Modernizovan sa malo jačim motorom (šestocilindričnim kao na T-80UD), novim SUV sa termovizijom, uređajem za vođenje POVR koje se ispaljuju iz topovske cijevi, savremenom protivoklopnom municijom i reaktivnim oklopom, može se mjeriti sa bilo kojim tenkom današnjice. Sa mogućnošću korištenja POVR imao bi prednost na daljinama 2,5-4km, nad tenkovima koji nemaju tu mogućnost. Na dalinama preko 2,5km vjerovatno skretanje projektila je prilično. Za tenk T-55:
PZ BR-412D na 2000m Vv-0,6m, Vp-0,5m, a na 3000m Vv-0,9m, Vp-0,8m;
KZ ZBK-5M na 2000m Vv-0,9m, Vp-0,8m, a na 3000m Vv-1,4m, Vp-1,3m.
Nažalost nemam tablice gađanja za tenk M-84, pa ne mogu da uporedim.
sebab :: licno, ne znam sta je rusima to trebalo - imali su savrseno pouzdane i dovoljno snazne v-motore na t72, zatim gasne turbine na t80 i ove dizele na t64 - tri tenka, tri razlicita motora - logisticka nocna mora...
Projektovanje radikalno novog tenka počelo je u Harkovu pedesetih, tada još nije bio razvijen motor V-46-6 koji se koristi na T-72. Da bi imali traženu oklopnu zaštitu, a ostali u okvirima zadane mase, konstruktori su nastojali na maksimalno smanje oklopljenu zapreminu i masu ugrađenih sklopova. Ugtađen je motor manjih dimenzija nego što su motori razvijeni od čuvenog V-2 (V-54, V-55, V-46-6 i td.). Motor je bio znatno niži, pa pa je i tijelo tenka niže. Otpala je potreba za multiplikatorom. Korištenjem dva kompaktna mjenjača, koji su dobijali pogon direktno sa radilice, skraćeno je motorno-transmisiono odeljenje (MTO). Korištenjem ežekcionog sistema hlađenja umjesto ventilatora dodatno je smaneno MTO i utrošak snage motora na pogon ventilatora. Inače za pogon ventilatora treba prilično snage posebno kod tenkova sa automatckim mjenjačima. Korištenje manjih potpornih točkova, izbacivanje punioca i uvođenje automata za punjenje su imali za cilj smanjenje mase.
Ovaj automat za punjenje je bio lakši za povunu od onoga na T-72. Komandir ga je mogao popunjavati iz sjedećeg položaja, dok na T-72 mora izvaditi sjedište i popunjavati ga iz veoma neudobnoga položaja.
i ja se pitam zašto paralelno T-64, T-72, T-80 i T-80UD. Pročitao sam na nekim Ruskim sajtovima da je maršal Ustinov (70... zadužen za naoružanje i vojnu industriju, a početkom 80... ministar odbrane SSSR) rekao da je proizvodnja T-72 bila greška.
|