Tenk M-84

521

Tenk M-84

offline
  • SD 
  • Građanin
  • Pridružio: 25 Nov 2017
  • Poruke: 199

Napisano: 25 Jul 2018 20:41

jazbar ::stug ::Kako uspijes startati tenk samo komprimiranim zrakom. Ponajprije kako dignes tlak / pritisak ulja istim - bez struje. To ja mislim da sam razumio. A valjda je mislio i na tlak / pritisak goriva.
Sve dizel motore možeš paliti na komprimiran vazduh ili na guranje čak i da nema struje od akumulatora. Naravno ako je dovoljna vanjska temperatura. Netreba ni žariti svečice. Dizel radi eksploziju na mnogo nižem pritisku od benzina. Na pritisku sabijenog vazduha izmešanim s dizelom, koje koje stvara klip svojim hodom, dok benzinac to ne postiže i pravi eksploziju iskrom svečice.

Procedura paljenja iznad 10°C (bez predhodnog zagrijavanja tekučine za hlađenje). Prema sečanju iz 1984, nisam siguran 100% da će biti sve opisano 100% pravilno.
1. uključiti parkirnu kočnicu
2. staviti ručicu menjača u ler
2a. zatvoriti žaluzine (dovod vazduha za hlađenje motora) ako je dato naređenje za brzi polazak, da se motor i transmisija što brže zagrije. Treba paziti da se ih otvori kada dođe temperatura tekučine za hlađenje do 60°C.
3. odvrniti slavinu za gorivo
4. odvrniti ventil na boci za komprimiran vazduh
5. uključiti kontakt (struju), ako je noč najpre pre svega se uključi struja da posada može paliti kabinska svetla i videti što radi.
6. pritisnuti dugme za zvučni signal (opozorenje da se motor pali)
7. pritisnuti prekidač pumpe niskog pritiska ulja i goriva i držati nekoliko sekundi
8. paliti zavisno od pritiska komprimiranog vazduha
- iznad 50% pritiska samo prekidačem za vazduh
- ispod 50% kombinovano prekidačem za vazduh i dugmetom za elektrostartovanje odjedanputa.
Ako je motor radio pre kratkog vremena (još mlak) može se startovati samo vazduhom ako ima više od cca 20% pritiska komprimiranog vazduha). Zavisi od stanja motora... stekne se praksom kad upoznaš svoj tenk.


-Samo dizel motore koji imaju tehnicki ugradjen sistem za pustanje motora urad sabijenim vazduha mozes pustiti u rad sabijenim vazduhom,na motoru mora biti razvodnik sabijenog vazduha zatim cevi te na svakom cilindru jednosmerni ppropusni ventil.ovaj sistem imaju motori tenkova T 34,T 55,T 72,M 84,PT 76 i da budem precizan svi su identicni,preko ovog sistema vrsi se i konzervacija motora,ovi motori nemaju grejace-svecice kao kod putnickih automobila,zato pri nizim temperaturama od +5*C mora se ukljuciti grejac koji zagreva tecnost za hladenje a ona cirkulisuci kroz motorr i kroz rezervar za ulje zagreva motor i uulje do +60*C,kod nekih tenkova grejac jedva i 20 *C uspije zagrejati ali i tada ti motori pale besprekorno npr T34.Tenkovi t 34 sa topom 76 mm nisuu imali grejac vec su nosili pozadi polubure tzv "маслогрејку " a o noj drugom prilikom.
I zbog onih koji nisu tenkisti da dodam da T 72 I M 84 imaju grejac posade tj borbenog odelenja koji ukljucuje vozac prekidacem na tabli vozaca .

Procedura se odnosi na vanjske temperature vazduha od +5*C,
7.pritisnuti pprekiidac BCP pumpe za gorivo ili rucnom nabojnom pumpom odzraciti motor,
7a.ukljuciti prekidac pomocne uljne pumpe(PUP-MZN 2 ) te stvoriti pritisak ulja u motoru od najmanje 2 bara,

