Оружане снаге Белорусије су приликом свог настајања имале солидну стартну позицију – Краснознамјони Белоруски војни округ (КБВО), тада најмоћнији у Совјетском Савезу. Он је „подупирао“ Групу совјетских снага у Немачкој, стационирану на територији тадашње ДДР, значај КБВО је био огроман с обзиром на то да се налазио у том тренутку на стратешки важном правцу.
Поред бројчано велике оружане групе, на територији БССР-а постојала је инфраструктура која је по потреби осигуравала снабдевање и логистику за потенцијалну борбену употребу ових трупа.
Складишта УБС, полигони и уопштено залиха војне опреме уз најгушћу мрежу прилазних путева у СССР-у, је по неким проценама могла самостално тј независно да обезбед размештање војске бројног стања од 500 хиљада а по неким другим изворима и до милион људи.
Бројно стање Белоруског војног округа у СССР-у је износило више од 280 000 војника и официра и грађанских лица при војсци. Концентрација војске и војне опреме је била непревазиђена, на сваког војника долазило је 43 цивила док је у исто време на територији Украјине било 1:98 а на територији Русије 1:634
Оснивање
Датум оснивања белоруске армије се сматра 20.март 1992. године када је било донето решење о оснивању оружаних снага. Сагласно тој одлуци, јединице које су припадале КБВО су започеле трансформацију у оружане силе независне државе Белорусије.
Белорусија као релативно мала држава после осамостаљења није имала начин да издржава тако велику "групировку" те је Хелсиншким споразумом (10. јула 1992 године) одређено да бројчано стање армије не пређе 100 000 људи.
Реформа се спроводила у две етапе. На првој етапи (1992. година) бројчано стање је смањивано, додељени су нови оперативни задаци, израђено је ново Правило Службе.
У другој етапи (1993-1994) је дошло до промене структуре као и реформа система командовања.
Тренутно бројно стање Белоруске армије износи око 62 000 људи, од чега су 48 000 војна лица и 18 000 грађанска лица.
Република Белорусија се уговором обавезала да њене оружане силе неће имати више од 1800 тенкова, 2600 борбених возила, 1615 артиљеријских система, 260 борбених авиона и 80 хеликоптера.
Тренутно у саставу Белоруске армије постоје две оперативно тактичке команде - Западна и Северозападна у чији састав су укључене 3 механизоване, 2 десантне, 2 ракетне, 5 артиљеријских и 2 ПВО бригаде у оквиру копнене војске такође и 3 авиобазе, 5 ПВО и 2 ВОЈИН бригаде (бригаде по њиховој терминологији)
Искрен да будем, нисам баш импресиониран. Упоредите руске гардисте (или не дај боже кинеске) па ћете видети да су ови , белоруски, прилично нехомогени.
Обратите пажњу - на рачун брзине и атракције они губе на равнању! То се посебно односи на положај шака (и леве и десне). Апсолутно шаренило.
Ми нисмо имали такве сложене операције, али се тражило беспрекорно равнање. С обзиром на то да је дужина пушке иста, а да су људи различитих висина, распона руку, висине ногу, дужине врата, итд, итд, то се радило ( и, надам се, још увек ради) овако:
Све команде се у вежби раде с разделом. Када се у разделу постигне перфектно равнање (а оно је ишло дотле да су се користили полароид апарати како би се тренутно установила ситуација, без чекања на развија филм), онда се кројачком кредом обележи место на пушци. Она је отпорнија од обичне креде. Уосталом, погледајте снимке наше гарде из времена када је ГВ стварно нешто значила, или погледајте снимке који се често погрешно подводе под ''Дрил Путинове гарде'' на јутјубу па ћете видети разлику.
Ima mnogo nepoznanica o Belorusiji. Najpoznatija je prica o Lukasenku kao poslednjem diktatoru u evropi. Medjutim situacija je sasvim drugacija od svih prica koje dolaze do nas.
Dosta sam pratio Belorusiju kao zemlju u zadnjih par godina tako da sam dosao do neverovatnih informacija o njoj . Imao sam prilike i da pricam sa covekom iz okoline Nisa koji je stalno u Rusiji i Belorusiji zbog posla.
Stepen kriminala najnizi u evropi i sire, bogati rusi salju svoju decu na skoloanje u Belorusiju upravo iz tih razloga MInsk je vise godina za redom proglasen za najcistiji grad u Evropi. Broj mrtvo rodjenih beba je najmanji u svetusmrtnost do prve godine najmanja u evropi. u periodu od 1996 do 2005 je imala najveci bruto rast u evvropi jednog momenta iznad 10% i tada je Lukasenko dobio etiketu diktatora, spoljni dug i nepostoji, sve industrije koje su od znacaja za zemlju su u vlasnistvu drzave. Najveca fabrika traktora i mineralnih djubriva na svetu, fabrika min... djubriva procenjena na 15 milijardi eura.
Nema neobradjenih povrsina navisi vrh u zemlji je sam grad Minsk i nalazi se na 500 m nadmorsnake visine.
Nezaposljenost ispod 1%. Socijalno i zdravstveno najbolje u evropi u penziju se odlazi u 60 god za muskarce i 55 za zeni najnizi u evropi. prosecna plata je oko 380 eura. Cena benzina je 1,05 eura a plina nepunih 0,4 eura.
Ako ova zemlja mislim nasa Srbija jos malo padne ja idem i to upravo u ovvu diktatorsku zemlju cak sam kontaktirao i njihovu ambasadu u beogradu da vidim kakvi su postupci za naseljavanje kod njih.
