Из Републике Српске је отишао 21-члани специјалистички тим Републичке управе цивилне заштите и тренутно се налази у граду Кахранманмараш гдје је био епицентар земљотреса.
Srbija upućuje još ljudstva u Tursku Citat:18 pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Sektora za vanredne situacije sa 9 vatrogasnih vozila, krenuće danas oko 18 časova put Turske, kao dodatne snage našim vatrogascima-spasiocima u borbi sa posledica razornog zemljotresa koji je zahvatio Tursku.
Vatrogasci-spasioci iz Bora, Valjeva, Užica i Niša sa 1 navalnim vatrogasnim vozilom, 4 kombi i 4 terenskih vozila, polaze iz Niša i očekuje se da se pridruže kolegama u toku sutrašnjeg dana.
https://www.alo.rs/hronika/crna-hronika/723171/dod.....ursku/vest
Sto se tice kvaliteta materijala...pre ne znam koliko dana bilo je na temi o Ukrajni, zavod u SFRJ koji je brinuo da manji mostovi imaju specificnu nosivost. Posle se jedan clan nadovezao da je u jednom momentu odluceno da gradjevina mora da izdrzi 7.2 rihtera zemljotres.
Cisto hipoteticki, da li mislite da je kvalitet gradnje novih zgrada odrzan na tom nivou? Koliko bi nove zgrade mogle da izdrze? Recimo blokovi na NBGD posle toliko godina verujem da nemaju istu izdrzljivost.
I sam zivim u novo-gradnji i pregradni zidovi su od goreg materijala nego ovog sto je prikazan na snimku. Gledam u okolini, zgrade smo nicu a nisam siguran da sam ikada video sluzbeno vozilo gradj.inspekcije koja proverava ili daje atest za nesto.
CK kad je bombardovan, jedan gradjevinski inzinjer mi je rekao da je to prva zgrada gde su radjeni i pobadani sipovi jer je na peskovitom terenu. Da je udar bio test, i da je od udarca samo pukla gornja ploca, cega se i sam secam.
Ima još jedna stavka, a to je smer prostiranja talasa nastalih tokom zemljotresa, to jest kako se tlo pomera i u kom pravcu. To uzrokuje kako građevine reaguju na vibracije i pomeranje tla.
Zaboravite na kvalitet gradnje u poslednjih 30 godina.
Квалитет градње и квалитет грађевинског материјала нису проблем само код нас. Ево примјер проблема са новоградњом из Аустралије. Пет-шест година прије него што смо се одселили из Аустралије, тамо је почела масовна градња, ницале су, а и данас ничу зграде на сваком ћошку. Само се тамо ради о објектима високим по 50-60 спратова.
Када је кинеска влада ограничила количине новца које се могу изнијети из земље, Кинези су масовно почели да купују некретнине, и касније их користе као монету. У бар 30% новосаграђених станова нико не станује, нити су куповани за становање или издавање.
У овој емисији је најбоље показано како се врши провјера и тестирање.
Пројекат на основу којег се добију све дозволе, и крајња зграда некада уопште немају ништа заједничко.