Privredno kretanje namenske industrije Srbije

694

Privredno kretanje namenske industrije Srbije

offline
  • Pridružio: 24 Mar 2008
  • Poruke: 429

Pa ok, nije van okvira teme.
Iskreno me zanima šta ostali vide kao konkretan problem kod Zastave.
Što se portfolia tiče, pored toga što Zastava nije samostalno projektovala gotovo ništa, pitanje je i koliko joj je ponuda raznovrsnija od nabrojanih. Možemo da uzmemo prva 3 sa moje liste.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 14 Mar 2017
  • Poruke: 2605

Khm, džabe portfolio ako je isti neoptimizovan i sa nenormalnom količinom škarta, kojeg opet pokušavaju da uvale mušteriji, kao da ne žele da ikome išta prodaju ikad više.

Evo ima 5 godina kako ono sranje od M19 i dalje ima rupčagu za "taktički kamičak" od kurcobolje, normalno da VS ne želi da čuje za istu.



offline
  • Pridružio: 21 Feb 2021
  • Poruke: 83

Citat:ODIVA Wedding Dresses je mesto gde se sigurno krije vaša savršena venčanica. Dođite i pronađite je, a mi ćemo vam u tome pomoći – navedeno je na sajtu renomirane firme za prodaju i iznajmljivanje venčanica.

Kakve veze imaju namenska industrija i venčanice u Srbiji pokazuje nam primer fabrike MB Namenska iz Lučana. Pođimo redom.

Pomenuto preduzeće iz Lučana kupuje etil alkohol od firme „Odiva“ doo, koja je registrovana u Beogradu, sa pretežnom delatnošću 4771 – trgovina na malo odećom u specijalizovanim prodavnicama.

O da, u Srbiji je i to moguće, da uz venčanice prodajete i etil alkohol tj. da uz pretežnu delatnost možete da imate i brojne druge poslovne delatnosti.


Otpremnica Odiva doo za isporuku etil alkohola fabrici MB Namenska u Lučanima na kojoj je kao e-mail adresa navedeno info@venčanice.com

Zašto nam onda kupoprodajni odnos između Odiva doo i MB Namenska Lučani, „bode“ oči?

Možda zbog toga što je firma „Odiva“ u stopostotnom vlasništvu Jelene Eraković, ćerke pok. Radoša Milovanovića, doživotnog direktora MB Namenska u Lučanima, koji je bio prvooptuženi u sudskom procesu zbog smrtnog stradanja dvojice radnika 2017. godine. Nakon smrti Milovanovića sudski proces vodi se protiv preostalih optuženih rukovodilaca fabrike.

Jelena Eraković je inače sestra Nenada Milovanovića, sina pokojnog Radoša Milovanovića o čijoj povezanosti sa poslovanjem fabrike kruže razne kuloarske priče po Lučanima vezano za njegovu povezanost sa FK Mladost, novootvorenim bazenom u Lučanima i hotelom koji su pod okriljem fabrike.

Jelenin suprug je vlasnik firme „Erak Trade“, firme koja takođe godinama prodaje sirovine lučanskoj fabrici, a poznato je da je još za života Radoša Milovanovića, njegova porodica zarađivala na radnicima fabrike.

Kako je svojevremeno pisao Blic Milovanović, koji je optužen da je odgovoran za pogibiju dvojice radnika MB Namenska 2017. godine u krugu fabrike, bio je vlasnik pekare „Timi“ u Lučanima.


– Ta pekara pravila je burek i peciva isključivo za fabriku, odakle je i dolazio novac – kaže izvor “Blica“.

Milovanović je na taj način direktno prihodovao svojoj porodici, jer je pekaru najpre prepisao sinu Nenadu, a onda svojoj snaji Bojani Milovanović. O tome svedoči i natpis iznad ulaza u pekaru „samostalna zanatsko-trgovinska radnja – Timi -Bojana Milovanović“.

Iz porodične pekare Milovanović izlazilo je tako dnevno burek za oko 1.350 radnika.

– Svaki radnik je imao pravo na burek, dva đevreka i dve pekmezare – priča jedan od radnika „Namenske“.

Trgovanje porodice Milovanović sa fabrikom u kojoj je pok. Radoš Milovanović bio generalni direktor doživotno, tj. i pre i posle odlaska u penziju, nastavilo se tako i posle njegove smrti.

Predmet te trgovine su burek, đevreci, pekmezare, pomije, etil alkohol, razne sirovine i ko zna šta sve.



ozonpress.net/hronika/mb-namenska-lucani-vencanice-i-etil-alkohol/

offline
  • Pridružio: 14 Jul 2015
  • Poruke: 711
  • Gde živiš: Pripyat

Jugoimport uskoro raspisuje konkurs za pogon u Kursumliji.

offline
  • dac 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 20 Jun 2020
  • Poruke: 821

Ako smo već odlučili, pre nekog vremena da pravimo naše oklopnjake, kamione, da unapređujemo/remontujemo tenkove i m80, NTV itd.