Dopuna: 25 Jul 2018 21:03

voja64 ::Napisano: 24 Jul 2018 22:30

Na inžinjerijskim mašinama u sklopu sistema za paljenje komprimovanim VAZDUHOM nema(verujem da je isto i na tenkovima) nekog kompresora koji bi dopunjavao te boce pa je tako došlo do pokušaja prepunjavanja crevom sa spoljnje boce .
Na žalost došlo je do zamene boca pa su u iste boje boca komšije iz baterije raketaša na Dvinama za svoje potrebe u jednu napunili KISEONIK a onda je ista došla u radionicu i namestila se tamo di nije trebala biti i eto rashoda prvog rovokopača i sreća bez ljudskih povreda.
Kombinovana beše mreža za paljenje akumulatorima je imala mali zaheb u nejednakom punjenju/pražnjenju pa su isti svako malo morali na dopunu a mi smo praktikovali da sa pokretnim punjačem i uz opremu za testiranje napona po ćeliji sa volt metrom i šentovima istestiramo svaku ćeliju .
Tako testirani su mogli i da se remontuju u zameni ili kompletnog sadržaja u kutiji ili recimo samo jedne ćelije a bogami se i BOom metrom i stanje sa ELEKTROLITOM kontrolisalo i po potrebi popravljalo..Dobar elektro/akumulatorski mehaničar je od baba(starih tenkovskih akumulatora) pravio devojke i to za odličnu ocenu.
Kasnije je počelo da se izbacuje takvo održavanje/remontovanje pa smo sve češće imali jedan do dva dežurna a svi ostali su išli na Hilfe/gur-gur ili malo mi ga povuci ili mi ga i sajlom potegni za paljenje.
Au a ja se raspisao kao da ovo ikoga interesuje...

Dopuna: 24 Jul 2018 22:36

Vide da je i Vatra u isto vreme pisao pa da dodam..
Sovjetska tehnika ima malu zaštitu od nekontrolisanog pražnjenja u vidu glavnog prekidača MASE.
Prosto se u sistemu povezivanja akumulatora po dva naizmenično i onda takve dve serije u paralelnoj vezi te se dobijao ZBIR 12V/140Ah +12V/28Ah a sa + dve paralele se umnožavao napon u 24V i 560AH za čisto elektro paljenja.Postoji kod većine vozila priključno mesto za spoljnji izvor napajanja ili se barem zna mesto gde se dovodi eksterno napajanje.
Mahom se - svugde dovodi na masu/šasiju a + na ulazni zavrtanj na elektro pokretaču sem ako nije konstruktor to drugačije rešio.


KOLEGA VOJO Ziveli
-jedino tenkovi T 34 85 i PT 76 nemaju kompresor za dopunu boca sabijenim vazduhom ali su mu 2 boce od 10 litara zapremine a kod modifikovanih tenkova imaoo i trecu bocu od 5 litara,svi ostali tenkovi imaju kompesor i sistem za dopunu boca ali su im 2kom boca od po 5 litara

---muku su mi uvek pravila tzv dezurna svetla u kupoli i kod vozaca koja napjanje imaju direktno sa osiguraca a ne preko prekidaca mase kad ih posada zaboravi iskljuciti.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
online
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25727

SD HVALA Ziveli
Sad je i ova za mene misterija rešena jer su motori na Inžinjerijskim mašinama osnove ATSa kopija sa T-34 i nejmaju kompresor a imaju razvod za paljenje i sve pobrojano za start vazduhom.
PS.
Takođe je i ista muka sa STALNIM napajanjem svetla u kabini pošto su direktno vezana i sa isključivanjem mase mogu da izvuku akumulator.
Protiv požarci su obožavali da se uvuku u prostrane kabine Rovokopača,teškog dozera i zaborave to prigušeno svetlo koje se danju nije videlo pa dan po dan ode akumulator.



online
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19988

Koliko mi je poznato tenkovi T-34-85 pre ratne proizvodnje nisu imali grejac, nego kao kod T-34 sa 76mm topom. Posleratne modernizacije, tacnije prva, jos krajem '40ih/pocetkom '50ih ga je uvela.

