Kupola je ostala ista kao kod T-90 sa varenom kupolom, ali je izbačena komandirova nišansko-osmatračka sprava, pa je dobijeno više mesta. Sada komandir osmatra pomoću nove panoramske sprave, a sliku sa nje prati preko monitora.
djox ::Nova isporuka za Vijetnam
Вьетнам получил вторую партию танков Т-90С Citat:21 февраля 2019 года во Вьетнам морским путем прибыла вторая партия танков Т-90С из России. Первые 32 единицы были доставлены в начале января 2019 года. Всего Вьетнам заказал в России 64 танка Т-90С.
https://dambiev.livejournal.com/1506837.html
Interesantno je da su u videu pokazali POVR Refleks-M i dobro poznati potkalibarni BM-42 Mango, ali od kamera kriju kao zmija noge novi trenutno-fugasni ZOF-82 (prikazano samo dejstvo na cilj). Ovaj novi projektil je veoma interesantan, pošto mu je u prednju sekciju dodat segment parčadnog dejstva. Tako se u kombinaciji sa elektronskim upaljačem mogu efikasnije gađati ciljevi u zaklonu, kao i sporoleteći ciljevi.
sremac983 ::Зар не би требало да Т-90М добије нови Вакуум 1 поткалибарни?
Ne znamo još uvek pouzdano šta se na T-90M radilo po pitanju autopunjača. Lekalo i Svinec zahtevaju redizajn standardnog autopunjača, kako bi se mogli smestiti. Verovatno je tako nešto odrađeno na T-90M i T-80BVM. Međutim, Vakum je još duži od ova dva, pa mislim da će on biti samo za Armatu.
Jester ::Interesantno je da su u videu pokazali POVR Refleks-M i dobro poznati potkalibarni BM-42 Mango, ali od kamera kriju kao zmija noge novi trenutno-fugasni ZOF-82 (prikazano samo dejstvo na cilj). Ovaj novi projektil je veoma interesantan, pošto mu je u prednju sekciju dodat segment parčadnog dejstva. Tako se u kombinaciji sa elektronskim upaljačem mogu efikasnije gađati ciljevi u zaklonu, kao i sporoleteći ciljevi.
Malo sam pročitao o tom plazmenom upaljaču, ili bolje reći kapisli na bazi plazmenog zapaljenja. Zanimljivo je da se putem plazmogeneratora, koji bi se nalazio u dorađenom zatvaraču topa (neka vrsta dodatne udarne igle za ovaj metak), obrazuje sferna "varnica", da se tako izrazim. To nije varnica, bar ne onako kako bismo je mi zamislili, nego sferični plazmeni oblak, koji žari pred sobom barut šireći svoj plazmeni oblak poput balona, koji se naduvava. Kada se sfera raširi, dalje se barut mnogo bolje ujednačeno zapaljuje i pravi efikasniju eksploziju. Pitanje je koliki je taj radijus te sfere. To je verovatno dalje predmet optimizacije efikasne eksplozije punjenja.
Mislim da se nismo razumeli. Kod standarnog upaljača trenutno-fugasne municije 125mm, upaljač se tempira ručno uz pomoć specijalnog ključa, a pre popune topa. Moguće su tri opcije: trenutno, fugasno i usporeno dejstvo projektila.
Kako bi se što bolje iskoristile mogućnosti TF projektila, Rusi su razvili upaljač sa elektronskim tempiranjem i sistemom koji obavlja tu funkciju, sistem Ainet. Konstruisan je tako da se tempiranje upaljača vrši elektronskim putem, automatski prilikom popune topa. A još jedna korist takvog sistema je i mogućnost tempiranja detonacije na određenoj daljini. Opis sistema Ainet možeš videti ovde:
Kako bi se sistem maksimalno iskoristio, Rusi su proizveli novi TF projektil sa oznakom ZOF-82, kojem su u prednju sekciju dodali i segment parčadnog dejstva (sekcija odmah iza upaljača)