BTR-90 - opis i TT podatci
Lokalni vojni sukobi pokazali su da jedinice KoV-a često moraju da dejstvuju izolovano i odvojeno od svojih osnovnih snaga da bi se suprotstavili dobro naoružanim grupama neprijatelja.
Zato svaka jedinica za takve uslove treba da ima borbenu tehniku povećanih vatrenih mogućnosti, manevarske sposobnosti i operativne autonomije.
Za takve zadatke najprilagođenija su borbena vozila točkaši. Treba očekivati da će ona na pocetku XXI veka u tom pogledu čvrsto zauzeti glavne pozicije u armijama mnogih zemalja sveta.
OT BTR-90, razvijen je na osnovu zahteva Ministarstva odbrane Rusije a razvili su ga konstruktori OAO ,,GAZ", zajedno sa specijalistima Arzamaskog zavoda za mašinogradnju.
Njegova opšta koncepcija u odnosu na prelhodne BTR-60, BTR-70 i BTR-80, ostala je neizmenjena a to je konfiguracija 8x8, motor u zadnjem delu, napred upravno odeljenje a u sredini desantno odeljenje.
Velika nosivost od 7 tona i unutrašnji prostor od 12 kubnih metara omogućavaju smeštaj najrazličitije opreme i sistema oružja.
U kupoli s kružnim okretanjem ugrađeni su top 30 mm 2A42, spregnuti mitraljez 7,62 mm PKT i automatski bacač granata 30 mm AG-17.
Za borbu s teško oklopljenim vozilima, na udaljenosti do 4 km, namenjen je protivtenkovski raketni kompleks Konkurs-M, a za niskoleteće ciljeve u vazdušnom prostoru - protivavionski kompleks tipa Strela ili Igla.
Stabilizator kupole u dve ravni omogućava upotrebu naoružanja u mestu i iz pokreta radi uništavanja žive sile, neoklopljene i lakooklopljene tehnike,kao i helikoptera i objekata inžinjerije.
Sistem za upravljanje vatrom je kombinovani dnevno-noćni nišan operatora BPK3-42 i dnevni nišan komandira 1P-13, koji omogućavaju izvođenje borbenih dejstava u bilo koje vreme, danju i noću.
Prema zahtevu kupca može se ugraditi nišan operatora tipa BPK-M s termovizijskim modulom francuske firme SAT.
Posada može da koristi lično naoružanje kroz otvorene poklopce na bočnim stranama oklopnog tela vozila ili kroz puškarnice.
Zavareno oklopno telo vozila izrađeno je od čeličnih oklopnih ploča. U njemu se razmešta deset clanova borbenog sastava - tri člana posade (komandir,vozač-mehaničar i operator u kupoli) i sedam vojnika za desantiranje.
Lični sastav je zaštićen od zma mitraljeza velikih kalibara i parčadi granata.
Ukrcavanje i iskrcavanje borbenog sastava vrši se kroz bočna vrata, kroz polopac kupole ili kroz gornje poklopce na krovu oklopnog tela. Konstrukcija bočnih vrata omogućava ukrcavanje i iskrcavanje čak i pri kretanju vozila.
Na BTR-90 jc primenjena nova originalna šema transmisije. Snaga od motora i hidromehaničkog menjača prenosi se preko diferencijala na dve paralelne grane duž vozila. Hidraulični prenos
obezbeđuje razne brzine okretanja na
njima, što, s obzirom na četiri prednja upravljiva točka, obezbeđuje smanjenje radijusa okretanja vozila dva puta. Mehanizmi upravljača opremljeni su hidrauličnim pojačivačem radi lakšeg upravljanja.
Po želji korisnika, na vozilu se može ugraditi i klima uređaj.
BTR-90 se može transportovati svim vidovima transporta - železnicom, drumskim, vazdušnim i vodenim.
Konfiguracija 8x8, centralizovano regulisanje pritiska u gumama, omogućavaju sigurno kretanje i po mekim terenima i zadržavanje pokretljivosti sa oštećenim gumama. uključujući prostrele i oštećenja usled dejstva protivpešadijskih mina.
Transporter BTR-90 može da razvije brzinu do 100 km/h po putu i 50 km/h po ispresecanom zemljištu, da se kreće po nagibu od 25°. da savladava uspone do 30°,prepreke visine 0,6 m i rovove širine 2,1 m.
Visoku pokretljivost i dobre manevarske sposobnosti obezbeđuje višegorivi 6-cilindarski turbo dizel sa vodenim hladenjem, snage 375 kW (510 KS), zatim pogon na sve točkove, snažno nezavisno torziono oslanjanje s teleskopskim amortizerima velikog hoda i klirens od 510 mm. Bez obzira na relativno veliku masu (22 t), vozilo u hodu savladava vodene prepreke zbog hermetizovanog tela i dva vodena mlaznika, kojima se postiže brzina kretanja na vodi od 11 km/h. U morskim uslovima transporter može da se kreće pri talasima veličine 3. po boforskoj skali, kao i da lagano ulazi i silazi sa desantnog broda.
Na vozilu je ugraden uređaj za kolektivnu NHB zastitu, sa ugrađenim kompresorom za stvaranje natpritiska,filterima i priborima za indikaciju hemijske i radiološke kontaminacije.
Na BTR-90 može da se ugradi i informaciono-upravljački sistem za efikasno automatsko upravljanje transmisijom i motorom, kao i kontrolu i dijagnostiku glavnih sistema vozila.
Zbog ovakvih karakteristika BTR-90 je postao nezamenjiv za izvršavanje borbenih zadataka u mnogim armijama širom sveta.
|