Po snimku koji smo videli i vojska im je na visokom nivou jedna od respektibilnijih u Evropi.
Imam jos mnogo informacija o samoj zemlji nego da nedavim po mnogo....
"vukm"
Колега изгледа си прескочио један део у економији,Белорусија је богами доста попустила што се тиче економије.
Инфлација у Белорусији прошле године је достигла 21,8 одсто, саопштио је Национални комитет за статистистику.
Произвођачке цене повећане су у просеку и више од тога - пољопривредни производи поскупели су за годину дана за 29 одсто, а индустријски производи за 21 одсто.
Индекс цена у грађевинарству повећан је 35,4 одсто.
У поређењу са претходном годином, инфлација је знатно успорена, иако је остала на веома високом нивоу. У 2011. години раст потрошачких цена достигао је 108 одсто, највише у последњих 15 година, пренео је сајт лента.ру.
Тако оштар раст цена последица је девалвације белоруске рубље, на коју су власти биле принуђене после валутне кризе. Раст курса долара према белоруској рубљи достигао је тада око 200 одсто.
Од краја 2011. године тражња стране валуте вратила се у нормалу. Међутим, неизвесност произвођача и продаваца, као и попуштање фискалне политике изазавало је даља поскупљења.
Minsk -- Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko kaže da je Rusija spremna da njegovoj zemlji odobri kredit od preko šest milijardi dolara.
"Upravo sam razgovarao sa ruskim predsednikom Dmitrijom Medvedevim, on me je pozvao. Mi pregovaramo sa Rusijom o stabilizacionom kreditu da se podrži kurs beloruske rublje", rekao je Lukašenko.
Lukašenko je rekao da je Moskva spremna da odbori zajam od 3,1 milijarde dolara "ako potpišemo sa njima odgovarajući sporazum" i da avansno plati tri milijardi dolara za kupovinu beloruskih proizvoda.
Belorusija je spremna i da zatraži novu pozajmicu od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) kako bi stabilizovala finansijsko tržište, zapalo u najdublju krizu u poslednjih deset godina. Devizna kriza je istanjila rezerve beloruske centralne banke, koje su od početka godine opale za 1,3 milijarde dolara na 3,7 milijardi početkom maja. Vrednost beloruske rublje slabi na međubankarskom tržištu od kako je centralna banka prošle srede zvanično spustila kurs na gotovinskom tržištu.
"Ukupno to je šest milijardi dolara i nešto više, i to je dovoljno za ovu godinu, ne samo da se stabilizuje situacija već i da se obezbede solidne rezerve zlata i deviza", rekao je Lukašenko.
Premijer Belorusije Mihail Miasnikovič je nešto kasnije potvrdio da su pregovori s Rusijom skoro završeni o dva kredita ukupne vrednosti između šest i 6,5 milijardi dolara.
Kremlj je saopštenju samo naveo da su Medvedev i Lukašenko "razmenili mišljenja o ključnim bilateralnim pitanjima".
Ruski ministar finansija Aleksej Kudrin kaže da će ruski premijer Vladimir Putin u četvrtak posetiti Minsk da dotera poslednje detalje pregovora.
Kudrin je rekao da prema preliminarnom planu Rusija treba da da Belorusiji kredit od oko tri milijarde dolara, i to po milijardu dolara godišnje tokom naredne tri godine. Kudrin je rekao i da Belorusija treba kroz privatizaciju da dobije tri milijardi dolara.
Како је сада не знам али Белорусија није у сјајно финасиској ситуацији као некад и далеко од тога да немју дуговање,само за један пројекат ће се у Русији задужити 10 милијарди за градњу нуклаерне електране добили су 2 милијарде од Русије
http://www.vesti.rs/Moskva/Rusija-daje-Belorusiji-.....olara.html
Белорусија затражила кредит од ММФ
МИНСК – Белорусија планира да од Међународног монетарног фонда (ММФ) добије кредит у висини до осам милијарди долара, са роком отплате на три до пет година, изјавио је премијер те земље Михаил Мјасникович.
„Висину подршке фонда процењујемо на 3,5 до 8 милијарди долара, с тим што ће програм бити на три до пет година”, рекао је Мјасникович, додајући да је цена кредита ММФ двоструко нижа од кредита међународне организације ЕврАзЕС, на који Минск такође рачуна.
У Минску је раније данас објављено да су влада и Народна банка Белорусије упутиле ММФ писмо са молбом за одоберење кредита. Данас је у Белорусији почела са радом мисија ММФ која ће испитати стање економије те земље, размотрити мере владе и Народне банке на стабилизацији домаћег девизног тржишта, и одредити могућности за пружање подршке макроекономској политици.
ММФ је 2009.-2010. године одобрио Белорусији кредит од 3,5 милијарди долара.
Фонд је раније позвао белоруске власти на већу флексибилност курса, смањење државних трошкова и субвенционисаних кредита на рачун банака. ММФ је такође критиковао предизборни раст зарада у Белорусији крајем прошле године, сматрајући га за један од највећих узрочника валутне кризе у тој земљи, подсећа агенција Ројтерс.
Од Руса имају 2 милијарде
Од ММФ су већ узели 3,5 милјарде
од ММФ такође траже 3,5 до чак 8 милијарди све у свему делеко је да немају јавни дуг.
Доста грешака у твојој анализи као да си преспавао 2 године.