Privredno kretanje namenske industrije Srbije

502

Privredno kretanje namenske industrije Srbije

offline
  • Pridružio: 29 Avg 2011
  • Poruke: 5405

IDEF 2017: YUGOIMPORT Debuts Advance M-RIB Family of Stealth Vessels

Citat:Stealth, high speed, maneuverability and self righting are basic characteristics of the M-RIB vessel. Cabin space can hold sophisticated equiment for driving, navigation, night vision, communication and surveillance, as well as serving as shelter for personnel in bad weather conditions and enemy fire. Ullman Atlantic seat is designed to be used in limited spaces and to give shock mitigation for extreme high speeds maneuvers and sea sate 5.

M-RIB 17 is a modern, fast, low RCS, and heavily armed green and brown water vessel designed to perform patrol, combat and command craft missions. Missile boat, FAC and assault or landing craft are also available configurations.

Stealth is achieved through the use of a specific design, special RAM coating, thermal signature reduction coating, smart and powerfull cooling system to reduce thermal footprint and special texture surfaces.






http://www.navyrecognition.com/index.php/news/defe.....ssels.html



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28689
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Gargantua ::Laza napisa...
Ali ne odustaje od ove tvrdnje
Citat:У Пакистану се успешно завршава и тестирање наше самоходне хаубице „нора 52”, Пакистанци најављују куповину фантастичних 700 „нора” .



offline
  • Pridružio: 29 Avg 2011
  • Poruke: 5405

Zastava kovačnica prerasta u kovački centar

Citat:Oružari planiraju da od Zastava kovačnice naprave kovački centar, koji će biti na usluzi ne samo domaćoj vojnoj, već i automobilskoj industriji, ali i proizvođačima poljoprivredne mehanizacije

Ponedeljak, 23. april 2017, kada je Zastava oružje, na tenderu, kupila Zastava kovačnicu za 3,43 miliona evra (polovina od poslednje procenjene vrednosti imovine), biće zlatnim slovima upisan u 160 godina dugoj istoriji te kragujevačke fabrike.

Tim potezom je najstarija fabrika otkovaka na Balkanu, koju je privatizacija dovela na ivicu propasti, spasena od likvidacije. Zanimljivo je da je za razliku od većine, ili gotovo svih bankrotiranih fabrika, Zastava kovačnica potencijalnim kupcima ponuđena kao kompletno preduzeće. Tome je, svakako, doprinela i činjenica da je Kovačnica i nakon pokretanja stečaja (u septembru 2016), te proglašenja bankrota (u februaru 2016), nastavila sa proizvodnjom i isporukama otkovaka domaćim i inostranim partnerima. Za kupovinu Zastava kovačnice bile su zainteresovane četiri kompanije: dve inostrane (kineska i italijanska) i dve domaće, od kojih je jedna bila Zastava oružje, koja je, prema rečima generalnog direktora Milojka Brzakovića, dve godine "merkala" fabriku otkovaka. "Bio sam spreman da za Kovačnicu ponudim i šest miliona evra", potvrdio je za Danas Brzaković, naglašavajući da su oružari Zastava kovačnicu najvećim delom kupili iz sopstvenih sredstava, što će reći da će za tu poslovnu transakciju izdvojiti tek manji deo novca od najavljenih ulaganja u proširenje kapaciteta i osavremenjavanje kragujevačke fabrike oružja od 9,7 miliona evra.

- Činjenica je da je Zastava kovačnica uvek bila jedan od ključnih dobavljača Zastave oružja. Osim toga, gašenje Kovačnice imalo bi pogubne posledice ne samo po vojnu industriju, nego i po celi domaći metalski kompleks. Zato sam dve godine ubeđivao nadležne u Vladi Srbiji da je neophodno, po svaku cenu, sačuvati fabriku otkovaka. Na kraju je Zastava oružje sama uplatila depozit za učešće na tenderu, nakon čega smo dobili saglasnost Vlade i premijera Aleksandra Vučića - kaže Brzaković.

