Pa ima malo logike kad je vezan za tenk kablom. Na sadasnjem razvoju tehnologije, to bi bio kvadrikopter. Osim sto ima stalno napajanje energijom, ima ogranicen domet (sto je losija strana), ali zato moze biti softverski programiran i automatizovan da se krece u odredjenoj zoni i na visini oko tenka. Dakle bez operatera koji ce ga stalno nagledati, a svojim senzorima ce u odredjenim trenucima aktivirati alarme i upozoravati posadu.
Pitanje je samo kako bi to izgledalo kada se ide kroz prostore sa preprekama, recimo sumu, gde ce kabal ogranicavati kretanje istog. Naravno, to bi bilo reseno baterijama na samom dronu, koji bi mu omogucavao rad i bez kabla.
Бољи је крилати дрон. Полети кад тенкови крену (рецимо један на чету) и стално кружи око њих или већ како је програмиран. Може остати у ваздуху дуго и има боље перформансе. само не може да слети на тенк...
@yraff i ostali
Nismo se bas razumeli. Nisam mislio da ima 2 UAV-a vec 1 UAV i 1 UGV (koji bi bio manji od malog milosa) i sluzili bi samo za izvidjanje/markiranje odredjenih pozicija/ciljeva.
UAV bi bio u kutiji sa zadnje strane kupole imao bi napajanje preko kabla a i po potrebi bez i bio bi nalik onom ALEKS-u (oces helikopter - oces avionce) samo malo manji.
UGV unutar tela tenka pa kad zatreba preko zadnje rampe djipi i na poso, samo sto M-84 nema rampu vec se radi o nekom mom imaginarnom tenku .
Do kraja godine nas očekuje još jedna spektakularna Vojna Vežba-"MUNJEVITI UDAR 2020". youtu.be/73rVIiU88nU
Da odgovorim svima koji su pitali. Posredno gađanje kod tenkova nije isto kao artiljerijsko gađanje kod Gvozdike. To se retko radio (skoro pa i nikad )sa M-84(ili drugim tenkovima ), zbog komplikovane "procedure "potrebne za pravilno zauzimanje položaja pre opaljenja . Zato i piše u mom obraćanju "slično kao ". Digitalizacijom je omogućeno da računar sam "zna" pod kojim uglom se nalazi tenk u odnosu na horizontalu i vertikalu(da li ide uzbrdo, nizbrdo ili je na ravnom), pod kojim uglom se nalazi cev topa u odnosu na horizontalu i vertikalu . Kada dobije podatke gde se cilj nalazi računar može da odredi parametre i za posredno gađanje (na cilj koji je iza prepreke i koji se ne vidi iz tenka ). Mali dron (koji leti) vezan za tenk moze da služi samo kao izviđač u neposrednoj blizini, ali moze i da oda poziciju na kojoj se nalazi. Razlika u upravljanju dronom Miloš i upralvljanju Daljinski Upravljive Borbene Stanice je jedan prekidač na kom piše "Dubs/Dron" ,a isti je ekran.
Gospodin Popara ::Mali dron (koji leti) vezan za tenk moze da služi samo kao izviđač u neposrednoj blizini, ali moze i da oda poziciju na kojoj se nalazi.
Baš sam to hteo da napišem. Dron nema šta da traži u blizini ili iznad kolone. On mora biti ispred kolone, na dovoljnoj daljini da obezbedi koloni informacije o terenu i snagama protivnika na koji će naići tokom napredovanja, a da ne demaskira pravac kretanja kolone. Čak i dron ukoliko je usamljen i osmatra određenu zonu može demaskirati kretanje kolone. Zato je potrebno imati ih više, i izviđati na različitim pravcima, ili ukrštati putanje raznih dronova tako da svaki od njih osmatra teren ispred kolone naizmenično.Tako protivnik ne može da utvrdi cilj izviđanja, niti da li neko nastupa u određenom pravcu, niti tačan pravac nastupanja.
Opisujete posaaa izviđača u OMJ. Msm tako se i zove pravilo "IČ u OMJ". Da izviđa izviđač a sta osmotri da javi kome treba...mož na papiru mož i na monitoru. Mr tenkista nek gleda da ne prevrne tenak u kakav jarak.
Да занемаримо то што граната стабилисана крилцима није прецизна на већој даљини, да се вратимо на нову тврдњу:
"Digitalizacijom je omogućeno da računar sam "zna" pod kojim uglom se nalazi tenk u odnosu na horizontalu i vertikalu(da li ide uzbrdo, nizbrdo ili je na ravnom), pod kojim uglom se nalazi cev topa u odnosu na horizontalu i vertikalu . "
Којим то уређајем се мери нагиб тенка по две осе са прецизношћу у хиљадити?
И опет да питам који је смисао то поставити на тенк, кад ће увек бити веће растурање на циљу?
Ja se već neko vreme pitam kako niko nije do sada razvio tako nešto? Dva mala kvadkoptera na nekakvoj platformi na zadnjem delu kupole koji bi se smenjivali u vazduhu (jedan leti, drugi na punjenju). Praktično bi tenk dobio dodatni par očiju koje vide iza prepreke. Naravno, sistem upravljanja bi morao biti automatski. Da se pošalje u neki rejon, ili da mu se zada komanda da prati tenk 500m ispred i sl. Da se automatski vrati. Možda je taj deo i najveća prepreka. Kopneni dron ima smisla za kolone, ako ništa drugo aktiviraće prvi minu ili IED, slaće sliku iza krivine ostatku kolone i sl. Doduše, i na "livadi" nije loše pustiti ih pre tenkova da naprave pometnju, ali ne vidim ja neku pravu integraciju malog Miloša sa M-84. Neki mali kvadkopter sa autonomijom od bar 2 sata, solidnom optikom i dobrim algoritmom automatskog režima upravljanja bi baš radio posao.
Čiftan je u jednom od svojih starijih videa kratko obrađivao temu. U osnovi, ispada da je koncept testiran i da se u praksi pokazao nepraktičnim, jer su tenkisti provodili više vremena u budžacima gledajući iza svakog ugla izigravajući izviđače umesto da rade svoj posao tenka.
У оклопним јединицама постоје извиђачи, који су на оклопно-извиђачким аутомобилима, а некада су били, чини ми се и на пливајућим тенковима.
Оно где би вам користила та БпЛ, односно БпВ, је у урбаним условима, где тенк не би смео да буде без пешадије. Тај БпВ, који прижељкујете, био би у служби непосредног борбеног обезбеђења тенка, а не ради прикупљања обавештајних података који би могао да се искористи у процени непријатеља.