Ovo je dobro resenje, moje misljenje je da se projektili poloze i da idu ispod ove kasete kao na verziji T-90 MS, a ne uspravno kao sto su to Rusi uradili (lakse je za rucno vadjenje). Prakticno u dva nivoa. Ova zadnja slika je fantasticna, bas tako mi je palo na pamet, ovo nisam video do sada, e sad kako ce automat ovo da pokupi, skoro u vrhu kupole?!
To zapravo i nije originalno kinesko rešenje. Patent ili ideju su verovatno uzeli od ruske verzije, koja se zvala "Burlak" kupola. Radilo se na Burlak projektu, čak je jedna od verzija i ugrađena na tenk Crni Orao, ali na kraju nije uvedena u naoružanje.
Jester ::To zapravo i nije originalno kinesko rešenje. Patent ili ideju su verovatno uzeli od ruske verzije, koja se zvala "Burlak" kupola. Radilo se na Burlak projektu, čak je jedna od verzija i ugrađena na tenk Crni Orao, ali na kraju nije uvedena u naoružanje.
Imas li nesto da procitam o tome, meni ovo bas dobro deluje. Mada to vise nije punjac nego robotska ruka koja radi po vise osa!
Dobro izgleda, ali ovo je vec novi tenk. Nova kupola, centraza ko zna kakva u odnosu npr. M-84, posada pomerena, tezina povecana, ali opet deluje bas, bas dobro. Postoji zastita unutrasnjosti od eksplozije spoljnih kaseta. Ovaj koncept bi Rusi rado prodali, za bracu (salim se)! Hvala ti bas me ovo zainteresova.
Burlak kupola je zamišljena da bude montažno-demontažnog tipa. Predviđena je kao nadogradnja za već postojeće tenkove T serije. Prvobitni plan je bio da se u dva autopunjača nalazi kompletan borbeni komplet topa (ne bi bilo municije van autopunjača). Tako bi se dobilo oko 40 projektila spremnih za popunu topa u svakom momentu. Razmišljalo se da se u autopunjač u niši kupole smeste samo potkalibarni projektili novog tipa sa dužim penetratorima, dok bi u karusel ispod kupole išli TF i KM projektili. To su kinezi malo prekombinovali, pa planirali da u nišu kupole stave sva barutna punjenja, a u karusel stave sve projektile u dva nivoa.
Za Crni Orao je na sličnom principu razvijen autopunjač u niši kupole, koji je i pored svoje impozantne veličine primao samo 30 kompleta municije 125mm. Ostatak je verovatno smešten negde u šasiji tenka, moguće u dodatnom izolovanom prostoru između motornog i borbenog odeljenja. Taj prostor se dobio produženjem šasije T-80, a šasija je produžena verovatno zbog gabarita same niše (kupole) i potrebe za raspodelom težine.
Nije tema o Crnom Orlu, ali se na ovom videu odlično vide gabariti skladišta municije u niši kupole i primećuje se da je vozač na svom standardnom mestu kao i na T-80. Zbog toga verujem da je raspored posade u Crnom Orlu standardan (vozač napred, komandir i nišandžija levo i desno u kupoli), ali je zbog izbacivanja karusela ispod kupole, verovatno spuštena pozicija komandira i nišandžije, tako da oni sede niže.
Koliko je pametno na standardnu kupolu nakaciti sve ovo je pitanje, a ako je montaznog tipa tu od zastite nema nista. Ovaj kineski pristup da u nisu kupole prebace sva barutna punjenja je dobar, ona i jesu najveci problem. Opet ne cudi me sto su sve ovo uradili na sasiji tenka T-80 jer njegovih 27.2 ks/toni mu to i omogucuju.
Komandir i nisandzija sede dosta nize, a kada se pogleda ovaj snimak nije se mnogo dobilo, ovo skladiste je ogromno i deluje nezasticeno. Mozda bi valjalo ovo da se premesti u odgovarajucu temu.
bojank ::BSD ::...Opet ne cudi me sto su sve ovo uradili na sasiji tenka T-80 jer njegovih 27.2 ks/toni mu to i omogucuju.
Mnogo bitnije od 27.2ks/toni je mogucnost sasije da nosi do 60 tona bez modifikacija (T-72 je ogranicen na 50).
Da i to je istina, bas je tvorac T-72 izjavio da je max toj platformi 50 tona.
Ovaj ”kinez” je u stvari proizvod težnje da se barutna punjenja izbace napolje. Granate u karusel, a punjenja u nišu. Ostala rešenja kompletan metak prebacuju u nišu uz zadržavanje karusela ili njegovo potpuno izbacivanje.