Misirac ::Ovako:Kladio sam se jutros s jednim momkom u 100 marona da je crna (M75) ofanzivna rucna bomba a da je zelena (M52) defanzivna,to je ono sto ja tvrdim.A taj momak tvrdi suprotno,dakle,da je M75 defanzivna,a da je M52 ofanzivna.Takodje tvrdi da (vodeci se kojekakvom fizikom) da je crna (M75) ubojitija od zelene........
Da nebi doslo do zabune,ja ko'velim da pitam strucnjake.
Najjaci dokaz protiv moje tvrdnje do sada su nekakvi natpisi iz novina gdje se kaze da je M75 defanzivna bomba (a mi svi znamo koliki su str5ucnjaci ti novinari kada pisu na ovu temu).
Jes' da su pare u pitanju,ali ja 'vako posten,molio bih da budete maksimalno objektivni pri odgovoru.Hvala.
Ako si jos u dilemi, tvojih je 100KM
Pojasni momku da je ofanzivna (M75), ili napadna bomba ona bomba koja se koristi u napadu, pa i jurisu, a baca se iz nezasticenog polozaja.
Usporenje upaljaca joj je nesto manje od defanzivne rucne bombe bas iz razloga da bi borac mogao nastupati odmah posle bacanja.
Defanzivna (M52), ili odbrambena rucna bomba je ona vrsta bombe koja se koristi u svim uslovima bliske borbe, a najcesce u odbrani polozaja. Baca se iz zaklona, jer njena parcad imaji ubitacno dejstvo na daljinama koje su cesto vece od daljine bacanja.
Misirac ::Hvala Cezar35,jos samo ako me lik bude htio isplatiti,bice dobro,a ako ne,opet mi je drago da sam u pravu.
Зато се треба кладити у мање своте. Довољно је и у један км, али је право на касније зезање непроцењиво.
Dopuna: 09 Jan 2011 23:55
KUZMAR ::A ja bas neki dan jednog artiljerca pitao za KARTEC i dobio odgovor
Одговор је "матор" - цитирана је војна енциклопедија, која је одлична, али ипак скоро 40 година стара.
Пре неку годину се поново појавио картеч, у варијанти за тенк М1 Абрамс. На енглеском се зове "canister round", могуће да га има још понегде данас...
http://en.wikipedia.org/wiki/Canister_shot
Током рата у Вијетнаму је кориштена модернија верзија, са стрелицама уместо куглица, названа "Beehive" (кошница).
http://en.wikipedia.org/wiki/Beehive_(ammunition)
kartec se koristio za neposrednu odbranu artiljerije od pesadijskog ili konjickog napada, evoluirao je u srapnel odnosno granatu punjenu kuglicama koje su iz kosuljice istiskivana eksplozivom time je efikanost kartreca umogome povecana jer se povecala daljina dejstva. Vrhunac srapnelskih zrna je svakako prvi svetski rat. kasnije analize su pokazale da i nije tako efikasan a veoma skup za proizvodnju.
Imam jednu dilemu koja me odavno kopka. Radi se o rafalnoj paljbi kod automatske puške. Jel neko negdje na ovom bijelom svijetu pravio kakvu analizu koliko je rafalna paljba kod vojničkih pušaka upotrebljivija od jedinačne (ili obratno). Vojnici su različiti, ukusi i načini takođe ali ako uzmete na primjer M 70 i M 59/66 u suštini sve što se može rafalnim može se i jedinačnim režimom (valjda osim "zaprečne" paljbe mada osim malog kapaciteta kod M 59/66 jedinačna relativno brzo sije zrna takođe).
Rekao bih i da su Fn Fal i G 3 kao meni najpoznatije svjetske automatske puške Zapada posvećenije jedinačnom režimu od rafalnog barem u prvim varijantama.
Кљифт, заборавио си да је за блиску борбу (кућа, ров...) рафална паљба незаменљива. Кад се нема времена за нишањење и гађање, рафална паљба је једино решење.
vathra ::Кљифт, заборавио си да је за блиску борбу (кућа, ров...) рафална паљба незаменљива. Кад се нема времена за нишањење и гађање, рафална паљба је једино решење.
U pravu si Vatra, al ako ćemo po Čujkovu prvo u te "prostorije" ide ručna bomba pa tek onda sve ostalo.