Американци упозоравају да би извозна верзија тенка Т-72Б1МС „Бели орао“ могла постати хит у свету
https://rs.rbth.com/science/84492-t-72-beli-orao-kontakt
У складу са овом проценом амерички експерти су анализирали техничко-тактичке параметре руског основног тенка Т-72Б3 и његове експортне верзије Т-72Б1МС „Бели орао“
The National Interest преноси да су „руски основни борбени тенкови типа Т-72Б3 најсмртоноснија верзија тенка која је произведена на бази легендарног Т-72“. При томе амерички лист наводи да је овај ефикасни и прогресивни тенк знатно јефтинији, него верзије тенка Т-90 укључујући и последњу мофидикацију тенка Т-80.
По мишљењу аутора публикације, модернизована верзија тенка Т-72 има велики потенцијал за примену у армијама широм света, с обзиром на заиста велику количину ових тенкова који се и даље налазе у оперативној употреби. Међутим, у овом моменту верзију тенка Т-72Б3 активно користе само војске Русије и Белорусије. Међутим, експортна верзија овог тенка која носи ознаку Т-72Б1МС „Бели орао“, који у великој мери садржи пакет опреме који је везан за стандард Б3 може значајно да измени ситуацију.
На обе модернизоване верзију тенка Т-72 је монтиран нишански систем „Сосна-У“ са усавршеним системом за управљање ватром и термовизијом. Поред тога Т-72Б1МС поседује панорамски нишан командира тенка ПК ПАН „Соколово око“. Употреба овог опто-електронског система омогућава посади тенка Т-72Б1МС да стекне далеко бољу ситуациону свест на бојном пољу. Аутор публикације напомиње да се сличан систем налази и у опреми модернизованих тенка Т-90М.
Међутим, према речима америчког интернет портала The National Interest експортна верзија тенка Т-72B1МС је ипак знатно слабија од верзија Т-72Б3 када је реч о квалитету оклопне заштите. Наиме његова пасивна оклопна заштита која се састоји од система „Контакт-1“ је инфериорнија од система „Контакт-5“ и посебно „Реликт“ који се налазе руским основним борбеним тенковима. Ова разлика је према америчким ауторима настала из разлога што се за експортну верзију тенка тенка Т-72B1МС интересују војске које долазе из Јужне и Централне Америке. У условима какви владају у овим земљама, а то су непрегледне џунгле и брдовити терени важније је имати што квалитетнији опто-електронски систем са термовизијским нишаном. Такође, државе које се налазе на територији Јужне и Централне Америке, Африке и сл., немају тенкове и другу противтенковску муницију који могу озбиљније да угрозе модернизовану верзију тенка Т-72B1МС. Његова експлоатација је далеко лакша, а самим тим и јефтинија, када је смањена тежина тенка па није неопходно значајно увећавати снагу мотора што повећава његове укупне трошкове.
|