Zar ne bi bilo bolje da se odlučilo na jedan veći pogon u mestu gde već ima, škola i potencijalno više kadra za te poslove? Skoro sve firme (ako ne sve), su u državnom vlasništvu. Mislim da nam je trebao jedan kršten pogon, koji bi se (primera), nalazio u Kragujevcu. Sa nekoliko linija koje bi bile fleksibilne.

Napravi se plan za 20 godina unapred, ako ne i više. Vidi se sve šta nama treba, mi smo prvobitni kupci i mi održavamo većinu ovih preduzeća u životu. Sa većim mogućnostima proizvodnje, možda to neće biti slučaj ili će barem smanjiti cenu koju plaćamo za ova preduzeća (mislim da turci dobijaju dosta poslova i zbog toga što mogu da ponude velike brojeve iste godine. Umesto nas koji mogu valjda oko 30+ Miloša godišnje da izbacimo, umesto njihovih ne znam koliko Otokar Kobri 2).

Pod plan, mislim da se razmisli o svim vozilima koja nam trebaju, za namenske i komunalne potrebe. Da se koristi što više zajedničkih komponenti, ili barem isti proizvođači pa da imamo centar koji se bavi popravkom ili da imamo veću zalihu delova za iste (posebno glavnih, motor, transmisija, podsistemi,...).

Prošle godine (mada meni deluje svake godine), naručili smo valjda 100 turskih autobusa (na kojima su kočnice otkazivale u par slučajeva). Pa i ako je šrafciger ekonomija. Saznamo šta nam treba, na nivou države. Koliko autobusa i kakvih? koliko treba da se menja? Što više zajedničkih komponenti i idejnih rešenja. Ako nemamo naš projekat, uzmemo licencu za odgovarajući i pravimo isti autobus sledećih, koliko god nam treba. Doduše ja spadam u one kojima ne smeta da se voze u onim češkim tramvajima. Kojim po meni, je jedini problem što su prljavi i nisu nikopodni pa neki ljudi sa posebnim potrebama ne mogu da uđu.

Dajem primer ovih tramvaja kao nešto što nije luksuzno ali ima sve što treba, samo je neuredno. Ne kažem da treba vozač da sedi na kartonskoj kutiji bez klime ili da se pravi nešto bezveze i krš kvaliteta. Ako bude sličnog kvaliteta unutrašnjosti kao ti turski autobusi ja sam PRESREĆAN!

Ovim želim reći da smo mali za neke od ovih projekata koji se planiraju. Mislim da se sa ovakvim načinom dobija veća mogućnost sklapanja i mogućnosti samog pogona. Samim tim nema nekoliko manjih pogona gde se na kašičicu usposle radnici i potencijalno smanjuju mogućnosti samog pogona. Obično sa većim sistemima i mašinama koji su skuplji, dolazi i do većih ušteda u većim serijama. Mogu se i ponuditi, bolji uslovi rada i plate jer je entitet zdraviji i veći. Ima više stvari koje pravi. Davati takvom pogonu što više stvari za rad bi nam i omogućilo da primera uradimo neke od modernizacija kao što su tenkovi i M80 (u glavi mi je kako nije lako gurati tenk u nekom zbudženom prostoru ili dizati mu kupolu u manjem pogonu, pa to x100-200 ili koliko već je planirano). Ako već maštamo, možemo primera ponuditi Kuvajtu remont njihovih m 84, gde bi birali oni podsisteme koji im odgovaraju (najviše mislim na termoviziju).

Mojih nekoliko misli, uvek kada pročitam nešto vezano za pokretanje ovih pogona ili plana neke modernizacije.

online
  • Pridružio: 02 Avg 2008
  • Poruke: 7291

Pravljenje drzavnih mastodonta ne dolazi u obzir. Tvoja logika ima smisla u određenim uslovima ali mi ne možemo trenutno da vidimo ni horizont od 3-4 godine šta bi bilo pametno a kamoli dalje. Ovi manji pogoni su fleksibilni i u dobru i u zlu. Mogu da zaposle ljude gde ih već ima jer obilje radne snage odavno nemamo.
Biće možda ponovo tih velikih firmi ali kad za to dođe vreme. Organski a ne na silu. Možda u Plani možda negde drugde. Da postoji tolika tražnja napravio bi Jugoimport i pogone.

