offline
- Zorge
- Mod u pemziji
- Pridružio: 07 Nov 2007
- Poruke: 8384
- Gde živiš: Ravni Banat
|
+ Нека моја сазнања о кинеским камионимаМорам да признам да теретњаци, па и они из Кине нису међу моји интересовањима. ОК, оно из Кине, а да се вози са А, Б и Ф категоријама - то да, али не и Ц.
Ипак, читао сам скоро све и на ту тему јер сам се интересовао за возила из Кине, јер и даље имам утисак да су "д некст биг финг". Као и са другим категоријама возила, тржиште на коме су се прво појавили, а чији језик разумем, па могу нешто да сазнам, јесте било руско.
Тамо су кинески камиони различитих категорија почели да се појављују још пре десетак година и то не преко званичних увозника, већ дивљу увоз - оде тип из Русије у Кину и за кеш купи камион/камионе, па их кроз читав Сибир допеља у европски део Русије. Невероватно, али такав је био "модус операнди".
Какви су ти камиони? Зависи од више фактора. Није мало важно да ли је у питању неки од водећих произвођача типа ФАВ, "Хово", "Синотрак", "Шанси", "Фотон", ЈАЦ, БАВ, "Дун Фен", или је неки "дивљак", склопљен у некој шупи од Бог-те-пита-каквих компоненти. Да, заиста је и то могуће, да радионице са пар десетина запослених купују/мењају на тржишту све склопове камиона које склапају у некакав камион и потом продају.
Колико сам могао да видим, сви кинески камиони су мање или више функционалне/поуздане/комфорне/исплативе компилације склопова: шасија, мостова, мотора, мењача, кочница, кабина, сандука. И сваки од тих склопова може да буде или лиценца, или нешто настало "реверсним инжењерингом", неког реномираног светског произвођача.
Кинези немају никаквих скрупула да све те склопове комбинују к'о "Лего" коцке на најневероватније начине: да на шасију поставе пнеуматско ослањање и диск кочнице, стари несинхронизовани мењач, савремен дизел и неку убогу кабину, или случај са оним "Дун Феном" кога су пре неколико година допељали у ФАП - "споља гладац, а унутра јадац" (постоји на форуму човек из Прибоја, па може да каже нешто конкретније о томе).
Има и тај проблем што Кинези камионе свих категорија опремају не сандуцима, већ сандучинама, па када се то све натовари, терет буде већи и за 50% од декларисане носивости и после периода такве експлоатације, јасно је шта се догоди - нешто цркне пре времена. Потом је проблем са налажењем резервних делова. Ако нека компонента има узор у компоненти неког западног произвођача, није проблем да се поправи квар, али ако је нешто што нема замену, онда је проблем да се нађе део иоле прихватљивог квалитета.
Оно што је неки мој закључак изведен из извора са Нета, јесте да Кинези на својим камионима кључне компоненте направе коректно, али покушавају да уштеде на неким секундарним ситницама типа гумене "галантерије", електричне инсталације, пластичних делова, па чак и фарбе - свега онога што је у основи није од примарне важности, али што значајно може да поквари утисак о камиону.
Заиста не пратим толико кинеске теретњаке, али ако могу да судим по индустрији путничких аутомобила, напретка у односу на оно од пре пет или десет година свакако има и то осетног.
|