online
- Kubovac

- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 6079
|
Ovu temu ne vidoh do sada, pa evo da napišem par redova...
Nakon završene srednje škole u civilstvu (IV stepen) konkurisao sam i primljen sam na Specijalističko Školovanje Podoficira (SŠP) i to u njenu 3. klasu, smer RV i PVO, specijalnost LAS PVO (laki artiljerijski sistemi PVO).
Školovanje sam započeo u ŠC Sombor.
Prvi deo školovanja u trajanju od 3 meseca bio je opšte vojni. U ta samo 3 tri meseca morali smo savladati veliki broj predmeta kao na primer: Opšti vojni propisi, Strojeva obuka, Naoružanje sa nastavom gađanja, Opšta taktika sa taktičkom obukom, Rukovođenje i komandovanje, Vojna topografija, Fizička obuka.
Možda deluje "samo 6 predmeta", ali to su bili veoma obimni predmeti, koje su generacije pre nas učile tokom 1 ili 2 školske godine. Mnogo gradiva, sve stisnuto u veoma kratko vreme.
Pored toga, izveli smo i gađanja sa automatskom puškom, snajperom, pištoljem i bacali bojevu bombu.
Nakon toga smo u trajanju od 1 mesec bili na obuci za vožnju u Kraljevu za C kategoriju. Polagali testove, vožnju, motoristiku, prvu pomoć...
Drugo polugodište počelo posle Božića u školskom centru na aerodromu Batajnica i tu smo u trajanju od nepunih 7 meseci učili stručne predmete kao što su: Naoružanje PVO (topovi 20/3, 30/2 i 40 mm), Taktika PVO (za topove 20/3, 30/2 i 40 mm), Moral Vojske sa vojnom andragogijom, Fizička Obuka. Slušali smo i predavanja u manjem broju časova o Taktici RV i Taktici KOV, ali ti predmeti nisu bili ocenjivani. U sklopu stručne obuke imali smo veći broj praktičnih vežbi, praćenje ciljeva u VaP-u, bojevo gađanje ciljeva na zemlji i na kraju kao "šlag na tortu", bojevo gađanje ciljeva u VaP-u na topu 20/3 mm na BOV-u-3 i na topu 30/2 mm Praga.
Nakon gađanja, imali smo dvonedeljno stažiranje u jedinicama LAS PVO.
Stručni ispit polagali smo početkom jula meseca, a proizvođenje u čin vodnika imali smo 20/07 na aerodromu Sombor, kada smo i dobili raspored jedinica u koje ćemo se javiti 01/09.
Po raspoređivanju u jedinice, nakon mesec dana, veći deo mojih klasića uključujući i mene, tada već u činu vodnika, vraćeno je u školski centar RV i PVO, gde smo bili na preobuci za raketni sistem PVO Kub u trajanju od 2 meseca, od čega 1,5 mesec kabinetskog učenja i obuke i 2 sedmice praktičnih vežbi u 230. srp u Nišu.
U ta 2 meseca, "zbombali" su nam: Naoružanje SSRS PVO Kub-M, Taktika SSRS PVO Kub-M, Teorija i pravila gađanja i praktičnu obuku na sredstvima - SLO, APPR i UPPC.
Slažem se sa svima koji kažu da su ove generacije jednogodišnjih vodnika proizvele svakakve kadrove, ali isto tako treba reći da je ovaj vid školovanja pomogao da se u relativno kratkom vremenu "odštancuje" jedan veći broj novih podoficira kojih je u RV i PVO bilo veoma u deficitu i da je i školovan veliki broj kadrova, upravo u nameri da se kako tokom školovanja, tako i tokom službe, proberu najbolji.
I zaista, već u prvoj godini službe, izvestan broj (recimo oko 20%) takvih kadrova je napuštalo jedinice ili su bili "motivisani" da odu sami. Ostatak je uglavnom bio solidan kadar, koji je pronašao svoje mesto u jedinici u koju su bili raspoređeni.
Jednogodišnje školovanje je bilo naporno, jer je mnogo predmeta i lekcija ugurano u jednu školsku godinu, sa dosta praktičnih vežbi, terenskog rada, bojevog gađanja, stažiranja, obuke u vožnji i slično.
Ipak, ja mislim da se ovakvim školovanjem može proizvesti solidan kadar, ali potrebno je izvršiti bolju pred-selekciju (primani su i kadrovi sa 3. stepenom školovanja) i malo suziti potreban nivo znanja.
Nekada je podoficir za Kub, trebao izaći iz 4. godišnje Srednje Vojne Škole da zna i teoretski i praktično 3 osnovna sredstva: RStON, SLO/APPR i UPPC. Ali biće raspoređen samo na jednu funkciju. Jednogodišnje školovanje je imalo za cilj, da se pitomci teoretski i delimično praktično upoznaju sa sva 3 osnovna sredstva u bateriji, ali da im 1 sredstvo bude specijalnost. U mom slučaju SLO/APPR....
Eto...."vrlo kratko" od mene!
|