Direktor Zastave oružja otkriva za Danas da su neposredno pre oglašavanja prodaje Kovačnice, tu fabriku posetili rukovodioci i ostalih fabrika koje čine grupaciju Odbrambena industrija Srbije. Tom prilikom se, prema Brzakovićevim rečima, razgovaralo o formiranju konzorcijuma najznačajnijih vojnih fabrika koji bi na tenderu mogao da pobedi konkurenciju, pre svih kinesku kompaniju koja bi, prema našim saznanjima, trebalo da gradi prugu Beograd - Budimpešta. Predstavnici domaće vojne industrije na kraju su se, ipak, dogovorili da Kovačnicu kupi i tako je sačuva od propasti, Zastava oružje. Oružari planiraju da od Zastava kovačnice naprave kovački centar, koji će biti na usluzi ne samo domaćoj vojnoj, već i automobilskoj industriji, ali i proizvođačima poljoprivredne mehanizacije. To praktično znači da će se u Kragujevcu kovati otkovci i za Slobodu iz Čačka, Prvi partizan iz Užica, Prvu petoletku iz Trstenika, pribojski FAP, Zastavu kamione, ali i za druge fabrike. Kovačnica će, poručuju iz Zastave oružja, nastaviti da isporučuje otkovke automobilskim kompanijama u Nemačkoj, Austriji, Sloveniji, Mađarskoj i Rumuniji.

Podsećanja radi, prethodni tender za prodaju Zastava kovačnice u bankrotu bio je zakazan za 25. jun prošle godine, a njena imovina tada je bila procenjena na oko 5,6 miliona evra, što je za više od 1,2 miliona evra manje od ovogodišnje procene. Tendersku dokumentaciju Kovačnice prethodno su otkupile tri kompanije: jedna iz Srbije, druga iz Češke i treća iz Bosne i Hercegovine. Početna prodajna cena fabrike i iznosila je 50 odsto od njene procenjene vrednosti... Međutim, uoči tendera oglasila se Poreska uprava Srbije, koja je najveći poverilac Kovačnice, i zatražila novu procenu vrednosti fabrike. Nadležni u Poreskoj upravi bili su nezadovoljni procenjenom vrednošću onog dela imovine Kovačnice nad kojom PUS ima hipoteku. Spekulisalo se da je Poreska uprava, prošloga leta, zatražila novu procenu vrednosti Kovačnice kako bi sprečila prodaju te fabrike od strateškog značaja za domaću privredu nekoj inostranoj kompaniji. Tim pre što se već tada čulo da su za kupovinu Zastavine fabrike otkovaka zainteresovane ne samo domaće vojne fabrike, nego i državna kompanija za izvoz naoružanja i vojne opreme, Jugoimport SDPR... Podsetimo da je stečajni postupak u Kovačnici, zbog neprekidne blokade računa duže od 90 dana, proglašen 30. septembra 2015. godine, a da je već 15-ak dana docnije nastavljena proizvodnja otkovaka za domaće i inostrane partnere koju nije obustavio ni bankrot preduzeća.

Oružarima još tri miliona evra iz budžeta

Pored najavljenog ulaganja od 9,7 miliona evra, Vlada Srbije će u Zastavu oružje investirati još tri miliona evra. "Pozvao me je premijer Aleksandar Vučić i čestitao na potpisivanju ugovora o kupovine Kovačnice i očuvanju te fabrike za potrebe domaće privrede i srpske namenske industrije. Obavestio me je, pritom, da je Vlada odlučila da u našu fabriku uloži još tri miliona evra. Tim novcem ćemo da platimo kupovinu Kovačnice, dok će 9,7 miliona evra biti iskorišćeno za kupovinu savremene proizvodne opreme, odnosno za povećanje tehničko-tehnološkog nivoa fabrike. To će pozitivno uticati na kvalitet proizvoda i dodatno ojačati poziciju kragujevačke fabrike na svetskom tržištu ", kaže za Danas generalni direktor Zastave oružja Milojko Brzaković i podseća da ta fabrika gotovo kompletnu proizvodnju pešadijskog naoružanja, te lovačko-sportskog i oružja za ličnu odbranu izvozi u više od 40 zemalja.

Visok ceh privatizacije

Propadanje Zastava kovačnice, koja je 1857. godine osnovana za potrebe kragujevačke Topolivnice, kasnije preimenovane u Vojnotehnički zavod, počelo je posle privatizacije preduzeća koje je, 2005. godine, kupio bugarski biznismen Valentin Zaharijev. Fabrički sindikat, radnici i drugi manjinski akcionari godinama su upozoravali javnost i nadležne državne organe da Zaharijev uništava Kovačnicu iznošenjem profita u Bugarsku i ostavljanjem dugova preduzeća u Kragujevcu. Uprkos tome, državni organi Srbije nisu reagovali, iako ima indicija da je Zaharijev, pored Kovačnice, uništio još nekoliko srpskih fabrike.


