offline
- Dicus

- Legendarni građanin
- Pridružio: 29 Okt 2008
- Poruke: 3059
- Gde živiš: Beogard
|
Citat: Ako ti mislis da je neophodno to i na balkanu posjedovat, onda se u potpunosti slazem i ne pada mi na pamet da nekog od tog odvracam. Sve sto je u sluzbi spasavanja covjeka, je UVIJEK dobrodoslo. U tvojoj opremi ne vidim kakve cipele imas, vidim da imas vezove koji u glavi imaju
stiftove sa strane i za to moraju bit posebne pancerice. Ja iz cistog "pederluka" koristim jos trofrtaljene vunene hlace i naravno pelerinu kao da sam se iz praistorije prizemljio i ako mozes da napises kakva su tvoja iskustva u garderobi koju koristis. Konopi koje koristis? Prvu pomoc koju nosis? Optoimalan broj ljudi u grupi? ......
Tek sada stigoh da odgovorim....
Lavinski biper, sonda i lopata (sveto lavinsko trojstvo) je potrebno i na našim planinama ukoliko se krećeš po lavinoznom terenu (grubo rečeno nagib 25-50 stepeni). Recimo Julijski Alpi, Šar planina, Prokletije, Durmitor i td... Sve su to planine sa ozbiljnim alpskim terenom.
Što se cipela tiče nosim Scarpa Maestrale. To je provereni klasik u svetu turno skijanja i smatra se best buy opcijom (iako ni malo nije jeftina). Cipela je kompitabilna sa tehničkim vezovima (ima rupice na vrhu, koje služe da se tu zaglave "čeljosti" prednje glave turno veza - tech modela).
Inače moderna turno cipela je ustvari klasična alpska ski cipela, koja je olakšana, ima veći slobodu kretanja zgloba (u walk modu) i obično ima vibram đon, kao klasična planinarska cipela. Što se tiče ostalih pitanja, zahtevaju detaljniji odgovor, pa neću sad ići u detalje. Ako pričamo o užetu, uopšte ga ne nosim ukoliko nisu skimo akcije (ski mountaineering), a to su usponi koji zahtevaju skidanje skija i klasično penjanje. U tom slučaju nosim jedno uže od 50-60 metara, dinamik, obično 9mm, ili 8mm half. O prvoj pomoći detaljno nekom drugom prilikom, ali ultra ukratko: sam splint (imobilizaciona traka), 3 zavoja, 2-3 gaze, flaster, minimum lekova (za glavobolju, probleme sa stomakom ...)
Inače dobar ti je komplet, jeste malo starije, ali sve to provereno radi, naročito taj Diamir fritschi vez i ta Garmont cipela!
Citat:Dicus , ne mogu da nadjem moje seal-skin da postavim, ( znas sta je to Wink ) nije lose da objasnis sta je to i kako se koristi, za vece nagibe ..
Naravno, esencijalni deo ski turno komplet. U pitanju je traka koja se lepi na donji deo skije (na kliznu površinu), sa jedne strane je krzno, a sa druge lepak. Uloga krzna je da spreči klizanje skije u nazad, što znači da kada gurate skiju napred krzno klizi na napred ali kada opterite skiju, dlačice krzna prave veliko trenje i ne dozvoljavaju klizanje skije ka pozadi. Sve ovo radi neverovatno dobro ali ima svoje limite. Zavisno od stanja i kvaliteta krzna ona mogu da se koristi do nekog nagiba od 30ak stepeni, ako je nagib veći onda se više rubi i penje u cik-cak. Krzna su se nekad pravila isključivo od prirodnih materijala, a danas i od sintetičkih. Svaki materijal ima svoje prednosti i mane. Prirodna bolje klize ka napred, time štede energiju prilikom uspona, ali u isto vreme slabije drže na nagibu, i kraće traju. Sintetička sa druge strane nešto gore klize ali bolje drže i duže traju. Ja koristim sintetičke ili miks.
Inače zovu ih i "fokine kože" kao što je ws2 rekao, jer su se nekada pravile od fokinog krzna. Danas se koristi vuna od angorske koze u te svrhe...
Evo fotkice sa terena, ovde se vide kože na donjoj strani skije, sušimo ih na suncu
A evo i još jedne sa iste lokacije...Naš bivak na teritoriji Albanije, tokom ski turno uspona na Maja Jezerce, vrh Prokletija...
dejanru ::Zna li neko gde ima da se nabavi osmica i koja je cena ili ako ima polovnu da proda.
Samo i isključivo novo. Suviše malo košta da bi rizikovao život. Nikada ne možeš znati šta je prehodni vlasnik radio sa osmicom i da li mu je ispala sa 30 metara na stenu. OVo važi za svu penjačku opremu, a posebno za "gvožđe", jer je jako teško utvrditi da li ima mikro pukotina i sli.
U Beogradu osmicu možeš kupiti u Iglu Sportu, Gori ili Zelenom Drvetu.
Inače u svojoj originalnoj nameni osmica je prilično prevaziđena, pa se u penjanju više i ne koristi, zamenile su je neke druge sprave. Mešutim još uvek nije mrtva, postoje razne aktivnosti gde je i dalje jako zgodna, jedna od njih je kanoning, to je i jedina aktivnost gde ja još uvek koristim..
Spuštanje, kenjoning i osmica u kadru
|