Kibo
Ти очекујеш одговор на који си навикао у данашњем добу где све врви од разноразних „техника“ и „вештина“.
Треба имати у виду да су се у јединице који си напоменуо примали већ формирани борци, тј момци који су и код куће били отресити и вазда спремни за чарку те са потребним искуством у борби прса у прса које су стицали на свакојаким сеоским вашарима и слављима. Дакле не као данас где се у такве јединице пријављију они који су младост провели за компјутером и никад ништа теже од кашике нису подигли...
Елем кад се на таквог младића накалеми и класична војна обука у оквиру које је обавезна ставка била борба прса у прса са бајонетом (и данас се изводи та обука али само до упада у ров- ко је био на војној обуци сигурно се смејао због прорађивања поступака на команду „ЈУРИШ- НАПРЕД“), добијеш јединицу која је спремнија и способнија од осталих јединица...
Елем рад са бајонетом (а то ти је нож постављен на пушку) је рад који потиче од постављања ножа на пушку и коришћење исте уместо копља. Исти тај рад ћеш још увек наћи по разним методским приручницима само прилагођен за модерније пушке.
Vrag81 u cetnicko komitske jedinice se nije primao bilo ko. A neka vrsta obuke je morala da postoji. Da si pogledao link na kome se vidi kako Francuzi uvezbavaju borbu prsa u prsa za vreme WWI shvatio bi da to nisu samo kavgadzije.
Sto se tice bajoneta, on se u VJ, kad sam ja pre desetak godina bio u njoj, nije zvao tako, vec samo noz. I cuvena komanda Noz na oruzje, po-zdrav, noz skini itd. tako da veoma dobro znam sta se moze uvezbati i to veoma brzo sa nozem, ili ako hoces bajonetom.
Hebi ga u vojsci smo i za beretku imali naziv vojno bere, pa je najsmesnija komanda bila beru skini, umesto bere skini itd.
Moja generacija nije odrasla uz kompjuter, sta ces, ima nas jos takvih. A za kavgu, pa kavge ima uvek i svugda i ko je bude trazio, taj ce je naci. I dan, danas je tako.
Kibo
много се бавиш војском а елементарне ствари не познајеш...
На АП М70 (као и на АК 47/74 ) имаш нож који се може поставити на пушку али то није бајонет.
Бајонет се назива спојена пушка са „интегрисаним“ ножем као што је то случај на ПАП-овци или кинеском Калашу.
Што се тиче Француза, информиши се кад су они имали додир са борењима источног типа и шта је тачно САВАТЕ...
Другим речима не можеш да поредиш Војску Краљевине Југослвије и Француску Војску тог времена по питању обуке у борењима источног типа.
То што ти очекујеш да ти неко каже списак „техника“ које су коришћене у обуци јуришних и четничких јединица у Краљевини Југославији показује колико си у ствари завистан од интернета обзиром да по свему судећи немаш неких конкретнијих искустава по питању борења...
Vraze, jesi li ti pogledao onaj link koji sam ja postavio? Znam ja i te kako sta je Savate. Ali ti vidi sta ima tamo. I kakvo poredjenje Vojske Kraljevine Jugoslavije sa francuskom vojskom?
Ako ti nije poznato, Kraljevina Jugoslavija nije postojala ni pre, a ni za vreme prvog svetskog rata.
Sto se tice borenja, mislim u vojnom smislu, tacno je da nemam iskustava. Sa obzirom da sam vojsku sluzio kao pripadnik trupne PVO na BOV 3, nije nam bilo nesto potrebno da imamo takvu obuku.
Ovo sto kazes za bajonet, to ti malo interpretiras nesto pogresno prijatelju. Vidis, ja ne zivim u Srbiji, zivim u Austriji, i ajd sad pogodi koji se termin koristi za noz na AK 47/74, pa bajonet ako nisi znao, a koriste ga i Englezi na engleskom. A ti ako si toliko pametan, i ako imas iskustva sa borenjem, ajde otvori nam oci.
Што се тиче распознавања бајонета (који се налази у склопу пушке) и ножа (који се по потреби поставља на пушку али може да послужи и као алатка), цивили често (да не кажем по правилу) стављају знак једнакости. Најчешће је у питању не искуство јер млађе генерације ретко долазе у додир са оружјем које има бајонет јер је то застарело решење (од „новијих“ је имала кинеска верзија калаша)... Иначе то је интерпретација из војне литературе а не из цивилних часописа који се као баве војним темама...
Оно што ти имаш на линку који си поставио је још увек актуелно у војној литератури са додатком нових техника обзиром да су и источне вештине далеко више заступљене и лакше је извући „адекватне технике“.
