offline
- NoOneEver Dreams

- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 16 Apr 2008
- Poruke: 8
- Gde živiš: Ank-Morpork
|
7umb4 ::Ne vidim zašto bi bilo neustavno. Kad nije neustavno u US i ostalim državama sa sekularnim uređenjem (ustavom) što se sad poteže priča o ovome kod nas?
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]Prvo, da ponovim šta sam napisao:Citat:Isključivo na osnovu toga da su mnogi sproveli neku meru ne može se tvrditi da je ta mera dobra.Hajd' da zamislimo da je 5 najmodernijih vojski na svetu rešilo da ukine svoje artiljerijske jedinice. Da li to znači da automatski i VS treba da ukine svoje artiljerijske jedinice? Naravno da ne, nego prvo treba razmotriti razloge i okolnosti zbog kojih je ovih 5 vojski sveta ukinulo te jedinice. Mislim, mora postojati neka argumentacija, nije im prosto dunulo da urade tako.
Zato ja tebe pitam, kako uvođenje verske službe "nije neustavno u US i ostalim državama sa sekularnim uređenjem (ustavom)" ? Kakva argumentacija postoji za to? Ne tvrdim da ne postoji, ali mi navedi argumente, da bismo bolje raspravljali.
Evo jedne stvari sa linka koji si dao, o kapelanima u SAD:Citat:The constitutionality of the U.S. chaplaincy has been the subject of legal challenges and scholarly dispute. One appellate case, Katcoff v. Marsh (1985) upheld the system as a permissible attempt to support service members in the "free exercise" of their religious beliefs, though others have described the details of the chaplaincy system as violations of the legal principles that the federal government maintain neutrality and avoid becoming entangled in religious affairs.Boldovan tekst govori o tome da Amerikanci ne prihvataju baš "glatko" versku službu u vojsci, u smislu "ako su i oni sekularna država, a bez problema su rešili tu stvar, što se o tome kod nas sad poteže priča?". Treba da se diskutuje, i u SAD, i u Srbiji.
Drugo, ne postoje dva identična ustava na svetu, pa u svetlu toga treba obratiti pažnju na mogućnost da se pojedine ustavne odredbe (koje regulišu istu oblast) u različitim državama različito tumače.7umb4 ::A i izmišljaš da je neustavno. Nit si ustavni sudija niti je uvođenje verske službe u vojsku suprotno sekularnoj državi. Zar činjenica da neko nije ustavni sudija treba tog nekog da spreči da ima svoj stav o kršenju Ustava? Naravno da ne. Mislim, Ustavni sud svakako ima svoja ovlašćenja i oblast nadležnosti, ali mislim da je neophodno da građani kakav-takav stav o makar nekim odredbama Ustava, jer je Ustav temelj na kome počiva pravni poredak države. Treba formirati individualni stav o Ustavu ili pojedinim odredbama npr. o tome da li je neka ustavna odredba dobra ili loša, da bi se eventualno menjala. Kada dođe do toga da se predloži promena Ustava, ko će da se pita? Građani, a ne sudije Ustavnog suda.7umb4 ::Sekularna država znači da je ta država neutralna do religije i da ne može jedna religija biti državna. Tačno je, u Srbiji formalo nema državne religije (kao što je to slučaj npr. u Danskoj), ali u VS imaš oficire-sveštenike koji obavljaju svešteničke dužnosti i za to primaju platu i uplaćuju im se doprinosi i sve ostalo od državnih para. Zar se u tome ogleda neutralnost države od religije? Vojska je javna ustanova u kojoj rade državni službenici. Sveštenici nisu i ne mogu da budu državni službenici. Oni pripadaju drugoj sferi, institucijama religijskog karaktera. Kako vojska može da bude neutralna od religije (sekularna), ako finansira verske delatnosti?7umb4 ::Stvarno mi nije jasan taj autošovinizam gde je nešto što je sasvim normalno u ostalim i to demokratskim i naprednijim državama od Srbije, u Srbiji pa sad problem i neustavno. Na svaki pomen crkve nađu se negatori. Nisam vernik, poštujem samo neke tradicije zbog familije koja poštuje ali mi stvarno smeta što se uvek neko nađe pa negira. Jer iskustva mi govore da mu nije problem crkva kao takva nego mu je problem Srbija, Srbi i pravoslavlje.Meni recimo smeta da, kada ispoljim stav kojim se zalažem za odvojenost države i crkve, budem proglašen za autošovinistu. Spominješ autošovinizam, a pojma nemaš da li sam Srbin. Možda sam npr. etnički Japanac. Sa druge strane, možda mi i smeta pravoslavlje. Možda i negiram crkvu. Zar se to ne sme? To je legitiman stav. Mislim da ti treba još iskustva da ne bi nekoga ovako olako proglasio za autišovinistu.
