Energija i energenti kao strateško oruđe odvraćanja

138

Energija i energenti kao strateško oruđe odvraćanja

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2006
  • Poruke: 11154
  • Gde živiš: Banja Luka

@...

Rusi primenjuju proverenu vojnu strategiju i u naftnom ratu sa Zapadom.
ZAnimljivo vidjenje zapadnih analiticara.
Citat:„U gospodarskom ratu koji je NATO nametnuo Rusiji u Moskvi su reagirali kao što bi reagirali u konvencionalnom ratu. Rusi su dozvolili su da budu metom jednostranih sankcija samo kako bi protivnika lakše namamili na teren kojeg su oni odabrali. Istovremeno, potpisujući ugovore s Kinom su se zaštitili za budućnost, a sporazum s Tursko je unio neravnotežu u NATO. Kao što su jednom učinili protiv Francuske ili Njemačke, njihov početni poraz može biti jamstvo njihove konačne pobjede.

http://voxbblog.blogspot.com/2014/12/ucinkovitost-ruske-strategije-spaljene.html

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13919

Gasovod JT - ima onih koji su predahnuli
http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2014&mm=12&dd=15&nav_id=936425

offline
  • Pridružio: 03 Jul 2014
  • Poruke: 1052

Evo sta su po meni buduci potezi USA i Saudijske Arabije kao dva saucesnika i poslovna partnera u ovom poduhvatu ...
Nastavice politiku niske cene nafte do Marta

U Martu ce Ameri da pokrenu Ukrajince na opsti rat na Istoku a prethodno ce i naoruzati preko zime

Sa namerom da uvuku vec ekonomski destabilisanu Rusiju u dugotrajni ratni i ekonomski iscrpljujuci sukob sa ciljem da na vlast u Rusiji dovedu svoje poslusne ljude...

Sa druge strane moraju da nagrade Saudijsku Arabiju sa naftovodom i gasovodom do Evrope koji ce voditi od Arabije i tako Saudijce,Emiracane i Katarce obezbediti sa sigurnim prihodima na duze staze i zbog toga su Saudijci i krenuli u ovaj poduhvat...
Evropi energija treba pa nemaju nista protiv a i ko ih sta pita...

Zato ocekujem napad na Asada vec od proleca i od strane same Amerike sa saveznicima
Kad se izgradi gasovod koji menja JT,svi ce od velikih igraca biti zadovoljni i USA i SA i EU

USa jer je sprecila srastanje Rusije i EU i opasnost od novog konkurenta
SA jer ce se obezbediti na duze staze sa novcem
EU jer ce se obezbediti na duze staze sa energijom

Nadam se da samo lupetam ko maxim po .......

offline
  • Sim.a 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Avg 2009
  • Poruke: 3029
  • Gde živiš: Zemlja čuda

Kojim putem bi išao taj naftovod i gasovod od Saudijske Arabije do Evrope?

offline
  • Pridružio: 02 Feb 2010
  • Poruke: 3634

Sim.a ::Kojim putem bi išao taj naftovod i gasovod od Saudijske Arabije do Evrope?

Преко Сирије...

offline
  • Pridružio: 05 Nov 2012
  • Poruke: 622

kako kad se saudijska arabija ne granici sa sirijom,a tamo nece biti mira jos 20 godina,zar mislite da bi eu pristala na gasovod koji prolazi kroz takvo podrucje,gde grupa od 100 lokalaca moze dovesti do prekida snabdevanja

offline
  • Pridružio: 02 Feb 2010
  • Poruke: 3634

monomah ::kako kad se saudijska arabija ne granici sa sirijom,a tamo nece biti mira jos 20 godina,zar mislite da bi eu pristala na gasovod koji prolazi kroz takvo podrucje,gde grupa od 100 lokalaca moze dovesti do prekida snabdevanja
Па зато и хоће да сруше Асада...треба да иду заједно нафта и гас из Арабије и Катара до Медитерана преко Сирије,бар је такав план...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Занимљив текст о Јужном Току

Гутање Јужног тока
Србији је намењено да привређује само онолико колико је неопходно да отплаћује дугове и камате. То је сва европска перспектива српских евросапиенса, па и она гасна

Након човека који је пристао да га пред камерама прогута анаконда, више не постоји немогућа вест. Вест да је човек ујео пса бајата је још од рушења Берлинског зида. Чека се неко кадар да прогута нешто много веће. На пример, цео гасовод.

