Isečak Budžeta za vojsku samo potvrđuje sumnje MB-120...
За војску свега 60 милијарди динара!
Војни буџет од око 60 милијарди динара, колико је планирано да припадне Министарству одбране у 2014. години, Србију сврстава међу државе са најсиромашнијом војном касом у Европи. Иако ће располагати са око три милијарде динара више него 2013, већ сада је јасно да војска ни догодине неће забележити ниједну капиталну набавку опреме или наоружања.
Највећа ставка у војној каси и следеће године биће плате, доприноси и друга примања за више од 30.000 запослених војника и цивила, за шта ће бити одвојено чак 27 милијарди динара. Систем одбране ће, према предлогу буџета за следећу годину, за набавку наоружања и војне опреме потрошити тек 1,5 милијарди, док је за одржавање војних објеката намењено 8,9 милиона динара. Ово су, иначе, једина два велика војна пројекта предвиђена буџетом.
Да Војска Србије ради на плану опремања за следећу годину, али и да ће списак ставки вероватно бити скраћен, потврђује и генерал-мајор Душан Стојановић, начелник Управе за планирање и развој Генералштаба.
- Средњорочни план опремања, као и план за 2014. годину, биће рестриктиван – објашњава генерал Стојановић. – Средства која ћемо да добијемо обезбедиће реализацију набавки одређених врста наоружања и војне опреме, али не у мери у којој је потребна Војсци Србије да би се обезбедио ниво способности за извршавање њених мисија и задатака.
Стојановић наглашава да ће међу основним задацима бити одржавање нивоа оперативних способности у оквиру расположивих средстава.
Према губеру послатом из Владе Србије, војска ће моћи да се шири на набавку тегљача и полуприколица, рачунарске и медицинске опреме за ВМА, а измириће и дугове настале куповином радио-уређаја, муниције од 125 милиметара и за набавку опреме уграђене у модернизоване авионе и хеликоптере. Приоритет за опремање у наредном периоду имаће Специјална бригада, која би следеће године требало да се подичи новим падобранима, ронилачком опремом и савременим наоружањем.
Опредељење Војске Србије јесте да се новац, који је на располагању, уложи не за куповину, већ за модернизацију оних борбених средстава која време још није прегазило. То се пре свега односи на део ракетних средстава за ПВО и радаре, оруђа артиљерије.
|