offline
- dzumba

- Građanin
- Pridružio: 18 Jun 2009
- Poruke: 67
- Gde živiš: Beograd
|
Синђелић
Имаш 21 годину и нису уписан у војну евиденцију? Или ниси држављанин Србије, или су те негде "загубили" или ниси прочитао позив за упис у евиденцију (регрутацију). Обично се шаљу позиви на кућу, али се и јавно објављује позив да се мушкарци тог и тог годишта, јаве ту и ту, ради уписа у евиденцију.
Можеш да се правиш блесав, па ако те некад ухвате (обично у некој рутинској провери МУП-а) или сам отиђи у војни одсек општине где живиш па види у чему је проблем. Нећеш имати никакве санкције.Можеш и да чекаш укидање служења војног рока (требало је 2010.године, али ће то вероватно одложити), али мислим да ће се и онда обављати упис у војну евиденцију, само неће бити слања на служење војног рока.Заправо и када је војска професионална остаје војна обавеза, али се она обично активира у стању ратне опасности или рата.
Када те евидентирају можеш да се определиш за цивилно служење војног рока. Оне који хоће да служе војни рок под оружјем позивају после 21. године. Ко студра може одлагати одлазак до, мислим 27-28 године.
Када је у питању "право" служење војног рока а да се не џабалебари, тога углавном нема. Заправо, прва три месеца је обука и ту се углавном ради по цели дан.Месец и по је тзв. пешадијска обука, истоветна за све војнике, а после још толико специјалистчка, за твој род. То се спроводи у наставним центрима. После као идеш у неку јединицу, где зависно од рода, нешто радиш од онога што си по ВЕС-ти ("војноевиденцијској специјалности"), мало чистиш круг и прострије, мало на стражу, мало куваш кафе официрима, често идеш кући и то ти је то.То раде и у Гарди, осим што они који су у почасној јединици имају доста припрема за почасти (стројеве радње до бесвести), а они други "цепају" страже и сличне ствари. Гарда је задужена за обезбеђење објеката и почасти. Није то борбена јединица. У војној полицији и специјалним јединицама, где је некда била добра обука за војнике, више нема војника на одлсужењу војног рока.Сви су професионални војници.
Dopuna: 10 Sep 2009 22:03
Раде012
Па делимично си у праву око одговорности за понашање војника изван касарне (не мислим на ред и дисциплину, већ на личну безбедност војник). Међутим позадина је другачија. Мало ћу бити оширнији.Ово што ћу написати важи за ЈНА.
Изађе војник у град, не гледа на семафор, пређе улицу на црвено, удари га ауто и - крива војна организације јер није довољно и упорно утицала на тог војника да не прелази улицу када је црвено светло на семафору. Или, оде војник кући, отац му да аутомобил иако војник нема доволу (одизели му је у јединици), овај јурца, слупа се, повреди себи друге и - крива војна организација јер није васпитала војника да не сме да вози ауто на одсуству.Као, његов тата недозрео поред такве јаке и снажен армије и официра у њој, па аутоматски амнестиран. Објективно, правно (судски) она (одговорност) у оваквим случајевима није постојала ни тада као ни сада. Заправо војска (ЈНА) је сама себе прогласила за одговорну за оно што војници сами себи чине изван касарне (приликом изласка у град, одсутва и сл.). Радило се о томе да су се неки родитељи нашли погођеним што им се син повредио или изгубио живот изван касране, па одговорност пребацили на војску. Кривили су ЈНА, официре да нису учинили ништа да се то спречи.Неки покушали да то и наплате. Себе нарвано нису спомињали, а и што би. Судови су то углавном одбијали. Е, онда скочи Партија. Ви сте примили војнике има да бринете и одговарате за њих све док су код нас, чак и када су код куће на одсуству. Тада војне команде уведу разне забране. Чувени печат у војничкој књижици и дозволи за града "забрањено ти је купње у рекама, језерима, базенима и мору, управљање моторним возилима..." или тако некако. Вероватно старији читаоци и учесници овог форума памте то. Војницима се обавезно одузимала возачка дозвола,лична карта, пасош, цивилно одело су враћали кући (касније дозвољено) и сл. Пре сваког изласка у град или одласка на осуство држао си им придику како треба да гледају где и како прелазе улицу, да им је забрањено купање на базенима рекама, језерима, мору и сл; да не смеју да аутостопирају, да се чувају струјног удара ако путују железницом, да им је забрањено управаље моторним возилом, чак и ако имају возачу дозволу (неки су је намерно остављали кући да би је могли користити на одсутву) и наравно терао си их да све то потпишу у неком списку који си чувао ко очи у глави за недај боже да се неком нешто деси. Чак и тада су комитетлије (као и сада разни политиканти из партија) сумњичаво вртеле главом да можда баш и ниси све добро урадио, можда си могао још и мало више. И тада и сада војска је била немоћна пред политиканством. Овде нећу да кажем да је требало подстицати јавашлук и кабадахијско понашање и понашати се баш ме брига. Наравно да је требало бринути за људе, њихову безбедности и здравље, али то је било и остало претеривање.
Изгледа да је то и сада забрањено. Неразумем зашто. Да ли то неко сматра војнике дебилима, недозрелим малолетницима (а овамо им дао оружје у руке - то може, а не може да вози свој ауто иако има дозволу) или се на овај начин штити од похлепе неких родитења који своју некомпетенцију као васпитача покушавају, ем да пребаце другом, ем да наплате.
Када сам ја био питомац ВА (седамдесет и неке) то није било, баш тако строго. Моји другови су возили аутомобиле, ишли смо на купање, концерте и сл. Ништа нисам потписао да ми је било забрањено. Било је неких "забрањених" кафана али више због честих туча у њима и проституције него због нас. Управо су нас те забрањене кафане привлачиле. После уведоше описану строгоћу.
Извињавам се на дужини поста.
|