnološki domet, pa je SFRJ do 1990. taj tenk doista izvozila u Kuvajt i Saudijsku Arabiju. Neki su se dijelovi proizvodili u "Đuri Đakoviću". U vrijeme rata Hrvatska je imala nešto tenkova toga tipa, koliko ih je otela od JNA, ali ja doista nikada nisam čuo da smo ih tada, još u dogovoru s Jugoslavijom, prodavali Kuvajtu. Tenkove smo možda povlačili s fronte u onim dijelovima gdje su se sa Srbima dogovarala povremena primirja, uz uvjet obostrane demilitarizacije - izjavio je za Slobodnu Dalmaciju Hrvoje Šarinić, koji je 1991. bio šef Tuđmanova kabineta.
Eto, mala novost.... kod komsija se digla frka oko toga... mada, koliko se ja sjecam, isporuka tenkova Kuvajtu je bila dogovorena prije izbijanja sukoba u bivsoj SFRJ...
Izvor:
forum.net.hr/thread.jspa?threadID=366429&tstart=0
|