No, to opet nema veze sa diskusijom o tome da li je uvođenje verske službe u VS ok ili ne. Ja se deklarisah kao građanin Srbije i sekularista, pa u tom svojstvu i pokušavam da diskutujem.7umb4 ::A malo mi i sumnjivo to da si registrovan od 2008 godine, imaš 2 (ili 6??) poruke na forumu i to samo na ovoj temi. O čemu se radi? Nije da sam dužan da ti se pravdam i nije da to ima veze sa ovom diskusijom, al' nek ti bude. Od 2008. godine sam aktivan na "glavnom" delu MyCity foruma, što se da videti po broju poruka ovde. Broj poruka na vojnom delu se posebno broji u odnosu na "glavni" deo MCa. Na ovaj deo foruma sam došao zbog ove teme.
------------------------------------------------
Svestan sam ja činjenice da neki pripadnici vojske imaju verske potrebe, nije sporno. Svestan sam i činjenice da je sloboda veroispovesti zagarantovana Ustavom, to ne negiram. Ali mislim da postojeće rešenje nije dobro, jer krši ustavnu odredbu o sekularnosti. Inače, kao građani, imamo trajni interes da nas vojska što bolje štiti, pa ako praktikovanje religije doprinosti performansama, motivaciji itd. - tim boje. Ali, ne na uštrb onoga što garantuju ustavne odredbe.
Već sam pisao o tome kako mislim da stanje pre uvođenja verske službe nije suštinski smetalo slobodi veroispovesti. Pripadnike vojske pre svega (ali ne i jedino) doživljavam kao državne službenike. Oni nisu samo to, nego su i privatne ličnosti, a neki od njih su i vernici. I nemam ništa protiv da u neko svoje privatno vreme u nekom odgovarajućem prostoru zadovoljava svoje verske potrebe i da to treba obezbediti. Međutim, dok su na dužnosti, oni su državni službenici na radnom mestu. Imajući ovo u vidu, prokomentarisao bih dve problematične komponente verske službe u vojsci - finansiranje i dostupnost.
Što se finansiranja tiče, bio sam jasan - država ne bi smela da finansira versku službu. Preciznije, država ne bi smela da zapošljava sveštenike; sveštenike bi trebalo da finansiraju verske zajednice (zacelo im ne manjka finansijskog kapaciteta) i oni ne treba da budu vojni službenici. Međutim, pošto država Ustavom garantuje slobodu verosipovesti, država treba da usmeri deo svojih resursa da obezbedi okvir za ispunjavanje verskih potreba. Recimo, da se u okviru kasarne ili drugog vojnog objekta obezbedi prostor u kome će se održavati susreti vojnih službenika sa sveštenicima, da u mirnodopskim uslovima bude fleksibilnija prema sveštenicima što se tiče pristupa vojnim objektima u odnosu na ostale civile itd. To mi je u redu, ali zapošljavanje i davanje plate sveštenicima - nikako.
Što se dostupnosti tiče, tu svoju ulogu moraju da odigraju verske zajednice. Ako u blizini mesta na kome su stacionirani vojnici, npr. kasarne nema manastira ili crkve ili drugog odgovarajućeg verskog objekta, ne treba država na tacni da pruži rešenje time što će u svakom trenutku da u kasarni ima prisutnog oficira-sveštenika. Neka verske zajednice plate sveštenicima put i smeštaj, pa neka je to neki skromniji privatan smeštaj i/ili duži put kolima ili vozom. Na taj način verske zajednice treba da pokažu brigu o svojim pripadnicima.
|