Политички предложак предоченог феномена су све бројнији, спиновани напади против енергетског споразума са Русијом у целини, који јавност Србије напросто терају на сличан „подвиг“ гутања редиговане стварности. Читали смо, тако, протеклих дана да је непостојећи Јужни ток био средство притиска на земље кроз које никада није прошао.

Рудна рента као мерило глупости

Подсетили смо се да је Нафтна индустрија Србије (НИС) продата у бесцење, заједно са повластицама за плаћање рудне ренте. О томе су, иако знају пуну истину, као пред камерама следећег серијала „Инсајдер“, говорили највиши државни званичници, извлачећи за себе дневнополитичке плусиће у дисциплинској свесци европских интеграција.

Ако је то све тако, зашто је Влада Србије 23. маја прошле године доносила одлуку да рудна рента за НИС остане три одсто до 2023. године? Откуд сада та накнадна памет, па су се сви сетили како енергетски споразум са Русијом не ваља?

Процене енергетских експерата говоре супротно. Србија би по њима претрпела велику штету, ако би рудна рента за НИС била повећана. Да се то, рецимо, догодило пре две године, према подацима које је изнела Јелица Путниковић, наплата би била повећана за 6,3 милијарде динара, али би биле смањене инвестиције које су тада износиле чак 94 милијарде динара, а Србија би морала да плаћа огромне надокнаде „Гаспрому“ за неповучене, а уговорене количине гаса.

Када је половина НИС-а продавана, српски експерти су сматали да су домаћа лежишта нафте исцрпљена. Применом нових технологија, НИС је, према подацима директора те компаније Кирила Кравченка изнетим у НИН-у пре годину дана, удео домаће нафте у укупним количинама прерађене нафте подигао за тридесет одсто.

Срби радо заборављају

Због тога су оптужбе за повећање експлоатације домаће нафте, након улагања компаније у нове технологије, бедан тријумф накнадне памети и интереса Европске уније у Србији. Српска јавност лења је да се сећа. Увек ће у њој бити довољно оних који ће да забораве каква је празна канта био НИС пре десет година. Биће и оних који ће тврдити да Руси нису уложили довољно новца или да су чак уназадили компанију.

Ту су и они који сматрају да Русија Србији треба да поклони све до Владивостока. Највише је, међутим, оних који свесно или несвесно прећуткују чињеницу да је Србија продала само већински део НИС-а, а не целу компанију, те да то данас више није она иста компанија која изједа државу и себе, већ попуњава скоро 15 одсто српског буџета.

У енергетском споразуму Србије са Русијом број српских бенефита несразмерно надилази техничко питање повећања рудне ренте. Нико у Србији не помиње да идентичне уговоре о замрзавању рудне ренте имају ОМВ у Румунији и МОЛ у Мађарској.

Европска црна рупа и хоризонт догађаја

Али, од евросаписенса, тог европског получовека, управо се очекује да не мисли, него да верује наопачке. У српском случају он не само што треба да гута манипулације и вешто каналисане полуистине, чему је одавно свикао, већ сада треба и мозгом, логици уз ветар, да их свари, те свешћу апсорбује, без права на политичку пробаву.

Притом је временски формат истине која му се полаже подешен врло селективно. Ако треба да причамо о Косову и Метохији, ту је 1998. година која је полазна. Никако 1913, 1921, 1941, 1968. или 1981. година. Ако треба да полемишемо о ратовима у РС, односно БиХ или бившој РСК, односно Хрватској, дозвољена је 1992, евентуално 1991. година. Све што се дешавало до тада брише се из меморија индустрије свести, јер ремети пожељну слику.

Поготово нико неће чак ни поменути да је Јужни ток пројекат старији од Трећег енергетског пакета Европске уније и да у најмању руку није поштено да се накнадним прописом Европске уније измењују првобитни уговори. Подсетимо, Јужни ток је основан 2007. године, а Трећи енергетски пакет ЕУ, који налаже раздвајање оператера транспортног система од снабдевача усвојен је августа 2009, а ступио на снагу 3. марта 2011. године.

У децембру исте те године украјински "Нефтегас" на сва звона је критиковао Европску унију што не реагује на изградњу подземног складишта гаса у Банатском двору. Нико се данас у Србији тога више не сећа.

У Београду није кључно питање хоће ли власт у Кијеву на овај начин да оспорава интересе Србије, изазива кризе, не плаћа гас или се бави енергетском хајдучијом, угрожавајући целу Европу. У Београду је сада кључно да се Србија сама пред собом обуче у Саудијску Арабију из које се, уз ниску рудну ренту, исисава нафта.

