Napisano: 19 Avg 2011 10:24
o čemu je točno bio tvoj seminarski rad? trenutno i ja pripremam nešto na temu lili marleen (antropološki) pa bih rado pročitala nešto više.
Dopuna: 19 Avg 2011 10:26
Sirius ::SailorCG ::Hvala za odlično pojašnjene Sirius. Ja Lili Malrlen volim da slušam na izvornom njemačkom jeziku...Imam podosta pjesama Marlen Dietrich i volim da je slušam.
Prava ljubavna pjesma koja jedina na naciste i Hitlerovu njemačku onog vremena baca malo ljudskog ozračja, kroz magicno zavodljivi glas Marlen Dietrich, ljepotice i dive onog vremena. Čista vojnička čežnja.
Molim. Za mene su , dok sam tragao za podacima o toj pesmi, mnoge stvari predstavljale iznenađenje. Prvi put tu pesmu u kakvom-takvom pozitivnom kontekstu spominje Vladimir Dedijer u ''Novim prilozima za biografiju JBT''. Imam taj tom, originalno izdanje iz januara 1945! Interesantno je pročitati šta je jedan jugoslovenski , prvobitno ''salonski'' komunista (i intelektualac i borac u rangu Koče Popovića) mislio i pisao 1945. godine o mnogim događajima, a još ga je čekala 1948. i sva ostala iskušenja...On se sa tom pesmom, zaprepašćen, susreo u Kairu, kao član naše vojne misije (predvodio ju je Vlatko Velebit), a slušao ju je na ulici kako je peva stroj engleskih vojnika! On, koji je iz okupiranog Beograda poneo sećanja na streljanja i vešanja talaca uz tu muziku, odmah je uložio protest, a Englezi su ga začuđeno gledali. Objasnili su mu da je to nastavak psihološkog rata s Nemcima. Englezi su imali običaj da se sprdaju sa nemačkim parolama, a Nemci su im uzvratili time što su kopirali Čerčilov znak viktorija. Oni su preuzimanje pesme smatrali lukavim potezom i nerviranjem Nemaca. Nama je ta pesma ostala u mračnom pamćenju jer je stvarno simbol nemačke zločinačke vladavine. Inače, pesmu jeste proslavila Marlena Ditrih koja ju je čak pedesetih godina otpevala pred britanskim kraljevskim parom. Manje je poznato ime Vere Lin (manje jer kod nas nije ta pesma bila, kako rekoh, omiljena, pa i danas se teško može čuti), pevačice koja je za američke okupacione snage u Zapadnoj Nemačkoj , preko stanice RIAS (čuvena stanica koja je ometala s lakoćom Radio Beogad) tu pesmu pevala praktično svaki dan. Postoji i strojeva verzija te pesme i gotovo je smešna, jer kad Nemci u stroju pevaju tu baladu, to zvuči kao cepanje drva. Da, setih se još jednog podatka: taj narečeni fon Retringen bio je, po svoj prilici, Romelov initimus, a to je opet jedna druga priča...U svakom slučaju, pesma ''LIli Marlen'' je pravi zemljotres u popularnoj muzici i izuzetak u svakom smislu te reči...
Evo i tog ''cepanja drva'' od ove pesme:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
nisam sigurana da mi je prva poruka prošla...
sirius, o čemu je točno bio tvoj seminarski rad?
|