О овим подјелама је давно расправљано:
kvisling ::lav ::mihajilo ::
Mitraljezi se najčešće, s obzirom na težinu, domet ili kalibar dijele na:
* lake ili puškomitraljeze;
* srednje (ponekad nazvane mitraljezima opće namjene);
* teške
* superteške, najčešće korištene kao protuavionska artiljerija.
Posebna vrsta mitraljeza su:
* tenkovski mitraljezi
* avionski mitraljezi
Да се мало надовежем на ову подјелу. Лаки митраљез и пушкомитраљез није једно те исто, Мада ако се дословно преведе са енглеског, тако испада.
-Пушкомитраљези су одељенска оружја/оруђа која дејствују са ножица. Можемо их подијелити на класичне и лаке. Класични су ЗБ-26, Брен, ДП-27 итд. пуне се оквирима, добошима или имају магацин кои се пуни санжерима (Бреда мод.30). Први је био Мадсен из 1902.године. Данас су углавном потиснути од лаких пушкомитраљеза и митраљеза опште намјене. Лаки пушкомитраљези су РПД, РПК, ФН Мини итд. и користе средњу пушчану муницију 7,63х39; 5,56; 5,45. Први је био РПД-44.
-Лаки митраљези су олакшани тешки митраљези и дејствују са лаког постоља. Појавили су се у 1.СР и први је био МГ-08/15. Били су намијењени за подршку пјешадијских водова и чета. Послије 1.СР су потиснути од пушкомитрањеза.
-Митраљези опште намјене могу се користити са ножица као пушкомитраљези или са постоља као митраљези. Појавили су се 30... први је био МГ-34. Данас су широко распрострањени: МГ-3, ФН МАГ, ПКМ, М-60 и др.
-Тешки митраљези дејствују искључиво са постоља, први ''прави'' је Максим. Данас су углавном потиснути од митраљеза опште намјене, мада се још користе СГ-43, СГМ, Браунинг М1919А4. У ову категориу могу се уврстити и стари митраљези кои користе муницију на црни барут калибра преко 8мм, док је за муницију на бездимни барут горња граница 8мм.
-Великокалибарски (противавионски) митраљези су калибра од 12,7мм до 20мм. Данас су нај распрострањенији: Браунинг М2ХБ, ДШКМ, НСВ и КПВ.
Као што Михајило наведе постоје и тенковски и авионски митраљези. Da više ne idemo u Off na temi štaje automat, a šta karabin, evo jedna detaljna podjela mitraljeza.
S tim što mitraljez opšte namjeni i srednji mitraljez nisu sinonimi. Srednji mitraljez je bukvalni prevod sa engleskoz za sve mitraljeze koji koriste jači puščani metak, pa bili to mitraljezi opće namjene (MG-34) ili po našem teški mitraljezi (Maxim).
duxhm ::@lazni djoko
Termin puskomitraljez uopste nije sporan. Sporno je to za sta se kodnas koristi. Rusi njihov PKM ne klasifikuji kao puskomitraljez vec kao mitraljez kakva god prateca oprema uz njega isla. Imaju oni i puskomitraljeze (RPD, RPK recimo), ali je to skroz druga kategorija oruzja.
Замислите да руско ПУЉЕМЈОТ преведемо као БАЦАЧ ЗРНА. Сваки језик је специфичан за себе.
Глупи су ми и дословни преводи са енглеског термина лаки, средњи и тешки митраљез.
И како се све може превести енглеско ГАН?
Него кориштење термина пушкомитраљез за М53 ако је без постоља, одн. митраљез ако има постоље и није баш безвезе ако се гледа из угла тактике.
Није само постоље у питању већ и састав осталог комплета и послуге, а још више тактике употребе.
|