Има пуно варијација овог вица.
Муја скупио неку сићу и отишао у јавну кућу. Тамо кад су видели колико има пара рекли му да може само да хебе међеда. Он шта ће - пристане. Следећи пут поучен искуством скупи више пара и опет оде. На питање шта може да добије за те паре му понуде Фату или међеда двапут. Муја :"Фата је Фата ал двапут је двапут".
Може да се сажме у ону Руску војну логику "квантитет има свој квалитет" 😁
Da li neko zna ili ima sliku kako radi mehanizam za opalivanje iz topa ili haubice kada vojnik povuče onaj kanap ili ručicu šta se dešava unutar zatvarača kakav je mehanizam za udarnu iglu ili šta je već u topu
sakota79 ::Linija evolucioniranja i linija razvoja, jel to termin za isti postupak ili ima razlike?
Рекао бих да није.
Развој еволуцијом је унапређење постојећег дизајна.
Примера ради, Т-34 - Т-44 - Т-54 су практично еволуција једног дизајна, а кад упоредиш први и последњи из низа разлика је огромна - али су до ње дошли постепеним променама.
Сам развој може бити еволуциони, али и довести до нечег револуционарног. Примера ради аутоматски пуњач код тенка, или реактивни оклоп, СУВ. зато би ово друго требало да је шири појам.
Vatra izvini, nisam za multi tasking.
Nisam dobro postavio pitanje. Pričam o taktici. Termin linija evoluciranja sam sad sreo u jednom pravilu koje čitam. Sretao sam izraz linija razvoja u taktici odeljenja- voda npr. Sad se pominju formacije od čete naviše pa se koristi izraz evol. Meni deluje da je to isti postupak sa drugim nazivom. (Prelazak iz marševske kolonee u linijski raspored odeljenja...čete).
Al u svakom slučaju odgovor ti je poučan.
Originalna evolutivna linija BT-2 - BT-5 - BT-7 - A-20 - A-32 - T-34 je umrla. Zamenjena je novom, koja je pokupila neke elemente od T-34, ali generalno autohtona i krece sa T-44. U najboljem slucaju "rodjak po majcinoj liniji".
Neke stvari su pokupljene od T-34 (veliki tockovi i gusenice), neke stvari od teskih tenkova (vertikalan bocni oklop, torziono vesanje), neke stvari su bile (uslovno) nove (motor montiran popreko, srece se jos kod T-1.
Jedine stvari koje su ostale od T-34-85 na T-44 su top sa nisanskim spravama i inicijalno gusenice (ali su iste brzo promenjene). Motor je razvoj V-2, ali ne treba zaboraviti da je taj motor zapravo montiran na KV-1 pre T-34, te kao takav nije "ekskluzivna" odlika T-34.
T-44 je bio revolucija, skoro kao T-64 kasnije, samo je neopravdano zaboravljen.
Video sam u časopisu "Tehnika" iz osamdesetih članke na makedonskom pisane latinicom; sa druge strane, u časopisu "Voda i sanitarna tehnika" su članci na makedonskom jedini koji su štampani ćirilicom.
Da li postoji ili je postojala ispravna i propisana izvedba pisanja makedonskog latinicom?
Makedonsko službeno pismo je oduvek bila ĆIRILICA ili su bar nas u JNA tokom školovanja na obradi makedonskog svi morali da pišemo ćirilicom .
Dok je na slovenačkom pisano strogo latinicom i od profesorice književnosti u prve tri godine kada su teme na tim jezicima si očas fasovao slabu ako pogrešiš.
Na resto tada Srpsho hrvatskom kako se zvanično zvao smo po jedno polugodište pisali na jednom a drugo polugodište na drugom pismu i tu smo jedino tolerisani za neko fulanje kod pismenih gde se usled žurbe dozvoljavalo da se piše proizvoljno na pismu kojim se naj brže i naj čitkije piše...
Kuriozitet kod Makedonskog pisma je i slovo DZ koje se piše kao latinično S.
Pa bi rečenica sa karakterističnim slovom S
Zidar zida zid izgledala OVAKO
Sидарот sида sид
Neka me neko ispravi ako sam pogrešio davno nisam pišuvao po makedonskiot jazik...