Европске земље повлаче златне резерве из Америке Количина злата у Федералној резервној банци у Њујорку најмања је за последњих неколико деценија, јер стране Централне банке повлаче своје залихе.
Прва земља која је затражила да јој се врати део златних полуга била је Немачка. За њом је уследила Холандија, а у мају ове године и Аустрија. Председник Института „Лудвиг фон Мизес", економиста Лу Роквел сматра да ће се повлачење злата из Федералне резервне банке добро одразити на светску економију.
„Федерални резервни систем САД и присталице економске политике ове службе рећи ће да злато није валута. Међутим, тада треба објаснити, зашто се у Федералној резервној банци чува толико злата, при томе, не само оног које припада Америци, већ и другим земљама. Уз то, за империје је карактеристично било да држе злато својих колонија и зависних држава. Одлука страних влада да повучу злато из Федералне резервне банке у Њујорку не радује Вашингтон, али је то веома важно за њихову независност. Неке се чак плаше да је део полуга нестало или да је злато могло бити заложено. Можда полуге и леже на старо место, али коме припадају то је друго питање. По мом мишљењу, потпуно је природно да Немачка и Аустрија и друге земље одлучиле да узму своје злато“, навео је он.
Француска ће подржати укидање санкција Русији
Француска ће подржати укидање санкција наметнутих Русији, уколико одредбе мировног споразума из Минска у потпуности буду реализоване, изјавио је француски министар спољних послова Лоран Фабијус.
„Желимо да те санкције прођу… Оне су наметнуте са конкретним циљевима. На састанку ’Нормандијске четворке‘, у суботу у Берлину, разговарали смо о важним питањима као што су прекид ватре и избори у Донбасу… То је био веома конструктиван састанак и сада ћемо имати самит у Паризу 2. октобра. Ми у Француској желимо да антируске санкције буду укинуте уколико сва ова питања буду решена“, рекао је Фабијус припадницима Територијалног одбора за спољне послове Парламента Француске.
Жак Мијард, републикански члан Народне скупштине Француске, раније је позвао председника Франсоа Оланда да укине санкције Русији, јер ће, како је рекао, оне само нанети штету националној економији.
„Антируске санкције представљају велики проблем са којим сада морамо да се бавимо… Ми смо били гурнути у ћошак европске солидарности. Ми имамо много компанија у Русији, имамо тамо партнере који се сада окрећу од нас и склапају послове са Кином. Ми смо у реалној кризи, без простора за маневар“, жалио се Мијард
@stalker
Kinezi skupljaju zlato k'o vredne krtice ...i sigurno ga ne drze u Federalnoj Rezervi SAD. Mozda deo tog zlata koji treba da bude u SAD vise nije tamo. Ali, zato su Ameri uzeli Ukrajinsko zlato - da malo popune "rupu".
Dok2015 ::@stalker
Kinezi skupljaju zlato k'o vredne krtice ...i sigurno ga ne drze u Federalnoj Rezervi SAD. Mozda deo tog zlata koji treba da bude u SAD vise nije tamo. Ali, zato su Ameri uzeli Ukrajinsko zlato - da malo popune "rupu".
Изгледа да га скупљају и Руси...
А што се тиче злата у САД....хм...Немцима нису дали да изврше инспекцију сопственог злата пре 2-3 године,добили само папир на коме пише да злато постоји,мада га нико није видео....
ПС
Зато сам и написао да то све око повлачења злата у матичне државе може да буде врло занимљиво...
У градњи Керченског моста учествоваће око 50.000 људи ИМАЋЕ ЧЕТИРИ АУТОМОБИЛСКЕ ТРАКЕ, А ПРЕКО ЊЕГА ЋЕ ПРЕЛАЗИЗИ
И ДВА ЖЕЛЕЗНИЧКА КОЛОСЕКА
РУСИЈА је објавила да ће до децембра 2018. саградити мост којим ће - преко Керчског мореуза, односно Азовског мора - повезати Крим са остатком своје територије.
Керчски мореуз је широк 4,5 до 15 километара, а мост ће коштати 228,3 милијарде рубаља.
Мост ће имати четири аутомобилске траке, а преко њега ће прелазити два железничка колосека.
Процењује се да ће у градњи моста, који за Русију и Крим има стратешки значај, учествовати - што непосредно, што индиректно -укупно око 50.000 људи.
Нова грчка влада наставља сарадњу са Русијом Нова коалицоиона влада партије Сириза и „Независних Грка“ спремна је да сарађује са Москвом по питању изгардње гасовода на територији Грчке, саопштио је члан партије „Независних Грка“ и бивши министар Теренс Квик.
„Да, ми смо спремни. Све зависи од Русије“, рекао је Квик, који је у Ципрасовој влади заузимао место земаника министра за координацију рада владе.
Он је навео да ће Грчка подржавати односе са различитим земљама, укључујући и Русију. Бивши министар је нагласио да је Русија православна земља, што је нешто што спаја две државе.
Подсетимо, шеф Министарства енергетике Русије Александар Новак и министар енергетике Грчке Панајотис Лафазанис потписали су меморандум о изградњи гасовода „Турски ток“ на територији Грчке.
Путин честитао Ципрасу
Руски председник Владимир Путин послао је Алексису Ципрасу телеграм честитке поводом победе Сиризе на изборима у Грчкој, саопштено је данас из Кремља.
Руски шеф државе је у телеграму изразио наду за наставак „конструктивног дијалога и активног заједничког рада на даљем јачању узајамно корисне сарадње Русије и Грчке у различитим областима, укључујући трговину, привреду, енергију и хуманитарну сферу“.
Шулц: Не разумем Ципраса
Председник Европског парламента Мартин Шулц данас је оштро критиковао Ципраса због савезништва са ултрадесничарском странком „Независни Грци“.
„Звао сам га по други пут да га питам зашто остаје у коалицији са том чудном, крајње десном странком“, рекао је Шулц, немачки социјалдемократа, у разговору за француски радио „Интер“.
Шулц је казао да му је грчки премијер одговорио тврдњама које „звуче паметно“, али које су, кад човек размисли о њима, „помало бизарне“.
За разлику од Сиризе, „Независни Грци“, са којима је био у коалицији и пре избора, противе се чланству Грчке у ЕУ, а њени лидери често дају ксенофобичне, па чак и антисемитске изјаве.
Шулц је казао да се диви Ципрасу због политичке вештине, али да никако не разуме наставак сарадње са крајњом десницом.