Predugo statiranje na rizičnom mestu, što je omogućilo dovoljno hrabrom neprijatelju da se organizuje i upotrebi RPG-29 sa sprata jedne zgrade. Imao je statičan tenk kao na dlanu s boka. Tenku su poskidani bočni kumulativni štitnici sa kasetama ERO, što je dodatno oslabilo zaštitu tenka. Mada, reaktivni oklop Kontakt-1 i ne pruža značajnu zaštitu od RPG-29.
Tenkovi bez aktivnog sistema zastite namju sta da traze u urbanim operacijama a bogami i van urbanih sredina.
Toliko su PO rakete uznapredovale po verovatnoci pogadjanja, probojnosti i dometu da tenk (oklopna vozila) mora imati dobar sistem aktivne zastite koji moze da odbrani tenk od vise napada iz istog sektora i koji pokriva 360 stepeni po horizontali i 90 stepeni po vertikali.
Pasivna zastita se podrazumeva.
Najvažnija stvar kod angažovanja OMJ je dobro izviđanje terena i adekvatna taktika upotrebe.
Kada tenk ili bilo koje oklopno vozilo stoji predugo na jednom mestu, okruženo visokim objektima i motivisanim neprijateljem, neće mu pomoći ni aktivna zaštita. Aktivna zaštita jeste dobra (i skupa) ali postoji bitna razlika u njenom delovanju pri idealnim poligonskim uslovima i realnim uslovima na ratištu.
Ko je tada pratio priloge ANNA news-a seća se da je sirijska vojka daniima dolazila do ove rasksnice i dejstvovala kao na gornjem snimku, bilo je pitanje dana kada će stradati posada i tenk.
Receno je u video snimku da su postavili tenkove zbog snajpera koji su ugrozavali pjesadiju .
Sad ova dva tenka su kontrolisali nekoliko zgrada ( pardon pokusali su da kontrolisu ) ovo je bilo par stotina metara cim ga je RPG 29 pogodio , znaci nema prostora za stand off . Tenkovi su staticni...
Urbane borbe su nezgodne a RPG 29 lako prenosan da se brzo zauzme polozaj i napusti nakon dejstva.
Nekako mislim da je automatski top pogodniji za borbu protiv snajpera. Ali na ovom prostoru bi i BVP ili terminator isto bio pogodjen sa RPg -o .
Rusi su imali Uran 9 tamo , ali u malom broju, a i on je veca meta . Nije bas mali.
Robot Milos bi bio dobar , ali 12.7 bi mozda bio tanak. Sa Zoljama je kratak i spora paljba .
Tu se opet vidi prednost malih topova .
30x113 na robot platformi , malo veca od Milosa .
A evo i pregleda granata po velicini . Poprilicno veca nego na nasem 20x110
Ova Ruska skalamerija, pretpostavljam da nemoze poremetiti kumulativni mlaz od Javelina ali hipoteticki ako bi na ovaj kavez poredali reaktivni okolp da li bi bilo neke razlike?
Takodje hipoteticki ako bi ovaj "krov" bio ogradjen kavezom sa strana, da li bi isti mogao da prevari NLAW , tj. da se isti zapuca u njega i ranije aktivira te da kumulativni mlaz ode pored kupole??
Hvala
Gledao sam solidan video koji navodi mane top-attack PO sredstava. U suštini, najveći zajeb je što je efektivno ranjiva gornja površina kupole modernog ili modernizovanog tenka, naročito ruskog sa samo tri člana posade, poprilično mala. Dobar deo kupole su slojevi čeonog oklopa, kutije ERO, razno-razni sanduci, dodaci, dok je ranjivi deo u kom je posada relativno mala i zajebana meta levo i desno od topa. Pitanje je koja je verovatnoća uništenja nekog T-72 B3 top attack raketom. Možda su ovi kavezi više tu da onemoguće precizno ciljanje kupole pošto ako pogodi u kasete ERO, slojeve kompozitnog oklopa (što je 50% površine kupole odozgo gledano) ili u top i zatvarač, tenk ili bar posada preživljava.
"Osetljive" povrsine su drasticno vece. Pogodak bilo gde u kupolu odgore, osim u delove prednjeg oklopa moze dovesti do gubitka tenka. Prednja kosa ploca pod uglom od 45 stepeni "upada" rakete (kolika je otprilike sa Javelin i Spike) je drasticno manje efikasna (tj. nedovoljno), a vecina POVR sa napadom iz gornje polusfere ima solidnu probojnost*, a nekada i tandem BG. Kutije danas ne predstavljaju bukvalno nikakvu dodatnu zastitu. Pogodak u motorni odsek takodje izbacuje tenk iz borbe. Takodje, ERO pri pogotku bliskom normalnom ima drasticno smanjenu efikasnost.
*TOW-2B je izuzetak jer ne koristi klasicnu kumulativku nego EFP. Sa druge strane EFP-u puca dugme za ERO.