VIKING ::ok, znaci tako, a ovaj spisak dometa ima li ko?
Bilo je (čini mi se na ovoj temi) baš priče oko dometa zrna-pisao sam formule... Sedneš i izračunaš...
Napišeš excel programče i samo menjaš vrednosti...
VIKING ::ok, znaci tako, a ovaj spisak dometa ima li ko?
Bilo je (čini mi se na ovoj temi) baš priče oko dometa zrna-pisao sam formule... Sedneš i izračunaš...
Napišeš excel programče i samo menjaš vrednosti...
E da, gore nije pomenuto (zbog jednostavnosti računice)
Otpor vazduha usporava projektil po funkciji kvadrata brzine... da bi tačno uračunao morao bi da integrališ a to verovatno znači da bih ja to morao da radim, a meni se to tako ne radi...
Budi zadovoljan sa vakuumskim dometom...
edit: izračunaj za M-48 i uporedi sa tvojim, podeli ih i to ti je odprilike neki koef. uticaja otpora vazduha (naravno, +/- vrednosti, neka tolerancija mora postojati)
weez ::
baš to,ali nisam mislio na nabrijane vojne `koptere nego na bilo koji -belove koje koristi policija ili bili koji drugi civilni `kopter-thanx za klip
Ne bas. Problem je helikopteru jer i uzgon i pravac su regulisani samo sa tom jednom elisom. Helikopter stvara pogon unapred unazad samo delenjem jednog dela uzgona preko otklona elise. Dakle, krivi ili naginje elisu da bi se pokrenuo u pravcu. Ako pravi luping, potrebno je da ima dovoljno snage da prevrne helikopterpa onda je potrebno da ima dovoljno snage da se izvuce iz tog manevra jer u jednom trenutku propada gde uzgon ga gura dole i tada mora da ima dovoljno snage da se ispravi u prihvatljivom vremenu. Obicno jedini helikopter koji imaju takve performanse su vojni jer se prave sa vecom specificnom snagom zbog tezih uslova i zahtevnijih potreba vojnih helikoptera. Civilni se vecinom ne prave sa takvim performansama tako da vecina njih ne bi bila u stanju da uradi isto.
@ Weez
Većina helikoptera prve i druge generacije ima rotore sa fleksibilno vezanim lopaticama koje slabo ili nikako ne podnose pozitvna opterećenja preko 1.5 g i negativna preko -0,2 g. Prilikom prekoračenja navedenih opterećrnja dolazi do velikog povećanja vibracija, praznog hoda komandi i gubitka uzgona na lopaticama rotora.
Helikopteri koji imaju kruto vezane lopatice rotora mogu izdržati veća opterećenja te izvoditi akrobacije tipa petlja, valjak, prevrtanje i druge. Oni su počeli da se upotrebljavaju sedamdesetih sa napretkom tehnologije materijala lopatica.
Postoji i treći tip: polukruti rotor, koji ima većinu prednosti krutog i fleksibilnog vezivanja.
Ukratko: ako helikopter ima kruti ili polukruti rotor, može izvoditi akrobacije sa većim pozitivnim i negativnim opterećenjem.
U principu, firma Bell za svoje helikoptere koristi fleksibilni sistem vezivanja lopatica, tako da oni ne mogu izvoditi date akrobacije.