offline
- djordje92sm
- Zaslužni građanin
- Pridružio: 11 Feb 2014
- Poruke: 672
- Gde živiš: U zemlji čuda-Srbiji i u svom svetu
|
Marina Tadić :Za i protiv uvođenja verske sl.u Vojsci.napisano 2014.Centar za istraživanja javnih politika + MOJ DODATAK TEMI!!! Ispod samo deo a ovo ostalo prepisano,mada sam stavio i sovj komentar!!!!
:::::: Pravni okvir predviđa da versku službu uVojsci Srbije obavljaju sveštenici tradicionalnihcrkava i verskih zajednica. Prema Zakonu ocrkvama i verskim zajednicama iz 2006. godine,tradicionalne crkve i verske zajednice su one kojeu Srbiji imaju „viševekovni istorijski kontinuitet” ipravni subjektivitet.
Crkve koje ispunjavaju oveuslove su Srpska pravoslavna crkva, Rimo-katolička crkva, Slovačka evangelička crkva,islam.v.z.Srbije ,Jevrejska zajednica...
Izjava Dragana Šutanovca povodom potpisivanja sporazuma između Ministarstva odbrane i verskih zajednica: „Teško je zamisliti modernizaciju bez poštovanja tradicije, baš kao što je teško poštovati tradiciju ukoliko se društvo nemodernizuje. Današnji čin vraća tradiciju srpske vojske na moderan i savremen način koji, pre svega, poštuje potrebepripadnika Vojske Srbije koji se nalaze na najtežim zadacima i kojima je vere najviše i potrebno.”
Nebojša Grabež, „Verska služba u Vojsci Srbije vodi daljoj klerikalizaciji”, Radio Slobodna Evropa, 22.1.2011
Zakon o Vojsci Srbije, Službeni glasnik RS, br. 116/07, 88/09, članovi 11, 13, 14, 25.
5
Sporazumi o vršenju verske službe u Vojsci Srbije dostupni su na sajtu Ministarstva odbrane: Internet,http://www.mod.gov.rs/sadrzaj.php?id_sadrzaja=4348, pristupljeno 22.1.2014.
Evo šta je na ovu temu rekao nekadašnji dekan Protestantskog teološkog fakulteta u Novom Sadu Aleksandar Birviš, kadase, tokom 2001. godine, pojavila ideja o uspostavljanju verske službe u Vojsci Jugoslavije: „Važno je da niko nikome ne smetau ispunjenju verskih potreba ako to nikoga ne ugrožava. Ako vojnik ima verskih potreba, a svakako ih ima, postoje lokalnisveštenici. Za potrebe svih vernika može se povesti računa pri slanju regruta u vojsku o lokaciji bogomolja raznih konfesija ina taj način bi se ostvarila ravnopravnost svih.” Zoran Majdin, „Vojska i religija: Sveštenici u uniformi”, Vreme, br. 542, 24, maj2001, Internet, http://www.vreme.com/cms/view.php?id=212727&print=yes, 28.1.2014.
8
Zakon o crkvama i verskim zajednicama, Službeni glasnik RS, br. 36/06, član 10.
Uredbom o vršenju verske službe u Vojsci Srbije (čl. 27), kao i sporazumima sa tradicionalnim crkvama i zajednicama (čl. 22)predviđeno je da vojni sveštenici bogoslužbene aktivnosti mogu obavljati i izvan za to predviđenog prostora, ali uz odobrenjestraešine i saglasnost vojnog episkopa. „Ukoliko neko od vojnika ili starešina želi da se ispovedi, a zbog obaveza ne možeda napusti radno mesto, sveštenikov zadatak je, vojnički rečeno, da izađe ‘na teren’.”G. Ćirović, „Vojska Srbije dobila verskuslužbu”, Večernje novosti, 13.10.2013, Internet, http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/akt.....ku-sluzbu, pristupljeno 21.1.2014.
10
Sporazumi o vršenju verske službe u Vojsci Srbije, članovi 22 i 23.
11
Sporazumi o vršenju verske službe predviđaju u članu 21 primenu načela pozitivne diskriminacije ukoliko se brojpripadnika neke crkve ili verske zajednice smanji ispod broja koji je neophodan za organizovanje vršenja verske službe.
Uporedo sa smanjenjem radnih mesta u realnom sektoru, raste broj mladića i devojaka koji se svake godine prijavljuju,kako za Vojnu akademiju, tako i na konkurs za pofesionalne vojnike. Na osnovu broja prijavljenih na prvi konkurs, možese zaključiti da i sveštenici zaposlenje u sistemu odbrane vide kao vrlo poželjno, iako je drugim propisima njihov socijalnipoložaj već znatno popravljen budući da od 2012. godine država uplaćuje doprinose za penzije na nivou minimalca zasva sveštena lica svih verskih zajednica, među kojima je najviše iz Srpske pravoslavne crkve.