Европска унија, чији интереси стоје иза напада на енергетски споразум са Русијом, функционише као црна рупа стварности, са тачно дефинисаним хоризонтом догађаја. Када ових дана треба да причамо о Украјини, гасу или Јужном току, у аргументацију запада не улазе чињенице настале пре почетка сукоба на истоку те земље или ступања на снагу Трећег енергетског пакета.

Отплата као судбина

Када из Брисела, односно Вашингтона, Србију хушкају против Русије, користећи нечасно Јужни ток истргнут из контекста чињеница и прилагођен хоризонту догађаја поменуте црне рупе, то не раде да би се Београду сутра реванширали као партнеру и намирили му штету.

Србији је намењено да привређује само онолико колико је неопходно да отплаћује дугове и камате. То је сва европска перспектива српских евросапиенса, па и она гасна. Нема потребе да Србија убира приходе од Јужног тока, повећава производњу нафте, гради електране и отвара радна места, а и зашто би, када то у Европи има ко да ради уместо ње.

Кратка предисторија Јужног тока

Предисторија енергетског споразума и Јужног тока, који се данас провлачи кроз српско блато дневне политике, стара је безмало четири деценије. Данас се у Србији такође нико не сећа да је 1975. године између СССР-а, Немачке, Аустрије, Француске и Ирана био потписан тројни уговор о изградњи гасовода ИГАТ-2. Распоред земаља потписница на геопилитичкој карти и данас је актуелан и занимљив.

Дистрибуција гаса поменутим гасоводом требало је да почне до 1981, али се то није догодило због исламске револуције у Ирану 1979. године. Од тада се на задатој линији играју најсложеније геополитичке игре. Врцају идеје и обећања, секу се врпце, чине подмукле подвале, вуку најфантастичнији потези, све уз праске запушача шампањца, грмљавину оружја и тактове Вердијевих опера, од којих нас је „Набуко“ једно време подсећао на најмоћнијег владара Нововавилонског царства.

Србија се само у једном тренутку нашла на правцу те глобалне драме и већ се по потреби приказује час као травестија балканске Саудијске Арабије, час као заточник Јужног тока, час као европска свадбена торта запакована у Трећи енергетски пакет.

Њој је важно да се корача ка Европској унији, па макар и у месту. Шта је ту стварност, а шта политичка пројекција мање је битно. У Европи ионако има ко да мисли уместо Срба. Од њих се само очекује да прогутају цео Јужни ток и после пусте да прогутају њих. Врло једноставно.
опширније: http://serbian.ruvr.ru/2014_12_17/Gutanje-Juzhnog-toka-8253/

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25776

http://voxbblog.blogspot.it/2014/11/putinova-zlatna-klopka-ruski-sah-mat-na.html
Putinova zlatna klopka – Ruski šah-mat na geopolitičkoj šahovnici. Igra je gotova!
Malo isečaka iz teksta po mom izboru
"Prava Putinova politika nije javna, što rijetki razumiju. Dakle, Putinova politika se uglavnom ne fokusira na učinak, nego na učinkovitost. Vrlo malo ljudi razumije ono što Putin danas misli. I gotovo nitko ne razumije ono što će učiniti u budućnosti. Bez obzira koliko to čudno zvučalo, ali sada Putin prodaje rusku naftu i plin samo za zlato. Međutim, on to ne viče s krovova. Naravno, još uvijek prihvaća dolar kao sredstvo plaćanja, ali odmah mijenja sve dolare od prodaje nafte i plina opet za zlato! Da bi to razumjeli, dovoljno je promatrati dinamiku rasta zlatnih rezervi Rusije i usporediti ih s deviznim prihodima Ruske Federacije od prodaje nafte i plina u istom razdoblju. Osim toga, u trećem kvartalu ove godine je Rusija kupila najveću količinu zlata ikada, te dosegla rekordne razine.
U trećem kvartalu ove godine, Rusija je uvećala rezerve za nevjerojatnu količinu od 55 tona zlata. Više od svih središnjih banaka u svijetu zajedno (prema službenim podacima)! Ukupno su središnje banke svih zemalja svijeta kupile 93 tone plemenitih metala u trećem tromjesečju 2014.. Od tih 93 tona zlata, impresivna količina od 55 tona pripada Rusiji. Ne tako davno, britanski su znanstvenici došli do istog zaključka, ali i US Geological Survey prije nekoliko godina koji je upozoravao „kako Europa ne može preživjeti bez ruskih energenata“. Prevedeno s engleskog na bilo koji drugi jezik, to znači: "Svijet neće preživjeti ako nestane ruske nafte i plina.“

