Дана 22.04.2015. одржана је посета ино-партнера у реновираном изложбеном простору у Никинцима који се простире на 2000 м2. На изложби су приказана тренутно најзначајнија светска достигнућа у области развоја и производње средстава НВО, на основу чега се уочавају тенденције у будућем развоју средстава и опреме којом се, или којом ће се поједина средства НВО у будућности опремати, чија аквизиција доприноси и ефикасности и усмерењу развојних активности ЈИ-СДПР.
На простору полигона Никинци који се налази у саставу Техничко-опитног центра организован је низ комплексних презентација сложених система НВО.
1. Извршена је презентација Лазара 2 и Бов М11/10. На једном од полигона је извршен приказ гађања стрељачким наоружањем из покрета (возилом Лазар 2) АП пушком.
2. Приказ опреме војника ВБ10, приказ производног програма палете не смртоносне муниције фабрике ТРАYАЛ и фабрике Слобода Чачак.
Гађање снајперском пушком на даљину до 600м. Гађање далекометном снајперском пушком. (Црно копље) на даљину до 700м. Митраљез (КОЈОТ) панцирна плоча на 500м.
** гађање АП-са оптичким нишаном циљева на даљину од 300м.
*** гађање РБГ (ручни бацач граната)
**** М11 бојевим, флеш и димним пројектилима
Гађање РБГ (ручним бацачем граната) 38мм/6М11 димним и гуменим не смртоносним метцима.
3. Презентација возила Лазар 2 је извршена на полигону за испитивање возила за опште испитивање возила на успоне позитивне и негативне нагибе, касапне и водене препреке.
Потреба за формирањем овакве изложбе проистекла је из значајног пораста обима уговарања, као и пораста укупног потенцијала понуде предузећа Југоимпорта - СДПР Ј.П.
Radio televizija Kruševac ::Preduzeća u restrukturiranju od 1. juna neće biti zaštićena od poverilaca
18. maj 2015.
Preduzeća u restrukturiranju od 1. juna, po odluci Ustavnog suda Srbije, neće više biti zaštićena od poverilaca što je dosad bio slučaj tako da većini od 97 kolektiva u Srbiji koji su bili u tom statusu preti stečaj.
Vlada Srbije pripremila je plan zaštite 25 najznačajnijih preduzeća među kojima su, predloženo je, i tri iz Rasinskog okruga, Trajal korporacija, Fabrika maziva i Prva petoletka.
Tim povodom, kruševački samostalni sindikati pokrenuli su inicijativu da se na listi zaštićenih nađe i Industrija 14. oktobar imajući u vidu značaj ovog kolektiva po privredni razvoj i ekonomsku stabilnost ovog kraja. Sindikati predlažu i da ostale kruševačk firme, sa tržišnom perspektivom, objave takozvani javni poziv odnosno krenu u proces privatizacije, što otvara mogućnost da se nagodbom sa poveriocima, postignu održiva, opšteprihvatljiva rešenja i obezbedi opstanak preduzeća.
Sledeća stvar nije vezana za namensku u smislu same proizvodnje, ali uzgred... Krenulo je prebijanje dugova između kruševačke toplane, Četrnaestog, Trajala i nekoliko dobavljača uglja. Za dobavljače će "14. oktobar" proizvesti dve utovarne lopate i buldožer dok će im "Trajal" dati nešto iz svog asortimana na ime računa za ugalj JKP Toplane i nekih sitnijih dugova. Zbog ovog Toplana otpisuje deo dugovanja Četrnaestom i Trajalu, a "14. oktobar" bi napravio korak ka ponovnom kompletnom priključenju na toplovod nakon 10-ak godina, pre svega zato što je Toplani u poslednje tri godine praktično poklonio ogromne zalihe uglja - reč je o količini na nivou gradskih sezonskih potreba - i tako omogućio njeno funkcionisanje (obično se nekako polovinom novembra drugovi članovi u toplani sete da zime u Kruševcu imaju tu anomaliju da temperatura može da bude čak i ispod +25, Sibir maltene).
Citat:Sindikalna organizacija “Zastava oružja” iz Kragujevca izrazila je zabrinutost zbog smanjenog priliva od prodaje, što može da ugrozi razvoj i isplatu zarada.
– Sindikat izražava zabrinutost zbog smanjenih priliva po osnovu prodaje artikala na mesečnom nivou, koji beleže stalni pad, što može da ugrozi finansiranje ključnih pravaca i isplatu zarada – navodi se u saopštenju.
Zbog toga, sindikat insistira da Nadzorni odbor treba da otkloni prepreke koja su smetnja realizaciji ugovora, kao i da se angažuje na jasnijem sagledavanju finansijskih pokazatelja preduzeća.