offline
  • Pridružio: 22 Nov 2014
  • Poruke: 556
  • Gde živiš: na koridoru

Jester kao sto je vecina i shvatila interesovalo me dali se moze na jos neki nacin dici pritisak ulja osim elektro?Posto sam se dugooo druzio sa T34 (84-85 od Zaluzana i Prilepa do Krivolaka, 92-96 svukud nekud oko koridora) znam da se nije smjelo palit bez 2-2,5 bara pritiska ulja i obavezno zvucni signal. Ida dodam da je bila rucna pumpa za gorivo zaozracivanje prilikom nestanka istog .Ja je nisam koristio posto ga je uvijek bilo i visa nego dovoljno.(Stara dobra J N A +ratni uslovi)

offline
  • SD 
  • Građanin
  • Pridružio: 25 Nov 2017
  • Poruke: 199

Napisano: 26 Jul 2018 12:06

brundo65 ::Jester kao sto je vecina i shvatila interesovalo me dali se moze na jos neki nacin dici pritisak ulja osim elektro?Posto sam se dugooo druzio sa T34 (84-85 od Zaluzana i Prilepa do Krivolaka, 92-96 svukud nekud oko koridora) znam da se nije smjelo palit bez 2-2,5 bara pritiska ulja i obavezno zvucni signal. Ida dodam da je bila rucna pumpa za gorivo zaozracivanje prilikom nestanka istog .Ja je nisam koristio posto ga je uvijek bilo i visa nego dovoljno.(Stara dobra J N A +ratni uslovi)


KOLEGA BRUNDO U JNA JE BILA POZNATA ZALUZANSKA SKOLA TENKISTA
Na zaloost prritisak ulja se moze podici jedino elektro pumpom.Ispitivanja su pokazala da ako se motor pusti u rad bez upotrebe PUP motora zbog gustoce ulja na leteci lezaj 6 cilindra ulje stize sa zakasnjenjem od 48 sekundi te je rizik zaribavanja motora veliki.Posto jee neko pominjao pustanje motora u rad tzv slepanjem da napomenem da T 72 I M 84 mogu u krajnjoj nuzdi da se slepaju ali je vrlo rizicno iz razloga sto vozac mora biti dobro uvezban jer kad se obave sve gore navedene radnje kace se sajle , vozac otkoci tenk, podesi rucni gas ubacuje u 2 brzinu daje znak da slepanje moze poceti i pritiskanjem dva dugmeta:- za pomocnu pumpu za ulje motora podize pritisak ulja motora od min 2 bara,-drugim dugmetom ukljucuje poomocnu pumpu za ulje transmisije dovodi pritisak ulja na frikcione lamele F3 I F5 u menjacima i tek tada dolazi do cvrste veze sa radilicom motora ,,,i to dugme drzi ukljuceno sve dok motor ne upali,ako slepanje dugo traje dolazi do pretakanja ulja transmisionog iz rezervoara ulja transmisije u kucista menjaca PUP TRANSSMISIJE radi na prazno i tu nastupa duga prica ,,,a isto tako mora biti sprettan da zakoci tenk da ne dodje do sudara sa tenkom koji ga vuce jer se on kreece 1 brzinom.PREMA TOME U TENKU MORAS IMATI AKUMULATORE MAKAR BILI SKORO PRAZNI.Iz isustva savetujem da se iskoriste svi drugi naccini pustanja motora u rad.Stari dobri T34 ,T 55 I PT 76 zbog ciste mehanike prosto kao da su voleli slepanje a mi smo to cesto koristili IAKO SE NIJE SMELO.I kad pomenusmo JNA da kazemo i to da je bilo strogo zabranjeno paliti motore sistemom slepanja vozila jer je rizik nezgoa snosio onaj koji je naredio slepanje.

Dopuna: 26 Jul 2018 12:14

bojank ::Koliko mi je poznato tenkovi T-34-85 pre ratne proizvodnje nisu imali grejac, nego kao kod T-34 sa 76mm topom. Posleratne modernizacije, tacnije prva, jos krajem '40ih/pocetkom '50ih ga je uvela.

Slazem se,

offline
  • SD 
  • Građanin
  • Pridružio: 25 Nov 2017
  • Poruke: 199

Da nezaboravim na tenkovima T34,PT76,T55,T72 pa i M84 ima dosta identicnih sitnih delova kao npr:-prekidac mase,prekidaci,filteri za gorivo,kompresori za vazduh,ADU 2 S ventili,farovi,svecice za grejace i td.Pa kad su nam se poceli javljati pojedini probllemi sa prekidacima na NUS M 84 stari dobri i iskusni majstor M.... dao nam je savet da ih uzmemo sa rashodovanih T34 i vise nikada nismo imali prooblema,mislim da bi odgovor zasto je tako mogao dati kolega "EKSER 222".