Dakle, zapadni svijet, koji se temelji na hegemoniji petrodolara, u katastrofalnom je stanju i ne može preživjeti bez nafte i plina iz Rusije. Međutim, Rusija je spremna za prodaju nafte i plina Zapadu samo u zamjenu za zlato! Prekretnica Putinove igre je mehanizam prodaje ruskih energenata Zapadu samo sa zlato, neovisno o činjenici da li Zapad pristaje platiti ili ne rusku naftu i plin sa svojim jeftinim zlatom na svjetskom tržištu. Zašto Rusija, uz stalan protok dolara od prodaje nafte i plina, pod svaku cijenu taj novac želi pretvoriti u zlato po sadašnjim cijenama, pritisnuta sa svih strana od strane Zapada?

Cijenu zlata su FED i EFS studiozno nekoliko puta umjetno spuštali prema kupovnoj moći dolara i umjetno napuhavali manipulacijama na tržištu. Zanimljiva činjenica je da snižavanje cijene zlata vodi posebni odjel američke administracije, Fond za stabilizaciju tečaja (ESF), čija je uloga stabilizirati dolar u Sjedinjenim Državama.

U financijskom svijetu je općeprihvaćena činjenica da je zlato u stvari anti-dolar:

1. Godine 1971. američki predsjednik Richard Nixon zatvra "zlatni prozor" i obustavlja slobodnu trgovinu između dolara i zlata, što je u Americi bilo zajamčeno odredbom iz 1944. u Bretton Woodsu.

2. Godine 2014. ruski predsjednik Vladimir Putin ponovno otvara „zlatni prozor ", ne pitajući dopuštenje iz Washingtona.

U ovom trenutku Zapad troši veći dio svojih napora i sredstava da snizi cijene zlata i nafte. Dakle, s jedne strane narušava ekonomsku stvarnost koja postoji samo kako bi koristila američkom dolaru, a s druge strane želi uništiti ekonomiju Rusije, koja odbija igrati ulogu poslušnog vazala Zapada.

Resursi poput zlata i nafte proporcionalno su oslabili i pretjerano podcijenjeni u odnosu na američki dolar. Zbog velikog pritiska, Putin sada prodaje ruske energetske resurse u zamjenu za umjetno napuhane dolare, da bi onda s tim istim dolarima kupovao zlato umjetno podcijenjeno u odnosu na američki dolar od strane Washingtona i njegovih saveznika.

Tu je još jedan zanimljiv element u Putinovoj igri. Ruski uran. Jedna od šest elektrana u Americi ovisi o ruskom uranu. Rusija prodaje Americi uran za dolare. Dakle, Zapad, općenito, za naftu, plin i uran Rusiju opskrblje jakim dolarom, čija je kupovna moć umjetno napuhana sniženjem cijene nafte i zlata, opet u izvedbi onih koji žele uništiti rusku ekonomiju.

Ovdje bi čak i laiku bilo jasno da je riječ o začaranom krugu u kojem Moskva dobiva umjetno ojačan dolar, kojim kupuje umjetno sniženo zlato.

Upravo to je ključ svih ovih transakcija, kojima Putin koristi ove dolare samo da bi fizički povukao zlato sa Zapada dobivenim američkim dolarima. To je uistinu genijalna ekonomska kombinacija, koji je Zapad stavio u situaciju da kao zmija agresivno grize vlastiti rep."

offline
  • Sim.a 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Avg 2009
  • Poruke: 3029
  • Gde živiš: Zemlja čuda

@stalker
Sa ili bez Asada pre će ga Saudijci napraviti na drugu strano po dnu do Skandinavije nego preko Sirije Smile

offline
  • S2M  Male
  • Legendarni građanin
  • No pasarán – Sie kommen nicht durch
  • Pridružio: 21 Nov 2009
  • Poruke: 6553


Cijena zlata u zadnjih šest mjeseci!

U principu,svakoj laži i prevari dođe kraj,tako se i petrodolaru bliži kraj i vraćanje u realne okvire.

TRAGOM VESTI
Ruše cenu nafte da ugroze Iran i Rusiju
Teheran tvrdi da je strmoglavi pad cene barela „zavera protiv interesa muslimanskog sveta”Tekst za link

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 861 korisnika na forumu :: 3 registrovanih, 2 sakrivenih i 856 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: avijacija, milenko crazy north, Milometer