Japanski "Marš ratnih brodova" (Gunkan march) - i dalje aktuelni marš japanske mornarice. Uključite captions za tekst na engleskom:
Ovo je verzija već ranije okačenog japanskog marša "Batotai" ali sa tekstom. Mislim da nijedan vojni marš koji sam čuo nije do te mere nahvalio NEPRIJATELJA kao ovaj:
Severnokorejski marš "Pogledajte Nas".
Pruski "Marš Jorkista" - posvećen trupama pruskog generala Jorka i njihovom otporu/prkosu Napoleonovoj Francuskoj
Poljski marš "Hej, strelci skupa!" posvećen Januarskom ustanku. Marš se pominje u kljizi "Pijanista" Vladislava Špilmana i javlja u filmu Romana Polanskog rađenom po knjizi - u sceni kada grupa radnika-robova poljskih Jevreja za novu godinu, mislim 1942-3 naleti na nekoliko pijanih esesovaca- sadista koji ih prebiju čisto jer je nova godina i narede da nastave svojim putem ali da pevaju - i ovi odgovore ovom poljskom patriotskom pesmom kao suptilnim prkosom - da su pijani esesovci znali o čemu je pesma sigurno bi ih kaznili, možda i pobili.
Ovo nije baš marš već šaljiva grčka pesma na račun italijanskih agresora i njihovih neuspeha u pohodu na Grčku u 2. svetskom radu, a pre nemačke intervencije (u suštini grčki ekvivalent naše pesme "Doš'o Švaba sve do Ralje"):
Vidim da je neko ranije okačio tzv "Luftwaffe March". Taj marš je komponovao britanski kompozitor Ron Gudvin za potrebe filma "Bitka za Britaniju" iz 1970ih, dakle mnogo posle rata. Iako se numera javlja u filmu kao tema Luftvafe, njen zvanični naziv je "Aces High March" (Marš Asova Iznad) iako je trebalo zaista da se zove "Marš Luftvafe" - ali je orkestar RAFa odbio da svira numeru pod tim imenom pa je promenjeno.
Inače ovo je glavna muzička tema iz filma, takođe delo Rona Gudvina:
Džon Filip Suza - "Marš američke poljske artiljerije". Vidi se sličnost sa maršem američkog marinskog kora koji je takođe Suzino delo [edit: pogrešio sam - melodija za marš američkih marinaca ("Halls of Montezuma" ili "Montezumine dvorane") je preuzeta iz jedne numere francuskog kompozitora Žaka Ofenbaha koji je poznat i po operi "Orfej u Podzemlju" iz koje je i čuvena numera "Kan-Kan"]:
Inače Suza bi bio američki ekvivalent našeg Stanislava Biničkog - iskomponovao je mnoge od klasičnih američkih marševa, npr. i ovaj vrlo poznat marš "Zvezde i pruge zauvek":
Američka "Bojna himna republike" spevana tokom Građanskog rata sa Severne strane. Inače melodija je popularna među raznim fudbalskim navijačima između ostalih i Mančester Junajtedovim.
Dopuna:
Još jedan japanski biser: "Snežni marš" (juki no šingun). Ovaj je pak biser po tome što mu se tekst od prilike svodi na "J.b'o ti ja ovaj vojnički život u ratu po ciči zimi, a ionako se ne vraćamo živi". Ironija je da je marš spevan posle prvog Kinesko-japanskog rata u kome su Japanci slavno pobedili:
|