offline
- boksi

- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Jun 2008
- Poruke: 7836
|
Citat:Ubica je
zelena pupavka
Zelena pupavka, najotrovnija gljiva koja postoji, uzela je crni danak u valjevskom kraju. Njen otrov usmrtio je Miroslava Panića (31) iz Gornje Grabovice i Milenu Janković (69) iz Gornje Zabrdice.
Nisu, nažalost, pomogla nastojanja lekara Infektivnog odeljenja Zdravstvenog centra Valjevo, a potom ni stručnjaka VMA, gde su odmah prebačeni na lečenje u Nacionalni centar za toksikologiju. Otrov zelene pupavke delovao je duže od 24 časa, što umanjuje šanse za izlečenje.
- Miroslav Panić iz Gornje Grabovice primljen je na Infektivno odeljenje 12. jula, sa simptomima koji su ukazivali na trovanje gljivama. Nakon obavljenih analiza, uočeno je oštećenje jetre i pacijent je odmah prevezen na VMA - kaže dr Snežana Arsenijević, načelnica Infektivnog odeljenja Zdravstvenog centra Valjevo. - Milenu Janković hitna pomoć dovezla je 16. jula u teškom stanju, u komi. Rođaci i komšije u njenoj kući pronašli su pečurke, što je ukazivalo na trovanje. Odmah je prevezena na VMA. Oba pacijenta, nažalost, kod lekara stigla su kasno, jer je otrov dugo delovao u organizmu.
Dr Snežana Arsenijević ističe da je prema ispoljenim simptomima i izjavama samih pacijenata i njihovih rođaka, uzrok trovanja najverovatnije - zelena pupavka, gljiva veoma rasprostranjena u šumama, koju je lako zameniti sa jestivim. U poslednjih mesec dana, na Infektivno odeljenje valjevske bolnice primljeno je dvadesetak pacijenata sa simptomima trovanja pečurkama. Četvoro je, zbog teškog stanja, bilo prevezeno na lečenje na VMA.
Milena Janković iz Gornje Zabrdice dugo godina sakupljala je gljive u šumi, smatrala je da ih dobro poznaje, da može da razazna jestive od otrovnih. Međutim, umesto jestive „zeke“, ubrala je - zelenu pupavku! Tek posle četiri dana, Milena je stigla kod lekara, u besvesnom stanju. Pomoći, nažalost, nije bilo. U Gornjoj Grabovici, na seoskom groblju, u petak će biti sahranjen Miroslav Panić, takođe žrtva ove šumske otrovnice.
- Miroslav nikad nije sakupljao gljive, ali toga dana, kad je bio u šumi, našao je dve pečurke koje je ubrao i doneo kući. Njegov mlađi brat Boban, koji se razume u gljive i bere ih, nije bio kod kuće, a Miroslav ga nije sačekao, već je pečurke ispekao na šporetu - kaže njegova tetka Svetlana Bogićević iz Gornje Grabovice. - Majka ga je upozorila, da su možda pečurke otrovne, ali je Miroslav mislio da su u pitanju jestive
gljive u narodu poznate kao „zeke“. Večerao je, otišao da nešto radi. Kad se vratio, počeo je da povraća, bilo mu je sve teže. Ujutru, otišao je kod lekara, primljen je u valjevsku bolnicu. Posle terapije, infuzije, bilo mu je bolje, mislio je da će uskoro kući.
Međutim, stanje se naglo pogoršalo. Analize krvi pokazale su da su nastupila teška oštećenja jetre. Uprkos preduzetim merama, Miroslav se nije oporavljao.
- Kod nas postoji nedostatak edukacije stanovništva da prepoznaju otrovne gljive. Ako bi se samo deseti deo novca koji se potroši na lečenje uložio u preventivu, bilo bi upola manje trovanja gljivama - smatra Dragić Tomić. - Pravilo je jednostavno - ako postoji i trunka rizika i sumnje, gljivu ne treba jesti!
Više slučajeva trovanja gljivama, čak tridesetak, bilo je 2000. i 2001. godine. Zabeleženo je i nekoliko smrtnih ishoda.
SMRTNOST 95 ODSTO
IZUZETNO otrovna gljiva. Jedan njen šešir može da usmrti čak tri odrasle osobe. Može biti raznih oblika, uglavnom žute i bele boje. Od njenog otrova nema leka i prvo uništava jetru. Znaci trovanja nastupaju kasno i podmuklo.
Svi koji pojedu ovu pečurku, obavezno treba da se jave lekaru sa prvim simptomima mučnine, nelagode u stomaku, proliva, pomućenog vida, povraćanja...
Smrt može nastupiti i posle dve, tri nedelje, a procenat smrtnosti je oko 95 odsto.
SMRAD IZ ŠEŠIRA
ŠEŠIR ove gljive širine je od dva do pet santimetara. Bele je boje i prekrivena je krljuštima boje lešnika. Listići su slobodni, gusti, različite dužine i široki. Ispod prstena, prema dnu postaje sve više ružičasto-smeđa.
Ima neprijatan ukus i njen smrad podseća na hemikalije. Raste od juna do novembra. Ova gljiva često se može zameniti sa još nerazvijenim sunčanicama, koja je jestiva gljiva.
NA KLINICI ZA URGENTNU I KLINIČKU TOKSIKOLOGIJU VMA BILO ČAK 28 PACIJENATA
KOBNI PREKASNI DOLAZAK KOD LEKARA
OD 1. jula ove godine u Klinici za urgentnu i kliničku toksikologiju CKT Vojnomedicinske akademije lečeno je 28 pacijenata sa trovanjem gljivama, od čega ih je 14 bilo sa teškim stepenom, a četvoro je preminulo.
Prof. dr Slavica Vučinić, načelnik Klinike, kaže da su se svi pacijenti javili lekaru posle četiri ili nedelju dana, kada je već prošao optimalni period za primenu specifične terapije.
- Svi oni koristili su samonikle gljive za ishranu, a većina otrovanih se time bavi 20, pa i 40 godina - kaže prof. dr Vučinić. - Berači su pečurke „zeke“ koje su zelene boje zamenili sa zelenom pupavkom. A ona je izuzetno toksična i odgovorna za većinu smrtonosnih trovanja pečurkama.
Tako zeleni šešir ove pečurke dovoljan je da se ove dve vrste pomešaju, što može dovesti do kobne greške. Procenjuje se da je jedna gljiva od 20 grama dovoljna da ubije odraslu osobu.
- Čak se preporučuje da se zelena pupavka ne stavlja blizu jestivih gljiva i da se izbegne dodirivanje - ističe prof. dr Vučinić. - Toksičnost se ne smanjuje termičkom obradom, a trovanje je izuzetno opasno, jer se ne prepozna na vreme. Simptomi počinju posle od osam do 12 sati, mučninom, bolovima u trbuhu, povraćanjem, prolivastim stolicama, da bi se od drugog dana već registrovali znaci toksičnog oštećenja jetre i bubrega.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|