Nije zbog dometa, pošto je umetnuta cev 12,7/14,5/20mm namenjena gađanju na ATS (Automatizovano Tenkovsko Strelište), gde daljine ugrađenih meta u potpunosti odgovaraju gađanju PKT-om.
UC ima smisla za tenk T-55, pošto se time uvežbava i rad punioca, dok na M-84/T-72 tako nečega nema jer postoji autopunjač.
To što si video na Partneru je "ciganska" varijanta umetnute cevi, koja na tenku M-84 ne služi ničemu. Zapravo, to i nije umetnuta, već spregnuta cev.
Prema nastavnom planu i programu sva skolska gađanja izvode se upotrebom UC i mitraljeza.UC je kolt sistema sa šest metaka,dva cilja sa po tri metka pojedinačno .Mete za UC su na udaljenosti od 1000 do 2000 metara gde je predviđena čak i meta helikoptera.UC radi na principu pozajmice barutnih gasova poluautomatski.UC se postavlja u top a koristi se obilježžavajuće zrno. Prednost korištenja UC je u tome što nišandžija ima dojam gađanja jednim metkom imitirajući pucanj topa tako da može izvršiti korekciju metodom obilježavanja na pogodak.ZA razliku od UC rafal iz mitraljeza makar bio i od tri metka zbog rasturanja pogodaka daje tri različita mesta pogodaka.
KAKO je netko nedavno pominjao obuku aktivnih vojnika regruta članova posade tenka za dva do tri meseca,samo da kažem da je dug i trnovit put do dobro obučenog člana posade tenka.
Možda opisano i ima smisla na tenku T-72, gde zapravo SUV ne postoji, ali vršiti odokativnu korekturu vatre na tenku M-84 koji poseduje i za sadašnje vreme sasvim solidan SUV, mislim da nema smisla.
Možda uvežbavanje nekih pomoćnih režima rada, kada na tenku skoro sve pocrkava, ali i to nema posebnog efekta ukoliko nišandžija istovremeno ne rukuje u autopunjačem. Pravo ovežbavanje gađanja topom se na tenku M-84 može obaviti samo na za to predviđenom poligonu, a ušteda se može izvesti korišćenjem inertnih projektila, kao što se to radi na biatlonu u Rusiji.
Ako se želi simulirati jedinačna vatra topom, zar nije jednostavnije preraditi okidački mehanizam PKT-a, nego konstruisati posebnu skalameriju vrlo ograničene upotrebljivosti?
^ Na drugoj slici sa desne strane je hrvatski T-72 na kojem su u Đuri Đakoviću ugradili fotonin SUV (za tenk M-84), sa pripadajućim opto-elektronskim sistemima.
Ne znam samo kog đavola su na tom tenku zadržali znamenite IC farove. Možda zbog uroka...
Jester ::^ Na drugoj slici sa desne strane je hrvatski T-72 na kojem su u Đuri Đakoviću ugradili fotonin SUV (za tenk M-84), sa pripadajućim opto-elektronskim sistemima.
Ne znam samo kog đavola su na tom tenku zadržali znamenite IC farove. Možda zbog uroka...
Na tenku T72, nekadašnji ev. br. JNA 20646, šasija broj я05бт5211, zadržali su IC farove zbog osmatračkih sprava komandira i periskopa vozača. Oni su ostali IC. A što onda i ne pitaš zašto na svim tenkovima M84 napravljenim u ĐĐ na tabli sa osiguračima lijevoj, kod nišandžije, postoji nosač visokonaponske sonde IC fara. Zato što niko u VTI-ju nije znao za šta služi taj nosač.