Što se tiče kuvajtskih tenkova, tu je po meni posle svih ovih godina jedino realno da ih mi uzmemo nazad i modernizujemo za nas ili da ostanu gde jesu.

offline
  • Orc 
  • Građanin
  • Pridružio: 29 Jun 2022
  • Poruke: 216

@stegonosa Pa mi nismo poceli ni da modernizujemo nase M84..

online
  • Pridružio: 02 Avg 2008
  • Poruke: 7291

Nismo i ko zna kad ćemo. Ali kad pričamo o Kuvajtskim oni će ili ovakvi kakvi su da ostanu tamo dok ne postanu staro gvožđe ili hipotetički možda nekad da se otkupe. Nema posle svih ovih godina nekakve šanse za modernizaciju kod njih. Da su hteli uradili bi to do sad milion puta. Čisto komentarišem tu okolnost.

offline
  • dac 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 20 Jun 2020
  • Poruke: 821

@stegonosa

Ne slažem se. Mi i dalje držimo neke od tih starih mastodonta (kao što kažeš) u životu. Naša cela namenska je u državnom vlasništvu i ovo nekoliko privatnika je verovatno pravljena državnim parama. Ukljućujući i Jugoimport. Počeo sam sa, trebalo je. Ranije se odlučivalo o ovome. Neki od ovih projekata se razvijaju od Jugoslavije. Ako je želja da pravimo bila tu i stvarna sada kada smo Srbija? Mislim da je realnije da imamo jedan veći kvalitetan pogon za sva ova vozila.

Ako smo se odlučili na to da sve radimo (iz raznih razloga). Trebalo je restrukturirati tih nekoliko starih giganata u jedan entitet koji može isto tako da bude fleksibilan. Sa više mogućnosti nego što trenutno ima svaki od njih pojedinačno. Mislim da sam pročitao u temi sa FAP-om da su najzad iz vojske naručili 150 kamiona. Šta se dešava sa FAP-om kada završe tih 150? Eksplodiraće na tržištu kamiona. Sumnjam. Da se od početka išlo ovako kako sam napisao, mislim da bi imali radnike na istom mestu koji su obučeni pored kamiona da rade na celoj Yugoimport gami i druga vozila pored toga (ono što sam pričao za autobuse, primera). Pored toga, mogli bi da konkurišu na bilo kom mestu gde je ponuđen Otokar Kobra i još oklopnih transportera koje prave. Koliko me sećanje služi Senegalu je dostavljeno 100 Otokar kobri, a na Miloš temi je bilo nekoliko ofarbanih u plavu kamuflažu isto za Senegal. Nadam se da je prodat u većim količinama, ali za sada nema vesti o tome.

Da postoji veći pogon, mogli bi da ponudimo i mi u većim količinama. A ne da jurimo radnike kampanjski, na kašičicu, na 5 mesta koja su udaljena nekoliko sati jedan od drugog i dajemo rokove gde dok se ne ispuni jedan ugovor od 30-40 vozila, stoji sve za tu godinu. Svako povećanje pogona se povezuje sa nekom stranom narudžbinom (koje nema) i čeka se da Srbija naruči veće brojeve (koja ne naručuje velike brojeve). A pritom se razvoj tih sredstava finansira baš od Srbije za njene potrebe.

Miksom vojnih i civilnih potreba društva, može raditi taj pogon. Dok ne dođe veća porudžbina, od Srbije ili prodajom nekome drugom. Ali je sve na jednom mestu.

Primera, Ikarbus se održavao na aparatima i koliko sam pročitao samo je Beograd kupovao autobuse od njih. Dok više nije uzimao autobuse od njih i uzeo Turske. Pa je krenuo u komplet propadanje, rasprodaju i kraj. Oni su radili te autobuse po licenci od MAN-a (valjda). To je 100 vozila koje je mogao taj pogon da pravi. Sada nema ni tog Ikarbusa, nema ni većeg pogona, nema ni radnika, a mi kupujemo autobuse iz Turske.

offline
  • Pridružio: 22 Mar 2014
  • Poruke: 3503
  • Gde živiš: Bog će suditi mojim neprijateljima,mi samo ugovaramo sastanak.

Bolje nekad kupiti od druge drzave, nego za nesto domace dati 3x vise novca a ne dobiti nista, ustvari dobijes kantu u koju moras da ulazes novac.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 948 korisnika na forumu :: 28 registrovanih, 10 sakrivenih i 910 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, airsuba, Asparagus, babaroga, cikadeda, dekan.m, dule10savic, FOX, Georgius, Još malo pa deda, kolle.the.kid, kybonacci, MB120mm, Metanoja, milenko crazy north, Milometer, Milos ZA, milutin134, Miškić, Motocar, nikoli_ca, pavlo, RED4G-304, stegonosa, Trpe Grozni, vargas, vobo, 79693