То знам и то је теорија. Пракса је - апарати су заказали и цела посада је била мртва за пет минута. Ни рониоци нису помогли. Седели су и мислили да је доле све у реду. Кад су видели та тенк не креће било је касно. Мене интересује ПС, шта оно каже код тих вежби и како се комплетно тенк и посада припремају за ''шноркелисање'' и како се тенк после сервисира. Каква им је веза са површином и шта би се стварно у рату догодило када би тенкови кренули испод реке, чиме би непријатељ покушао да их заустави. Даље: где све на њему цури, без обзира што би, теоријски, требало да буде херметизован (између осталог и због ПНХБО заштите).
Neki odgovori koji možda nisu sadržani u pomenutiom postu.
U RAP-u (oprema za podvodnu vožnju) tenka M-84 postoje poklopci za hermetičko zatvaranje: gornjeg dela hladnjaka, usisnika za vazduh motora, izlaznih žaluzina, auspuha (klapne). Za dihtovanje cevi topa koristi se gumena kapa koja se postavlja na usta cevi topa. Mast se koristi za dodatno dihtovanje svih lukova, poklopca motora, poklopca transmisije i svih ostalih otvora koji mogu da procure pod vodom.
Ako voda negde prociri, postoje posebni otvori (čepovi) ispod tenka koji se kasnije otvaraju da bi voda izašla van. Za orijentaciju pod vodom, vozač ima na raspolaganju žiro-pulukompas. Za radio vezu tenka sa površinom, mislim da bez problema funkcioniše i pod vodom.
Хвала. Од речи до речи ми је, у међувремену, то испричао колега који је био тенкиста. Није пропустио да исприча и за ту маст за дихтовање. По обичају, ти врло темељно и прецизно одговориш све што се тиче тенкова.
Zbog savlaživanja reka na klasičan način pontonskim sredstvima ali i zbog ovog mogućeg načina u Rusiji postoji izviđačko inženjerijsko vozilo koje može praktično da ustanovi ne samo sve parametre kretanja vode u reci na mestu prlelaza već i stanje zemljišta na obalama i na kraju i stanje dna reke upravo radi ovakvih prelaza.
Za Jestera: način i razmeštaj šnorkela kod T-72 i T-80 serije se mnogo razlikuju na prvi pogled? Znaš li nešto više o tome ili ja grešim ?
Skoro sam gledao na historiju u onoj emisiji na historiju o istočnom frontu da je crvena armija tako forsirala neku rijeku, pripremili T-34 i prošli pod vodom:bila je ofanziva i nisu imali vremena da grade mostove i istovremeno zeznuli švabe jer su očekivali da će ih rijeka zaustaviti. Žao mi je što sam dao ovako šture informacije, zaista ne mogu da se sjetim, ali se nadam da ću nekoga navesti da se sjeti i detaljnije opiše događaj
U drugom svetskom ratu, Sovjeti su uglavnom pravili skelska mesta prelaska reke, dok se front ne odmakne, a onda bi lepo i kulturno prebacili tenkovsku armiju preko pontonskih mostova.
Kod T-72 (T-90) šnorkel se montira na otvoru koji se nalazi u sredini luka nišandžije, dok se na izduvnoj grani montira klapna koja sprečava vodu da prodre u auspuh, a istovremeno omogućava izduvnim gasovima da izlaze napolje.
Kod T-80 postoje dva šnorkela. Jedan (za usis svežeg vazduha) se montira na zadnjem delu kupole, a drugi (za izduvne gasove turbine) se montira pozadi tenka.
Ovaj video sve objašnjava:
Prelazak reke u borbenim uslovima se verovatno negde i desio, ali u SFRJ se to obavljalo, koliko je meni poznato, samo na vežbi u mirnodopskim uslovima. U SRJ i Srbiji se takve vežbe nisu izvodile, što zbog nedostatka adekvatnog poligona, što zbog nedostatka opreme za podvodnu vožnju tenka.