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16127
  • Gde živiš: Lublana

SD ::+ ++
-Samo dizel motore koji imaju tehnicki ugradjen sistem za pustanje motora urad sabijenim vazduha mozes pustiti u rad sabijenim vazduhom,na motoru mora biti razvodnik sabijenog vazduha zatim cevi te na svakom cilindru jednosmerni ppropusni ventil.ovaj sistem imaju motori tenkova T 34,T 55,T 72,M 84,PT 76 i da budem precizan svi su identicni,preko ovog sistema vrsi se i konzervacija motora,ovi motori nemaju grejace-svecice kao kod putnickih automobila,zato pri nizim temperaturama od +5*C mora se ukljuciti grejac koji zagreva tecnost za hladenje a ona cirkulisuci kroz motorr i kroz rezervar za ulje zagreva motor i uulje do +60*C,kod nekih tenkova grejac jedva i 20 *C uspije zagrejati ali i tada ti motori pale besprekorno npr T34.Tenkovi t 34 sa topom 76 mm nisuu imali grejac vec su nosili pozadi polubure tzv "маслогрејку " a o noj drugom prilikom.
I zbog onih koji nisu tenkisti da dodam da T 72 I M 84 imaju grejac posade tj borbenog odelenja koji ukljucuje vozac prekidacem na tabli vozaca .

Procedura se odnosi na vanjske temperature vazduha od +5*C,
7.pritisnuti pprekiidac BCP pumpe za gorivo ili rucnom nabojnom pumpom odzraciti motor,
7a.ukljuciti prekidac pomocne uljne pumpe(PUP-MZN 2 ) te stvoriti pritisak ulja u motoru od najmanje 2 bara,...

Jašta, naravno samo oni dizeli koji imaju ugrađen sistem za paljenje komprimiranim vazduhom.
Kao što grejače svečice nemaju samo osobna več i večinom sva druga dizel komercialna vozila (kamioni i radni strojevi).

offline
  • Jester  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Feb 2008
  • Poruke: 6771
  • Gde živiš: Srbija

brundo65 ::Jester kao sto je vecina i shvatila interesovalo me dali se moze na jos neki nacin dici pritisak ulja osim elektro?Posto sam se dugooo druzio sa T34 (84-85 od Zaluzana i Prilepa do Krivolaka, 92-96 svukud nekud oko koridora) znam da se nije smjelo palit bez 2-2,5 bara pritiska ulja i obavezno zvucni signal. Ida dodam da je bila rucna pumpa za gorivo zaozracivanje prilikom nestanka istog .Ja je nisam koristio posto ga je uvijek bilo i visa nego dovoljno.(Stara dobra J N A +ratni uslovi)

Kako sam i napisao, moguće je motor paliti bez uključivanja PUP motora, ali samo u izuzetnim uslovima ratnog stanja. U mirnodopskim uslovima je strogo zabranjeno, a razloge je naveo SD. PUP motora naravno ne može raditi bez akumulatora.

U tenku M-84 takođe postoji ručna pumpa za ozračivanje gorivne instalacije. Međutim, ona je tu kako pomoćna i koristi se u slučaju neispravnosti električne centrifugalne pumpe.

offline
  • Pridružio: 22 Nov 2014
  • Poruke: 556
  • Gde živiš: na koridoru

Alaj lako probudim temu.Jazbar dali si slucajno 1984 sluzio u Zaluzanima kod Čugalja?

offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 7834

Koliko kosta modifikacija ovog modela?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1051 korisnika na forumu :: 48 registrovanih, 9 sakrivenih i 994 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 100ka, 357magnum, _Rade, babaroga, Bobrock1, bojank, Boris90, branko7, ccoogg123, darkangel, Denaya, Dimitrije Paunovic, djboj, DPera, Excalibur13, FOX, h8propaganda, ILGromovnik, Kandrbandrdzilo, Koca Popovic, kolle.the.kid, Kubovac, kybonacci, laganini123, laurusri, Marex, Marko Marković, Mediator, Mile80, milenko crazy north, mkukoleca, mnn2, MrNo, Nemanja.M, nick79, SD izvidjac, Shinobi, Simon simonović, srbijaiznadsvega, Srky Boy, Srle993, Vatreni Zmaj, vladetije, voja64, zastavnik, zdrebac, zillbg, šumar bk2