offline
- boksi

- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Jun 2008
- Poruke: 7830
|
Vest je stara od pre 3 god ali me podseca kad sam bio kuvar u vojsci da smo splacine skupljali u neku burad i da su kasnije te splacine otkupljivali ljudi koji su hranili svinje,sad zamislite ostatke svinjetine i juneceg mesa jedu svinje.
Svinje tovili hranom za vojsku
Iz vojnih magacina stigle su tone konzervi i drugih namirnica sa isteklim rokom trajanja, dok je u isto vreme vojnički meni prilično „dijetalan“
NIŠ - Direktor Vojne ustanove „Morava“ u Nišu pukovnik Negovan Golubović, na osnovu prethodnog naređenja Uprave za opštu logistiku interni broj 960-30/05, potpisao je 16. avgusta prošle godine naređenje, kojim daje instrukcije upravi Vojne ekonomije u Medoševcu kod Niša kako da „postepenim doziranjem i paralelnim korišćenjem svih artikala“ svinjama da blizu 300 tona hrane sa isteklim rokom trajanja, koja je pristigla iz vojnih magacina. On u tom naređenju zahteva da ga o strogo namenskom korišćenju te hrane za ishranu svinja sa ekonomije usmeno izveštavaju „svakog jutra u osam sati“, a mesečno „u pismenoj formi“.
Ostaje nejasno zašto su oni koji brinu o racionalnom i blagovremenom utrošku rezervi hrane u vojnim jedinicama dozvolili da tako velikoj količini hrane „istekne rok trajanja“.
Đuveč, narezak, senf...
Istovremeno, nije nepoznato da je kvalitet ishrane pripadnika Vojske u vojnim menzama još uvek poprilično „dijetalan“, dok sada svinje moraju da jedu i ono što nije uobičajeno na njihovoj „trpezi“ na vojnim ekonomijama.
SVINJE KANIBALI
Svinje na vojnoj ekonomiji bi mogle postati „kanibali“ ako se hrane proizvodima od svinjskog mesa, pa bi mogle da se međusobno napadaju i grizu, tvrde poljoprivredni stručnjaci. Jer, poznate su teze da su i „lude krave“ na zapadnjačkim farmama obolevale posle hranjenja koncentratima životinjskog porekla.
Novinar Glasa je bio u prilici da vidi spisak hrane kojom će se svinje hraniti, merenom na tone, sa ukupno blizu 300 tona dopremljenih u objekat broj dva nove farme za tov svinja. Tu je, na primer, oko 45 hiljada konzervi jetrenih pašteta, 16 hiljada kilograma konzervi svinjskog paprikaša, tri hiljade konzervi mesnog nareska, zatim đuveča, gotovih jela (2.667 kilograma), pšeničnog brašna (1.400 kilograma), pirinča (400 kilograma), cvekle, surogata kafe (1.630 kilograma), konzervi graška (1.798 kilograma), 85 hiljada kilograma pasulja u zrnu, bombona, senfa, sirupa od maline, marmelade (1.996 kilograma), šećera (750 kilograma), griza (218 kilograma), senfa (1.323 kilograma) kakaoa, domaćeg čaja...
Kada smo pre dve sedmice pitali pukovnika Negovana Golubovića, direktora Vojne ustanove „Morava“, kojoj pripada i Vojna ekonomija u Medoševcu, otkud tolike količine „propale hrane“ koja im je dostavljena da bi bila podeljena svinjama, da li je neko odgovoran što je „propala“, i da li se u Vojsci tim povodom vodi bilo kakav postupak, uputio nas je da odgovore na ta pitanja potražimo od Uprave za odnose s javnošću Ministarstva odbrane, na čijem čelu je kapetan bojnog broda Petar Bošković. To smo i učinili zvaničnim zahtevom upućenim 17. decembra, a odgovor smo, posle brojnih urgencija, dobili tek juče (u sredu).
Ostalo još iz SCG
U prispelom saopštenju kaže se da su u pitanju „rezerve hrane“ koje je čuvala svojevremeno mnogobrojnija Vojska SCG, u količinama većim od uobičajenih, „a zbog potreba za održavanjem visokog nivoa borbene gotovosti ratnog sastava u periodu od 2003. do 2005. godine“. Navodi se i da je, pored svojih rezervi, Vojska SCG imala i obavezu da čuva i obnavlja prehrambene artikle Savezne direkcije za robne rezerve (sada Republičke direkcije), dok su istovremeno promenjeni i propisi o visini rezervi. Zalihe nisu mogle biti blagovremeno utrošene i zbog promena u državi, smanjenja mirnodopskog sastava Vojske, skraćenja vojnog roka, predaje obezbeđenja državne granice MUP-u, i povećanog interesovanja za civilno služenje vojnog roka.
