Obavještajna Služba i KOS

5

Obavještajna Služba i KOS

offline
  • Pridružio: 21 Apr 2011
  • Poruke: 51
  • Gde živiš: zelena čoja montenegra

Obavestajne sluzbe su mi oduvek bile zanimljiva tema za razgovor , ali malo je teze naci adekvatnog sagovornika. Oni sto znaju , ne pricaju o tome, oni sto ne znaju uglavnom nagadjaju . Hteo bih malo da skrenem paznju kako je to sve organizovano kod nas ( trenutno, verovatno ce nova vlada RS izvrsiti reorganizaciju ) . U Srbiji, poslove kordinacije rada Obavestajnom zajednom ( BIA,VBA,VOA) vrsi Savet za nacionalnu bezbednost . Clanovi Saveta, su pored premijera, predsednika, ministra odbrane, unutrasnjih poslova i pravde , direktori BIA,VBA, VOA i sef kabineta predsednika RS , medjutim clan saveta nije ministar spoljnih poslova . U javnosti, ja bar nisam procitao obrazlozenje zbog cega je to tako, licno mislim da je neshvatljivo da prvi diplomata drzave ne bude clan tog Saveta, medjutim , mislim da je to iz razloga sto vise ne postoji ozbiljan obavestajni rad prema inostranstvu . Kad se pogleda organizacija BIA i procita Zakon o BIA, jasno se vidi da ne postoji konspirativni rad prema inostranstvu osim u smislu medjunarodne saradnje . Ukinut je SID ( sluzba bezbednosti MSP-a ) i verovatno je procenjeno da ne postoji potreba da ministar spoljnih poslova bude clan Saveta za nacionalnu bezbednost . Kad se pogleda sajt BIA-e i akcije kojima se hvale, vidi se preplitanje sa poslovima policije i SBPOK-a , a to mislim da nije nesto cime se nekadasnja DB treba hvaliti .
Neko je spomenuo Putina i njegov rad u KGB i kasnije u FSB-u . Putin je imao dobrog ucitelja u STAZI-ju , Markusa Mishu Wolfa , najpoznatijeg spijuna hladnog rata . Kod Izraelaca se vec podrazumeva da premijeri ili ministri budu bivsi pripadnici Mosada, Shin Beta ili neke specijalne jedinice . Kod Nemaca je bivsi ministar spoljnih poslova, Klaus Kinkel radio za BND zatim Dzordz Bush stariji je bio direktor CIA-e, bivsi ruski ministar Primakov je bio direktor SVR-a . Tako je to u ozbiljnim drzavama, a mi gde smo tu mi ?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 26 Dec 2005
  • Poruke: 4707

Najbolje da se sve objavi, komplet mreža, javke i ostalo... tada bi, pretpostavljam, bio zadovoljan?



offline
  • Pridružio: 21 Apr 2011
  • Poruke: 51
  • Gde živiš: zelena čoja montenegra

Nisam to mislio, al je neshvatljivo da se sef obavestajne sluzbe jedne drzave postaje bez ikakvih kvalifikacija . Secam se, pre nekoliko godina , u Telegrafu je bio intervju sa covekom koji je trebao da postane nacelnik SID-a . Ne mogu da se setim njegovog imena, u pitanju je bila osoba koja je pre funkcije sefa SID-a bio direktor jednog beogradskog komunalnog preduzeca , inace je advokat iz BG, kadar SPO-a stranke . Na pitanje novinara kako ce obavljati tako vazan posao, rekao je da planira da procita knjige o obavestajnom radu i da ce ga jedan prijatelj malo uputiti o poslu .

offline
  • Pridružio: 24 Maj 2006
  • Poruke: 194
  • Gde živiš: Frankfurt; Vrnjacka Banja

schwarzlose ::UDBA se samostalno financirala sa švercanjem cigareta, droge, oružja i mafijskim poslovima, i to po cjeli EUROPI.


Odkud ti ta informacija?

offline
  • Pridružio: 24 Maj 2012
  • Poruke: 306

u svakoj zemlji najvaznija odbrana od razlicitih mogucih stepena ugrozavanja imaju sluzbe bezbednosti bilo civilne ili vojne,one imaju svoje budzete,ali i posebne fondove za izvodjenje operacije van granica zemlje. bivsa juga je za vreme tita imala jako sposobnu i mocnu sluzbu koja je tada bila sluzba strah za ekstremiste

offline
  • Pridružio: 21 Apr 2011
  • Poruke: 51
  • Gde živiš: zelena čoja montenegra

Pedi ::schwarzlose ::UDBA se samostalno financirala sa švercanjem cigareta, droge, oružja i mafijskim poslovima, i to po cjeli EUROPI.


Odkud ti ta informacija?


I meni je poznata navedena informacija, davno sam procitao da je pedesetih godina proslog veka UDB-a je za finansiranje akcija protiv neprijateljske emigracije novac pribavljala svercom cigareta i mislim da je pored toga i prodavala oruzje grckim partizanima generala Markosa za vreme grckog gradjanskog rata . Sto se tice poslova sa drogom, verovatno se secate pronadjene droge u sefu Komercijalne banke i afere koja je jedno vreme provlacila o medijima . Jednostavno, za neke akcije budzet nije dovoljan .

offline
  • Pridružio: 26 Dec 2005
  • Poruke: 4707

Sećaš se? Pakovao si? Vozio? Prodavao? Primao uplate?

Dajte bre ljudi...

offline
  • Pridružio: 07 Jul 2009
  • Poruke: 433

Na slovenačkoj televiziji je bio dokumentarni film o ilegalnim aktivnostima udbe u njemu sve to prezentira bivši član udbe i pokazuje neke od dokumenata šverca ,i priča kako je udba ostvarilapreduzeče splošna plovba i droga portorož

offline
  • Pridružio: 24 Maj 2006
  • Poruke: 194
  • Gde živiš: Frankfurt; Vrnjacka Banja

Verujem da je UDBA mozda koristila financijska sredsta iz takvih izvora ali predpostavljam da je jednostavno zdrzala deo zeplenjenog novca iz nekih izvedenih akcija hapsenja i odkrivannja sverca droge i slicnog. To verujem rade sve tajne sluzbe. Ali nikako ne verujem da je UDBA kao drzavna institucija organizovala ili ucestvovala u svercu bilo cega a kamoli pa droge.

Ako je neko prodavao ili poklanjao oruzje bilo kome izvan zemlje onda je to cinila sama drzava a UDBA bi jedino bila izvsrno telo.

offline
  • BSD 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 05 Okt 2009
  • Poruke: 3166
  • Gde živiš: Kraljevo

Napisano: 24 Nov 2012 11:27

Malo da osvezimo sa vojnom sluzbom.



Dopuna: 26 Feb 2013 3:42

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 926 korisnika na forumu :: 43 registrovanih, 7 sakrivenih i 876 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Asteker, Borski1977, Bubimir, comi, cvrle312, Dalibor Šafar, darionis, DeerHunter, dozorni, draganl, drale12, elenemste, fokac, Goran 0000, HIP, Joksss, Juggernaut369, Kobrim, Koridor, kybonacci, luka35, milikonst, MiroslavD, mist-mist, nevjerna beba, opt1, pceklic, PitterBg, Prašinar, PrincipL, ruma, samoborac, SamostalniReferent, Sarmat, Shadow soldier, shone34, troki1971, TRZH92, vathra, veljkovicdani, VJ, YU-UKI, zziko