Pažnju i negodovanje jednog dela islamske verske zajednice (Islamske zajednice u Srbiji) izazvalo je postavljenje bratabeogradskog muftije Jusufspahića na, za sada, jedino mesto vojnog imama, pa je tako razdor ove verske zajednice uSrbiji i u ovom slučaju našao svoje mesto. M.R.P, „I muftijin brat kandidat za vojnog sveštenika”,
Reformatska hrišćanska crkva i Evangeličkahrišćanska crkva, a od verskih zajednica –Islamska i Jevrejska verska zajednica. Pre prijema u službu, sveštenici moraju daprođu psihološke, fizičke i bezbednosne provere,kao i jednomesečnu obuku za oficire verskeslužbe na Vojnoj akademiji, a takođe moraju imatiblagoslov i preporuke verskih velikodostojnika.Osim bogosluženja i ostalih tipičnih verskihaktivnosti, vojni sveštenici organizuju predavanja oduhovno-moralnim temama i poklonička putovanja.U njihove obaveze spada i savetovanje koman-danata u verskim pitanjima, učestvovanje upripremama vojnika za izvršenje složenih zadataka,rad na sprečavanju negativnih pojava poputsamoubistva i saradnja sa vojnim psiholozima. Odsveštenika se očekuje i „izlazak na teren” ukolikookolnosti to zahtevaju.
Predviđeno je da mogu daučestvuju u multinacionalnim operacijama i aktiv-nostima međunarodne vojne saradnje, a „duhovnunadležnost” imaju samo nad jedinicom kojojpripadaju.
ZA ovu opciiju kako neki tvrde, uglavnom vecina, odjednom se setila BOga itd. Kazu dalje da su za ovo , zato što 1.se poštuje tradicija, bilo je nekad, te u vreme MIloša Obrenovića, te u K SHS i tito je eto to ukinuo itd.2razlog jeste pozivanje na to da ih ima ,kapelana mislim ,sveštenika u vojskama širom sveta, i i3.razlog je razlog moralne i duhovne obnove vojnika i podrške njima u borbi i van borbe u životu itd...
U partizanskoj vojsci je postojala ,referenstska služba za verska pitanja ili već kako se zvala, nebitno je.
Posle se ukida sve i zabranjuje se ispoljavanje vere ,posle dr.sv.rata.
U Makedoniji odnosno BJRM i bugarskoj i Crnoj Gori nema vojnih sveštnika!!1 I verovatno još negde.
Pojedini stručnjaci tvrde da je uvođenje verskeslužbe u Vojsku Srbije deo procesa forsiraneklerikalizacije
kojim se crkva uvodi u sve sfere javnog života,
atekovine sekularne državenarušavaju mešanjem sveštenih lica u radzvaničnih tela.
Verska prava pripadnika Vojske Srbije već sugarantovana Pravilom službe koje im omogućavanošenje manjih verskih simbola ispod uniforme idaje pravo na poseban režim ishrane, a zaduhovnu potporu na raspolaganju su im obučenipsiholozi.
U Vojsci Srbije postoje mentalno-higijenski timovi,i to: primarni, stacionirani u jedinicama, kojineposredno stiču uvid u psihičko stanje pripadnikaodbrambenih snaga, sekundarni koji rade pri vojno-zdravstvenim ustanovama, i tercijarni tim naOdeljenju za mentalno zdravlje i vojnu psihologijuVojno-medicinske akademije. Ovi timovi formiranisu najviše zbog prevencije samoubistava, što je i jedan odpredviđenih „domena” rada vojnihsveštenika. O učinku i efikasnosti ovih mera svakako je nezahvalno govoriti i procenjivati njihov uspeh, aliipak treba reći da je, zahvaljujući ovim i sličnimmerama, stopa suicida u Vojsci Srbije niža nego uopštoj populaciji.
Osim toga, tokom 2013. godineu Ministarstvu i Vojsci postavljene su i osobe odpoverenja koje treba da pruže „primarnu kolegijalnupomoć”, da daju savete i preduzimaju mere zarešavanje situacija koje se mogu okarakterisati kaodiskriminacija.
Ukoliko ovaj mehanizam zaživi napravi način, može predstavljati značajnu pomoć uzaštiti ljudskih prava pripadnika sistema, kao i važanizvor moralne podrške...
|