U saopštenju Uprave stoji i to da je Ministarstvo odbrane krajem 2005. godine formiralo posebnu komisiju s ciljem da ispita sve okolnosti nastajanja ovolikih viškova hrane i na osnovu njenih izveštaja, „u slučajevima kada su utvrđeni propusti, preduzete su mere protiv odgovornih lica na svim nivoima komandovanja“. Međutim, ne navodi se precizno koje mere i protiv koga.
Plata u naturi
Dodaje se da je deo „viška namirnica“ u više navrata deljen stanovništvu na ugroženim područjima ili profesionalnim pripadnicima Vojske koji su službovali u Crnoj Gori, a kojima su kasnile plate. Ostatak hrane sa isteklim rokom trajanja preusmeren je vojnim ekonomijama koje se bave uzgojem stoke. Na kraju se kaže i da doskorašnji zakon o vojsci SCG „nije omogućavao potpuno raspolaganje vojnom imovinom u smislu poklona ili besplatne podele humanitarnim organizacijama i pripadnicima Vojske bez složene procedure“.
U međuvremenu smo s Vojne ekonomije dobili anonimna upozorenja zaposlenih da direktor, pukovnik Negovan Golubović vodi „žustru istragu“ kako bi ulovio „insajdere“ koji su novinarima dostavili ne samo spiskove hrane sa isteklim rokom trajanja, nego i dokumenta koja govore da se na ovoj ekonomiji ipak. U više telefonskih razgovora koje smo vodili s njim, predočavao nam je da je spreman da o svemu razgovara otvoreno, ali tek kada dobije „odobrenje iz Ministarstva“ („jer takav je red kod nas u Vojsci“).
Vojna ekonomija u Medoševcu, na površini od 36 hektara, ima objekte za tov svinja i junadi, plastenike, staklenike i sopstvenu klanicu u kojoj proizvodi i kobasice.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Dopuna: 29 Apr 2011 16:15
Reforma Vojske promenila i meni, na kojem je sada oko 230 jela, daleko boljeg kvaliteta. Vojnici jedu više mesa, ribu, povrće, voće, a čak su i slatkiši zdraviji
NA trpezama kasarni Vojske Srbije smenjuje se više od 200 jela. Među njima je 30 „kombinacija“ za doručak, 11 vrsta supa i čorbi, petnaestak salata i čak 80 glavnih jela. Ovakav „meni“ predviđen je planom ishrane koji je stupio na snagu prošle godine. Novi jelovnik „skrojen“ je prema potrebama profesionalne vojske.
U odnosu na stari, današnji vojnički jelovnik predviđa manje pasulja, mesnih i konzervisanih jela, ali i veću primenu ribe, roštilja, voća i zdrave hrane. Menze su dale „voljno“ pilećem parizeru, šunkarici i nizu jela koja su se pokazala kao nepopularna, a uvedeni su praška šunka, goveđa pečenica, pileća prsa, tunjevina, paštete od soje... U meniju su i „egzotična“ jela poput jagnjeće kapame, junećeg sotea „stroganov“ ili leskovačke mućkalice.
Plan ishrane zadovoljava potrebe pripadnika vojske koji obavljaju srednje težak fizički rad, a letačima, padobrancima i specijalcima sleduju dopune - objašnjava major Denis Pelva iz Uprave za opštu logistiku. - Važno je da odgovara i navikama mlađe generacije, ali i da zadovolji principe zdrave ishrane.
Vojnici su se oprostili od svoje omiljene poslastice iz marende, table „euro-bloka“, umesto koje dobijaju mlečnu čokoladu, „bonžitu“, slane krekere, medenjake i kikiriki.
POST U KASARNI
PLANOM ishrane koji se primenjuje u Vojsci Srbije prvi put je sistemski rešena ishrana prema religijskim običajima. Sredom i petkom, i tokom višenedeljnih postova na „meniju“ je i posna hrana - riba, pasulj, soja, povrće... Zahtevi muslimanskih vernika rešeni su tako što se jela bez svinjskog mesa spremaju na ulju.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|