http://www.danas.rs/ekonomija.4.html?news_id=34527.....Pn9sL.dpuf

offline
  • Pridružio: 28 Dec 2016
  • Poruke: 905

Od tih srpskih raketa 300mm "Sumadija", koje pominjete, za sada nema nista, obzirom da nisu ni konstruisane kako treba. SDPR pokusava da progura svoju ideju na nacin da je Pakistanci isfinansiraju.
Pakistan ima nameru da u predstojecem periodu konstruise/kupi visecevne bacace raketa velikog dometa, sa korekcijom putanje. Informacija je zvanicna, nalazi se u listi odobrenih projekata za 2015-2016. godinu (strana 15, stavka G): http://www.modp.gov.pk/modp/userfiles1/file/Year%2.....%20III.pdf

Glavni igraci u tom poslu su Kinezi, sa svojim modularnim sistemom NORINCO SR5:
http://www.military-today.com/artillery/sr5.htm
Njima na ruku ne ide maksimalni domet rakete 220mm od svega 70km, ali CEP je neverovatnih 5m.

U najuzoj konkurenciji su Turci, sa novim raketnim sistemom Roketsan T-300:
http://www.roketsan.com.tr/en/urunler-hizmetler/ka.....i-trg-300/
T-300 koristi novu raketu TRG-300 Tiger : https://www.mycity.rs/must-login.png ). Nova raketa TRG-300 na krajnjem dometu 120km ima CEP 50m. Poslednja 2 dana Turci su imali intenzivne susrete sa pakistanskom delegacijom na IDEX-u 2017, u Istanbulu.

Ubacite sada u celu kombinaciju i Ruse sa svojim lakim Smerch-om 9A52-4 na kamionu Kamaz i nove rakete 9M542 sa GLONASS navigacijom, dometa 120km...

Za razliku od SDPR-magle, kod Kineza, Turaka i Rusa sve je to vec ispitano i krenula je serijska proizvodnja.
Imajuci u vidu napred navedeno, jasno je da u prici o Sumadiji 300mm nema bas nikakve realnosti.

offline
  • celik 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 08 Maj 2010
  • Poruke: 1702

Tako se pricalo za jos neke projekte. Polako ...

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28689
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

@lukacbeli
Šumadija nije uopšte u toj kategoriji, a ideja i lansiranje su dva pojma različita. Ukoliko je došla do faze lansiranja, mi nemamo gde da je probamo sa tim deklarisanim dometom. Pošto je Nora već tamo, što ne iskoristiti priliku za probu i eventualno zainteresovati Pakistan za raketu duplo većeg dometa od onih koje pominješ. I onako treba da im isporučimo rakete ili komponente raketa(ostalo je nedorečeno) za VLR.

offline
  • Pridružio: 01 Jan 2012
  • Poruke: 731

@lukacbeli
Sve je to u redu samo navedi kakve veze imaju rakete dometa 70 ili 120 km sa raketom dometa 300km...prosto to nisu iste kategorije. Drugo mi mozemo samo da ponudimo zajednicki razvoj Pakistancima a svi drugi nude gotove projekte ali za velike pare.

P.S. pretekao me @Aramis

offline
  • Pridružio: 28 Dec 2016
  • Poruke: 905

Sistemi koje sam pomenuo imaju vezu sa Pakistanom, jer su u igri za nabavku, bez obzira na domete. Jednom kada kupac odluci koji ce sistem - onda za druge vise nema sanse.

Sumadija onakva kakva je prikazana - ne moze da leti. To je lepo objasnio "raketas". Nece ni doci do faze lansiranja.

Pakistanu treba projekat gotove rakete, koji moze odmah da krene u proizvodnju. Nisu tacno definisali koji kalibar zele. Ako im je do dometa - mogu kod Kineza po WS-3, vezanih ociju, nema greske.

Pakistan poseduje tehnologiju i proizvodnju raketa Grad 122mm.
Proizvode raketu YARMUK 122, koja u osnovnoj varijanti dobacuje 20km.
Uspeli su da modifikacijom goriva, sa pocetnih 20km, da poguraju domet do 45km : http://gids.com.pk/refurbishment-range-enhancement-of-122mm-MBRL-ammunition
Ono sta im nedostaje je preciznost. Trenutni CEP YARMUK-a je 80m.
Zato su se za kalibar 122mm Grad okrenuli saradnji sa Turskom.
Juce/danas na IDEF 2017 vec su imali vise sastanaka sa Turcima.
Kljuc je obezbediti saradnju za transfer tehnologija za korekciju navodjenja sa turske rakete Roketsan TRG-122:
https://www.mycity.rs/must-login.png
TRG-122 ima GPS-korekciju i CEP od samo 30m (dakle, Pakistan bi samo sistem za korekciju, domet 45km vec ima).