Citat:Јапански џијуџицу почео се у Немачкој релативно рано предавати. 1910. настали су први тренинзи за полицију, 1913. за војску. 1924. основан је први немачки џијуџицу савез
понешто из историјата четништва на нашим просторима
У приручнику се лако да запазити да „борци“ немају форму својствену Јапанској школи борења. Mожда зато што је то била „млада вештина“ у Европи у време WWI?
Za 2012 godinu planiramo dva međunarodna seminara kod nas, dva odlaska na međunarodne, letnji kamp, četiri mini seminara i naravno redovne Ruski Sistem i Zdravstvene treninge. Kompletnu i azuriranu verziju kalendara mozete videti ovde: ruskisistem.info/novosti/kalendar-ruski-sistem-treninga-seminara-2012
> Nemačka "Top Seminar", 25. i 26. februar 2012 (10h)
Mihail Rjabko, Danil Rjabko, Sergej Rodionov kod Andreja Vajcela u Augsburgu. Zainteresovani se mogu priključiti trening grupi koja planira da ide.
Mini seminar, 3 Mart 2012. (5h)
Mini seminar "Udarci, pesničenje, udarci nogama i odbrana"
Celodnevni mini seminar na kom cemo obraditi udarce rukama i nogama, absorpciju i oporavak posle primljenog udarca, odbrane i taktiku goloruke borbe.
*) Seminar, 14. i 15. april 2012. (10h)
Metodologija za razvoj kreativnosti i konstantnog slobodnog rada (free flow) u Sistemi
Koen Vandersteene, dugogodišnji sertifikovani instruktor od strane Vladimira Vasilieva i Mihail Rjabka, osnivač i glavni instruktor Sistema Belgija - održaće seminar u Beogradu u aprilu 2012
> Pariz Vladimir Vasiliev, 12. i 13. maj 2012 (10h)
Zainteresovani se mogu priključiti trening grupi koja planira da ide.
Letnji kamp, 30 maj - 3 jun 2011. (35+h)
Sistema letnji kamp
Letnji Sistema trening kamp cemo održati krajem maja 2012. Čeka vas pet dana konstantnog treninga u prirodi, tokom kojih ce učesnici proći sve glavne aspekte Ruskog Sistema i mnogo stvari koje je se ne rade na redovnim treninzima u sali.
Mini seminar, 7 Juli 2012. (5h)
Mini seminar "Hvatovi i obaranja, oslobadanje od zahvata i kontre"
Celodnevni mini seminar na kom cemo obraditi principe "stojećeg rvanja". Ulazak i spasavanje iz klinča, hvatovi, obaranja i bacanja i odbrana od istih. Upotreba "mikro rada" - bolne i vitalne tačke, kratki udarci, dinamično rasturanje zglobova.
Mini seminar, 22 Septembar 2012. (5h)
Mini seminar "Sistema vežbe i Zdravstveni Trening"
Snaga, fleksibilnost, ratnički duh! Telo slobodno u kretanju i psiha neopterećena strahom, to jest mentalna stabilnost, su preduslovi za svaku borilačku nadgradnju. Zato je Sistema Zdravstveni Trening dobar za vežbače kako Ruske Borilacke Veštine tako i ostalih.
*) Seminar, 20. i 21. Oktobar 2012. (10h)
Borba na zemlji (parter) po principima Ruskog Sistema, Andrej Vajcl
U oktobru 2012 instruktor Andreas Vajcel koga su obučavali Mihail Rjabko, Vladimir Vasiljev, Valentin Talanov i Sergej Borščov održaće seminar sa temom "Borenje na zemlji (parter)". Pored toga što je dugogodišnji senior instruktor Sisteme, Andrej je 7 godina vodio Lokomotiva Sambo klub, a sin mu je danas prvak Nemačke i u džiudžici.
Mini seminar, 15 Decembar 2012. (5h)
Mini seminar "Improvizovano oružje, odeca u odbrani i ulicna taktika"
Celodnevni mini seminar o radu sa priručnim sredstvima, improvizaciji oružja, korišćenjem odeće u odbrani i napadu, problemima realne situacije to jest strategija i taktika ulične borbe.
Redovni treninzi
2x nedeljno po 1.5h
1x nedeljno 2h (napredna grupa i nadoknade propuštenog)
Zdravstveni treninzi
2x nedeljno po 1.5h
Dopuna: 03 Dec 2011 8:52
Шта је то Система?
Макс је инструктор Системе и бивши Спецназ оперативац.