Citat:Predstavnici sindikata fabrike “Zastava oružje” nisu zadovoljni rukovođenjem fabrike, jer smatraju da njihovi kadrovi nisu dovoljno uposleni i boje se da planovi za ovu godinu neće biti ispunjeni.
Zbog toga su insistirali da prisustvuju sednicama nadzornog odbora u kojem, već duže, zaposleni nemaju predstavnika.
Sindikat traži i da se zapošljavaju novi radnici, ali isključivo oni koji imaju odgovarajuće obrazovanje i odmah mogu da se uključe u proces proizvodnje.
Trenutno, “Zastava oružje” ima skoro 2.000 zaposlenih i oko 300 radnika na privremenim i povremenim poslovima.
Čitav proizvodni program je izvozno orijentisan, a oružje iz kragujevačke fabrike prodaje se širom sveta.
Citat: S dugom od oko milion evra, bez oglašene privatizacije "Utva avio-industrija" dočekala je kraj i poslednje zaštite ukinutim restrukturiranjem.
Plate za oko 260 radnika su redovne, račune za sada poverioci nisu blokirali. Za osnovnu proizvodnju "Utvi" nisu neophodne sve nekretnine koje poseduje. U kakvom će odnosu biti dugovi i imovina, u slučaju "Utve" još nije izvesno.
Dugogodišnji predsednik Samostalnog sindikata "Utva avio-industrije" Slobodan Kostić ne krije da u situaciji u kojoj se ovo preduzeće našlo 1. juna ništa nije jasno. Kaže da su zaposleni donekle iznenađeni, a donekle razočarani, jer preduzeću preti blokada računa zbog dugova.
"Svi su znali, a niko ništa nije govorio. Svi su se pripremali. Govorili su da će jedan deo firme otići, nisu govorili o kojoj firmi je reč. U poslednje dve nedelje priča se o tome koliko će firmi biti zaštićeno i kako će se sve odvijati. Međutim mi još ništa ne znamo, kaže Slobodan Kostić", predsednik Sindikata.
Neke firme su zaštićene, nadležni spominju da neke idu u stečaj. Kostić primećuje da se "Utva" nigde ne spominje, da nije ni u kakvoj priči. Prema njegovim informacijama, "Utva" je dosta dugova koje je preduzeće imalo raščistila u međuvremenu.
"Blokade se vezuju za devedesete, za neke firme koje su mrtve, radnike koji su isplaćeni. Sada su naši dugovi oko 120 miliona dinara – prema radnicima, nekim fizičkim licima, raznim firmama. Danas u 12 sati smo proverili i nijedan račun nije bio blokiran. Na računu para nemamo, platili smo sve što treba", kaže Kostić.
U "Utvi" je ukupno 260 radnika. Plate su, kaže Kostić, sada redovne i uopšte ne zavise od situacije oko dugova i blokade. Prioritet su u "Utvi" novi poslovi.
"Plate radnika od ovoga ne zavise. Imamo dozvolu da isplaćujemo plate. Međutim, ako račun bude blokiran, biće dovedeno u pitanje samo funkcionisanje fabrike", kaže Kostić.
Predstavnici "Utve", sindikata i menadžmenta, bili su u petak sa predstavnicima još osam krupnih firmi na sastanku u Ministarstvu, gde je razgovarano o perspektivama. Nadležni su se čudili šta će tu "Utva", koja ima mala dugovanja u odnosu na ostale i stratešku vezu sa "Jugoimport" SDPR-om. Pored dugovanja, "Utva" ima i znatnu imovinu.
"Mi smo već odavno u Agenciji za privatizaciju napravili ugovor. Trećina fabrike je odvojena, katastarski, da mogu da je prodaju. Imamo 17 hektara zemlje u gradu od starog aerodroma, koji pripada "Utvi" i još neke objekte van fabrike. Godinama nudimo Agenciji da se to rasproda i da se namire dugovi. Pored svih naših apela, Agencija nijednog trenutka nije oglasila prodaju", navodi Kostić.
Sa dugovima, viškom imovine, u strateškom zagrljaju "Jugoimport"SDPR-a i bez zaštite od poverilaca "Utvi" su iz Vlade Srbije, kaže Kostić, predložena alternativna rešenja kako bi račun bio na neki način zaštićen. Predlozi su predstečajni postupak i izrada unapred pripremljenog plana reorganizacije.
"Verovatno i naš strateški partner izbegava, jer onda odlučuje sud i o prodaji, i o nabavci, poslovanju. Sud onda vodi ceo postupak", kaže Kostić za RTV "Pančevo".