Kada pricamo o projektu Sumadija 400mm, navedeno je da ce imati inercijalno vodjenje (znaci - nema satelitsku korekciju), sto na krajnjem dometu 280km daje prilicno velik CEP. Zato i treba da nosi b/g od 200Kg, kako bi kompenzovala velik CEP. Ako Pakistanu podje za rukom da nabavi tehnologiju za sistem korekcije 122mm, mogao bi da je prepakuje i u Sumadiju. U tom slucaju, investiranje u Sumadiju bi imalo smisla, sa njihove strane, uz izbacivanje INS-a, koji je skup.

Pitanje je da li je Pakistan zainteresovan da trosi vreme na razvoj sa drzavom koja takvu vrstu rakete nikada nije proizvela, niti raspolaze potrebnim tehnologijama za njenu proizvodnju. I sami znate da su nasi zvali Kineze upomoc.

Koliko vidim, SDPR je prisutan na IDEF 2017, mogli bi da prosetaju malo do Roketsan-a, da vide kako Turci napreduju koracima od 7 milja. Projekat KHAN 610mm im je u zavrsnoj fazi, bice to pravi turski Iskander.

offline
  • Pridružio: 01 Jan 2012
  • Poruke: 731

Au...

Prvo sta ce da rade Pakistanci(važi i za Turke) kada im Ameri pogase satelite taj GPS mogu da bace u kantu. INS je vrhinska stvar i naš najveći adut i nekoliko puta komplikovaniji od GPS prijemnika koji Turci kupuju od amera. Ti sada ne znaš koliki je CEP a to ne zna niko pa ni YI dok se ne odradi probna gađanja tako da ne iznosi paušalne ocene. Pakistan kupuje raketna goriva iz Srbije i ja ne znam kakvi turci te spopali kada Pakistanci nisu izbijali sa štanda Yugoimporta...
Citat:Pitanje je da li je Pakistan zainteresovan da trosi vreme na razvoj sa drzavom koja takvu vrstu rakete nikada nije proizvela, niti raspolaze potrebnim tehnologijama za njenu proizvodnju.
To pitanje postavi Arapima tačnije UAE-ma zašto su ulupali 220 mil. evra u projekat ALAS male privatne firme iz države koja ništa slično nije nikada napravila niti ima fabrike za proizvodnju tako nečega.

offline
  • Pridružio: 03 Jun 2011
  • Poruke: 1644

Bahuss ::Au...

Prvo sta ce da rade Pakistanci(važi i za Turke) kada im Ameri pogase satelite taj GPS mogu da bace u kantu. INS je vrhinska stvar i naš najveći adut i nekoliko puta komplikovaniji od GPS prijemnika koji Turci kupuju od amera. Ti sada ne znaš koliki je CEP a to ne zna niko pa ni YI dok se ne odradi probna gađanja tako da ne iznosi paušalne ocene. Pakistan kupuje raketna goriva iz Srbije i ja ne znam kakvi turci te spopali kada Pakistanci nisu izbijali sa štanda Yugoimporta...
Citat:Pitanje je da li je Pakistan zainteresovan da trosi vreme na razvoj sa drzavom koja takvu vrstu rakete nikada nije proizvela, niti raspolaze potrebnim tehnologijama za njenu proizvodnju.
To pitanje postavi Arapima tačnije UAE-ma zašto su ulupali 220 mil. evra u projekat ALAS male privatne firme iz države koja ništa slično nije nikada napravila niti ima fabrike za proizvodnju tako nečega.


Dobili su za dzabe zemljiste vrednosti vise milijardi evra na kome imaju pravo da grade i zarade na prodaji objekata. Dali su vise stotina miliona evra kredita i zaradjuju na kamati.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1056 korisnika na forumu :: 35 registrovanih, 7 sakrivenih i 1014 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: amaterSRB, bestguarder, bigfoot, ceman, cikadeda, comi_pfc, DejanCG, DH, djboj, Dorcolac, ds69, dule10savic, Joja, jukeboxer, kikisp, kobaja77, Koridor, ljuba, Metanoja, milenko crazy north, MiroslavD, Mr. Majevica, Nemanja.M, oldtimer, Posmatrac77OKB, repac, RJ, Shinobi, solic, sombrero, Srki94, vathra, yrraf, zastavnik, zlaya011