Ajde ako možeš, postavi da vidim kako je to izgledalo u tvojoj vojnoj knjižici.
Imao sam priliku pročitati ono što je pisalo u mom kartonu, u knjižici nema ništa zabilježeno.
Ima li uopće i predvidjeno polje za to?
U ranija vremena je vojna knjižica imala upotrebnu vrednost u rangu ličnog dokumenta te je u njoj bilo obavezno upisivanje svega od opštih podataka Ime,ime oca/majke,Prezime i kraće crte lica su stajale pa potom ut RHD krvna grupa,JMBG i...svašta u opštem delu od regrutacije i zdravstvenog stanja sposoban ili ogr.sposoban tačka....VES ,mesto i vreme služenja i na kraju je po izlazu iz vojske sve praćeno jednim delom u Jedinačnom kartonu koji se slao u Vojni odsek i na osnovu koga se vršio dalji raspored u ratne jedinice .
I u Vojnoj se knjižici takođe posle od strane vojnog odseka nastavljao upis u narednu ratnu jedinicu kao i svi novi ratni rasporedi ukoliko je bilo izmena a sve je začinjavano upisom tih karakteristika na kraju u vojnoj knjižici koju je komandir osnovne jedinice(samostalni vod/četa ili bataljonski referent upisivao a na osnovu zapažanja komandira) i to vas je pratilo za ceo život.Negde u drugoj polovini 80ih se polako ovo prosto zapostavljalo i išao je obavezan tekst u jedinačnom kartonu a u vojnoj knjižici se kako gde to preskakalo pod pritiskom drugih kvazi OBAVEZNIH upisa o raznim zabranama za kupanje,stopiranje i...pa je na sve ličilo samo se stari smisao gubio...
Ovo bi bilo moje viđenje jer sam čitao mnoge karakteristike od svojih rezervista kada su nam dolazili da je bilo svakakvih scena od onih kojima je bilo i neprijatno a neki su od toga pravili sprdnju i sve oko sebe zasmejavali jer se krajem 80ih ono nekad RADO išlo u JNA pod moranje i eto svega u zapisima kako se sve ružno i tužno u zapisima pravdalo.....Kako je danas hebem li ga nisam u armiji pa nič ne vem!!!
Zaboravio si u starim knjižicama "socijalno poreklo"...
Ova knjižica (nema godine štampanja) odmah na prvoj stranici ispod slike ima podatak o krvnoj grupi.
Rubrika "ocena" postoji, a svečana obaveza upisana je u rubriku "primedba".
Knjižica štampana 1956. nema više taj podatak o krvnoj grupi na prvoj strani, "ocena" je na istom mjestu, a takodjer i "primedba" sa upisanom svečanom obavezom. Novost je stranica sa "zdravstvenim podacima i vakcinacijama".
Knjižica štampana 1961. osim gore navedenog, sada ima i posebnu rubriku "data svečana obaveza".
Moja vojna knjižica nema vidljivu godinu štampanja, izdana je 1985. Nema rubrike za upisivanje ocjene, ni primjedbe, ni napomene, samo postoje na kraju knjižice dvije prazne stranice, na jednoj od njih je rukom upisana svečana obaveza.
Zdravstveni podaci u tim knjižicama ne postoje, jer je paralelno postojala i zdravstvena knjižica sa svim podacima.
----------------
"proleterska pešadija" - ima li gdje definicija i nešto više za pročitati?
1.Jel uzleteo neki mig 21,1999 ili su svi polupani na zemlji?
2.Moze li neko da mi objasni koje aerodrome tacno avijacija koristi u Srbiji i sta je od tehnike smesteno na koji od njih,mislim na avione i helikoptere?
Ова слика је 99% са аеродрома Дубиње. Слике са оштећеним капонирима и техником у њима су нам показивале старешине. Знам да је нама војницима било забрањено да идемо тамо јер је у то време кад сам служио у Сјеници аеродром са околином још увек био засејан касетним бомбама и осталим типовима неексплодираних УБС
Dali neko zna način proizvodnje topova za vreme prvog srpskog ustanka barem topova koje je imala naša vojska konkretno me zanima dali se rupa tj cev busi nekako ili se tako izlije
Da li je Izrael imao problema u snadbijevanju naftom tokom sedamdesetih? Naročito posle smjene Pahlavija. Računam da su je trošili na angro, a kod Arapa, SSSR nisu mogli da je kupe.